Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Habip ZİNCİRLİ: 6 asırlık anıt çam

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Habip ZİNCİRLİ: 6  asırlık anıt çam
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ben Gölet köyü Akkaya Yaylası’nda toprağı delerek çıkıp,güneşi,ay’ı, yıldızları gördüğümden buyana 600 yıl geçmiş, bu zaman zarfında şahit olduğum şeyleri sizlere anlatmaya kalksam dinlemeye ömrünüz yetmez.

Öyle kışlar gördüm ki beyaz gelinlik giymiş gibi olurdum, bütün plato bembeyaz tertemiz karla örtülmüş, güneşin vurduğu kristaller sanki minik gökkuşakları oluştururdu, soğuk kış günlerinde ve gecelerinde yağan kardan ve tipiden sığınmak isteyen hayvanlara kol kanat gerip onları korumama aldım daima.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bahar geldiğinde her yerde yemyeşil çimenler boy vermeye başlar, aralarından sarı, kırmızı, mor, beyaz çiçekler renk cümbüşü oluşturur, cennet bahçesi gibi olur. Kışı ahırda geçirmiş bütün hayvanlar sanki büyük bir sevinçle buraya gelirler işte o anı görmenizi, yaşamanızı isterdim. Ananın oğula, toprağın suya kavuşması gibidir.

Koyunların kuzuların melemeleri çobanların kaval sesiyle karışması adeta bir resital gibidir.

Atlar coşku içinde sağa, sola koşar bağımsızlık ilan etmiş gibi sevinçlerini görürdüm, mandalar; ben en güçlüyüm bütün bölge bana ait dercesine birbirlerine kurulurlar egemen olmaya çalışırdı.

Köpeklerin havlamaları, dallarıma konan renk, renk cıvıl, cıvıl örülen kuşların sesleri insanlarınkine karışırdı. Kimse siyasetten ,ekonomiden, huzursuzluktan, mutsuzluktan bahsetmezdi.

Yıllar, yıllar geçti yaylaya çıkanlar azalarak yalnızlığa itildi. Aslında buda birbakıma kötü değildi sonra olacaklara göre. Bir dönem geldi çirkin beton Evler inşa edildi, şenlikler düzenlendi her taraf doğanın yok edemeyeceği atıklarla doldu, insanlardan çektiğimi hiçbir şeyden çekmedim Ocak yakmak için gövdemden kopartılan çıralar verdikleri yaralar bile beni bu kadar üzmedi.

Lakin yeni bir düzen kuruldu insanlar burayı tekrar yurt tuttu yaşam oluşturdu bir birlerimize alıştık, onlarda bu platonun bizlerle güzel olduğunu en azından bu duyguyu taşıdığını düşünüyordum ki onlarda artık buraları terk etmeye başladı macera ne kadar sürer bilmiyorum gelecek kuşaklar devam erdemi tamamen terk mi eder BEN 600 YAŞINDKİ ANIT ÇAM birbirimizle dost olduğumuz sürece her şey güzel, dost kalalım BEN SİZİN TÜM ANILARINIZI saklarım, Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu kalın 

Habib ZİNCİRLİ

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın