Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Turizm bölgesi Antalya esnafına SABIR!!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Turizm  bölgesi Antalya esnafına SABIR!!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Turizm esnafları olarak bu pandemi süresince her sektör gibi biz de derinden yara aldık ve almaya da devam ediyoruz.

Kısaca turizm bölgesinde esnaflık yapan bir esnaf olarak sade dilden şöyle anlatayım bu süreci; geçen sene Mart ayında ülkemizde ilk vaka çıkmasından sonra kapılar kapandı normalde Mart Nisan gibi açtığımız işletmelerimizi Temmuz sonu gibi açmak zorunda kaldık.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Bu Akdeniz bölgesinde eğer ki turiste satış yapıyorsanız kiranız Euro dur.

Sezonumuz senenin 150 günü çok iyi bir sezon olursa 180 gündür, senenin geri kalan kısmı mağazalarımız kapalıdır. Ben 80 metrekare mağazamı 150 gün açıyorum ve 25.000 Euro ( yaklaşık 250 bin lira ) kira veriyorum bu ne demek oluyor benim günlük kiram 1.666 liraya tekabül ediyor.

Ayrıca şöyle bir ayrıntı daha var geçen sene pandemiden dolayı Temmuz sonu Ağustos başı açtığımız için işletmelerimizi bir kısım insaflı dükkan sahipleri kira indirimine giderken bir kısmı gaddar, insafsız dükkan sahipleri indirime gitmedi.

Benim yaklaşık 250 bin lira (25.000 Euro )olan yıllık kiramı dükkan sahibi 75 bin liraya (7.500 Euro) indirdi ve bu rakamı da 2021 sezonuna yani bu sezona yaydı anlayacağınız benim bu sene dükkan sahibine ödemem gerekecek meblağ 32.500 Euro ( yaklaşık 325 bin lira ) oldu.

 Şu günlerde Antalya havaalanına yurtdışından inen uçak sayısı ortalama 50 ve üzeri yani her gün 25 bin ile 30 bin turist iniyor otellere yerleşiyor ve her ne hikmetse biz  Cumartesi Pazar kapatmak zorundayız. En çok iş yaptığımız saatler akşam 20:00 ile 23:30 arasıdır ciromuzun yüzde doksanını bu saat diliminde yaparız her ne hikmetse yine kapatmak zorundayız.

Ülkenin özellikle yaz sezonunda en çok gelir kaynağı turizm olduğu aşikar ise bizi neden kapatıyorsun kardeşim biz bu kiraları hafta içi akşamları 21:00 dan sonra survivor hafta sonu da evde ibo showu seyrederek mi çıkaracağız.

 Çok kazanırken gezip tozarken yerken içerken iyiydi ohhh canıma değsin diyenleri de görüyorum buradan haberiniz olsun.

Bu süreçte öncelikle evine ekmek parası götürmek için çalışırken pandemi mağduru olup işten çıkartılan , çalıştıkları işletmeleri kapalı olduğundan dolayı işinden olan vatandaşlarımıza ve biz küçük ölçekli işletme sahiplerine Allah yar ve yardımcısı olsun.

 İçimden geçenlerin bir kısmını dile getirdim, diğer kısmını da dile getirmek isterdim ama Silivri soğuk diyorlar

SAĞLICAKLA KALIN

Mustafa ÖZCAN

Antalya Esnafı

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın