Tarımsal üretimi teşvik eden Nilüfer Belediyesi’nin ücretsiz verdiği fidelerle çilek üretimine başlayan İnegazili kadınlar, Türkiye’nin dörtbir köşesinden talep almaya başlayınca üretimin boyutlarını da genişletti. Bir fide ile hayatları değişen kadınlar hayatlarından memnun.

Nilüfer Kent Bostanları’nda ekolojik üretim denemeleri yaparak, yerli tohumu yaygınlaştırmak için her yıl halka onbinlerce ücretsiz ata tohumu ve sebze fidesi dağıtan, tarım alanlarında toprak analizleri yaparak çiftçiyi en yüksek verimi alabileceği ürünlere yönelten, kırsalda toprak yapısına uygun meyve fidanları dağıtarak meyve bahçeleri kurulmasını teşvik eden Nilüfer Belediyesi’nin bu çabaları, bir köyde daha kadınların hayatını değiştirdi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinin kırsal nitelikli mahallelerinden biri olan İnegazi Mahallesi’nde kadınları üretime teşvik etmek isteyen Nilüfer Belediyesi, 2 yıl önce çilek fidesi dağıtmıştı. Böylelikle çilek üretimine başlayan ve bol verim alan İnegazili kadınlar, ürettiklerini satarak ekonomik değere dönüştürmeye başladılar.

Belediyenin verdiği fide desteği sayesinde üretmeye başlayarak bölgede örnek olan ve artık daha geniş alanlarda üretim yapmak isteyen kadınlar, Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ederek fide desteğinin sürmesini istediler. Bunun üzerine İnegazili kadınlara 100 bin adet çilek fidesi daha veren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İnegazili kadınların üretim çabasının tüm kadınlara örnek olmasını diledi.

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.