Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Türk futbolu güç kaybediyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Türk futbolu güç kaybediyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Türkiye takımlarının Avrupa kupalarındaki başarısızlığı pahalıya mal oluyor. Ülke ekipleri salt bu sezon topladıkları puanlarla, 55 üye ülke arasında 33’üncü sırada yer aldı.

UEFA ülke puanı klasmanında geçen sezon bitiminde 11’inci sıraya gerileyen Türkiye, bu sezonun henüz başında 13’üncü basamağa düştü. Beşiktaş, Galatasaray ve Alanyaspor’un gruplara kalamadan Avrupa maceralarını noktalamalarının ardından Şampiyonlar Ligi’nde Başakşehir, Avrupa Ligi’nde de Sivasspor’un ilk haftayı mağlubiyetle kapatması, Türkiye’yi iki basamak birden aşağı çekti.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ön eleme maçlarında Türkiye’yi geçen Ukrayna 29,5 puanla klasmanda 11. sıraya yerleşirken, İskoçya da bu hafta puanını 29,375’e çıkartıp, Türkiye’yi geride bırakarak 12. sıranın sahibi oldu. Türkiye ise an itibarıyla 28,9 puanla 13. sırada bulunuyor. Türkiye’nin 2 takımla yoluna devam ettiği Avrupa arenasında, İskoçya adına Glasgow Rangers ile Celtic, Ukrayna adına ise Shakhtar Donetsk, Dinamo Kiev ve Zorya Luhansk mücadele ediyor.

DEVLER LİGİ BİLETİ TEHLİKEDE

Sezon bitiminde Türkiye 10’uncu sıraya çıkamadığı takdirde, Süper Lig’de 2021-22 sezonunun şampiyonu UEFA Şampiyonlar Ligi için ön eleme oynamak zorunda kalacak. Türkiye, geçen sezon olduğu gibi bu sezon da 11. sırada sezonu noktalarsa, Süper Lig şampiyonunun gelecek sezon Devler Ligi’ne gitmesi, Şampiyonlar Ligi’nde mutlu sona ulaşacak takımın durumuna göre şekillenecek. Dev turnuvada kupayı kaldıracak takım, şayet kendi yerel liginde de Şampiyonlar Ligi bileti alırsa, statü gereği klasmandaki 11. ülkenin şampiyonu bu büyük organizasyona doğrudan katılım hakkı elde ediyor.

55 ÜLKE İÇİNDE 33’ÜNCÜ SIRADA

Türkiye ekiplerinin Avrupa’daki form düzeyi son yıllarda bir hayli düşerken, bu sezon iyice dip yaptı. Galatasaray’ın 3, Beşiktaş’ın 2, Alanyaspor’un 1 karşılaşmayla erken veda ettiği Avrupa’da yoluna devam edecek Başakşehir ile Sivasspor da birer karşılaşmayı geride bıraktı. Türkiye ekipleri, yaptıkları 8 müsabakada sadece 2 galibiyet çıkarabilirken, 1 beraberlik ve 5 yenilgi aldı. Bu sonuçlarla an itibarıyla sadece 1,9 ülke puanı toplayabilen Türkiye, UEFA’ya üye 55 ülke arasında 33. sırada bulunuyor.

Ülke ekipleri 2016-17 sezonunda iyi bir performansla 9,7 puan toplasa da 2017-18 sezonu deyim yerindeyse çöküşün başlangıcı oldu ve Türkiye 6,8 puan elde edebildi. Bir sonraki sezon (2018-19) Türkiye’nin topladığı puan 5,5’ta kaldı. Her geçen sezon puanı düşmeye başlayan Türkiye, geçtiğimiz sezon ise sadece 5 puan alabildi. Bu yıl şu ana dek 1,9 puan toplayabilen Türkiye’nin en azından geçen sezonki performansına (5 puan) ulaşabilmesi için Başakşehir ve Sivasspor’un sezon bitimine dek toplam 8 galibiyet alması gerekiyor.

GALİBİYET ORTALAMASI SADECE YÜZDE 27,1

Türkiye temsilcileri son 4 sezonda Avrupa’da toplam 114 maça çıktı. Bu maçlardan sadece 31’ini kazanabilen Türk ekipleri, 56 müsabakadan boynu bükük ayrıldı, 27 karşılaşmada ise eşitlik bozulmadı. Son 4 sezonda Türk takımlarının galibiyet ortalaması yüzde 27,1’de kalırken, mağlubiyet ortalaması da yüzde 49,1 oldu.

KÖTÜ GÜNLER BİTTİ, SIRADA DAHA KÖTÜ GÜNLER VAR

Bu sezon 13. sıraya gerileyen Türkiye’yi gelecek sezon daha kötü günler bekliyor. UEFA’nın ülke puanı sıralaması, takımların son 5 yıldaki performanslarına göre belirleniyor. Bu çerçevede Türk ekiplerinin 2016-17 sezonunda topladığı 9,7 puan, gelecek sezonun sıralamasında hesaplama dışı kalacak. Bu durumda ise Türkiye’nin ilk 15 içinde yer alması bile zora giriyor.

İLK 15’E GİREMEZSE TAKIM SAYISI 4’E İNECEK

Türkiye’nin ilk 15 ülke arasında yer alamaması, ülke futbolu adına birçok olumsuz gelişmeyi de beraberinde getirecek.
UEFA ülke klasmanında ilk 15 dışında kalınması halinde karşılaşılacak olumsuz durumlar şöyle:

►Uzun süredir 5 takımla temsil hakkı bulunan Türkiye, Avrupa’ya 4 takım gönderebilecek.
►Sadece Süper Lig şampiyonu UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılabilecek ama o da ön eleme/elemeler oynamak zorunda kalacak.
►UEFA Avrupa Ligi’ne takım gönderemeyecek.
►Diğer 3 takım, UEFA’nın gelecek sezon uygulamaya sokacağı Avrupa Konferans Ligi’nde mücadele edecek.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın