KARAR TV ekranlarına konuk olan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, erken seçim için net konuştu: Türkiye’de can yakıcı bir tablo var, kesinlikle erken seçim olacak. 2021’in ikinci yarısında erken seçim olacağını öngörüyorum.


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Karar TV’de Gündem Özel’in konuğu oldu, Elif Çakır ve Taha Akyol’un sorularını cevapladı. Davutoğlu, dış politikadan ekonomiye, erken seçim tartışmalarından KHK’lılara kadar birçok konuda hükümete sert eleştiriler yönetti.

Davutoğlu, Çin’den gelen koronavirüs aşısına güvenmediğini açıkladı, “Bilimsel çalışmaya karşı tez de üretilebilir. Düşünce özgürlüğünün olmadığı yerde, hele devletin kurumu bir aşı üretmişse ona karşı eleştiri getirme şansın olmadığı yerlerde, o aşının kendisinin test edilmesi de zorlaşır. Bu açıdan Çin aşısına çok güvenle bakamıyorum. Çin bilimsel çalışmaları tekelinde yürüten bir ülke” dedi.

Erken seçim için de tarih veren Davutoğlu “Türkiye’de can yakıcı bir tablo var, kesinlikle erken seçim olacak. 2021’in ikinci yarısında erken seçim olacağını öngörüyorum” dedi. 

Elif Çakır’ın ‘Erken seçim beklentiniz var mı’ sorusuna cevap veren Davutoğlu “Teknik ve hukuki açıdan bakarsanız, az. Çünkü Cumhurbaşkanı’nın karar vermesi gereken bir prosedür var, bir anlamda. Ama psikolojik olarak bakarsanız, Türkiye 2022’yi zor görür. Yani seçimsiz zor görür. Bu kadar yoksulluğun, hukuksuzluğun, çifte standartlığın olduğu ve iktidar kurumuna güvenin azaldığı bir dönemde seçim bir ilaçtır. Bir müddet sonra Sayın Erdoğan da bu ilaca başvurmak zorunda kalabilir.

Çünkü gerçekten tablo, Beştepe’den görüldüğü gibi değil. Çok can yakıcı bir tablo var, böyle can yakıcı bir tablo için tek çözüm; erken seçimdir. 2021’in içinde olmasını, Türkiye için gerekli ve faydalı olacağı kanaatindeyim. 2021’in ikincisi yarısı gibi. Baskın bir seçim düşünmüşlerdi, biliyoruz. Gelecek Partisi’nin seçimlere girmemesi için… 2021’in ikinci yarısından itibaren Türkiye seçim ortamına girecektir.”

KHK SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

KHK mağdurları hakkında konuşan Davutoğlu, “Hukukun genel ilkeleri bunu çözer. Bu iktidarın bozulmasını anlatırken, 4K’yı keşfettikten sonra sistem bozulmaya başladı demişti. Kayyum, kamu bankaları, Kanun Hükmünde Kararnameler… Bunlarla tanışıldıkça, gücün denetimsiz şekilde kullanılmasının yolu açıldı. Böylece sistemi bypass eden uygulamalar başladı.

KHK’lılar, Kanun Hükmünde Kararnameler uygulamasının istismarından çıkan bir sorundur. Yasamayı bypass etmek için kararnameler uygulandı. 15 Temmuz’dan darbeci zihniyetin tasfiye edilmesi gerekiyordu ama bu sefer de mahkemeleri bypass edecek şekilde KHK’lılar sorunu ortaya çıktı. Bir kişiyi, idari olarak görevden alabilirsiniz sonra da mahkemeye sevk edersiniz. Ama mahkeme kararı neyse ona uyarsınız. KHK’lılar da mahkeme kararına uyulmaksızın insanlar, sadece akrabalarının içinde FETÖ ile iltisaklı kişiler olduğu için işlerini, bütün imkanlarını kaybetti.

“MAĞDUR EDİLMİŞ HERKESİN HAKKI İADE EDİLECEK”

Bu hukukun temel ilkesi olan suçları şahsiliğini de ‘İnsanlar, sadece mahkeme kararıyla cezalandırılır’ ilkesine de aykırı. Şimdi halk bakıyor; akrabası yüzünden bir kişi meslekten ihraç ediliyor, ama darbenin baş aktörlerinden birisi büyükelçi yapılıyor. Ya da FETÖ okullarını bitirmiş birisi Hazine ve Maliye Bakanı oluyor. Cumhurbaşkanı’na yakınlığı dolayısıyla.

FETÖ darbesi ile iltisaklı kim olursa olsun, en net cezayı vereceğiz. Tavizsiz bir şekilde… Ama o cezalandırılırken, bu suçla iltisaklı olmayan, mahkemece delillendirilmemiş ve mağdur edilmiş herkesin de hakları iade edilecek” ifadelerini kullandı.

HAMZA YERLİYAKA TEPKİSİ

Lise diploması mahkeme kararı ile sahte olduğu anlaşılan Hamza Yerlikaya da tepki gösteren Davutoğlu “Bir tarafta lise diploması bile olmayan ve sahtekarlık yapmış birini dünya güreş şampiyonu diye, üniversite diploması var sayarsan bakan yardımcısı yapıp, banka yönetim kurulu üyesi yaparsanız birkaç yerden maaş almasını sağlarsan, Cumhurbaşkanlığı’nın en üst düzey bürokratlarından birini 3-4 ayrı yerden maaşa bağlarsan ve sonra bunları bağış yapıyorum diyorsan, bunları görmüyorsan…” diye konuştu. 

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Ülkeyi yönetiyor olsaydım alternatif aşıların tümüyle ilgili bilimsel çalışmaların hepsini toplar değerlendirme yapardım ama aşı gibi toplumsal sağlığı doğrudan ilgilendiren bir hususta demokratik süreçlerin işlediği ülkelerdeki çalışmalara öncelik verirdim. Çin aşısına çok güvenle bakamıyorum. Nihayet Çin, bütün bu bilimsel çalışmaları tekelinde yürüten bir ülke. Bireysel özgürlükler konusunda demokratik ve şeffaf denetim süreçlerinden geçmemiş bütün sonuçlara biraz daha teenni ile yaklaşırdım.

“ÇİN’E ÖZEL KAYIRMACILIK VAR”

Son dönemde Çin’e dönük özel bir kayırmacı ve hiçbir sorgulama olmayan bir yaklaşım var. Dolayısıyla bu bir güven ortamı oluşturmuyor. Son dönemde iktidar sahipleri, bir karar alırken en önemli kriter şu: İçerideki gücümüzü nasıl konsolide ederiz.

İkincisi, buradan bize bir kaynak akar mı? Bize derken ülkeye kaynak akması başka, kendilerine yakın şirketlere bir kaynak akması ayrı bir şey. Çin ile ilgili beklenti Kanal İstanbul’un yapılması üzerine bir kaynak gelecek şeklinde hatta Kanal İstanbul yakınlarında belli alanların Çin’e bırakılarak bunun yapılacağı gibi tezler işlendi ki; bu ulusal egemenliği de ekonomik rantabiliteyi de yok eder.

“İHRACAT TRENİ PROJESİ DOĞRU AMA…”

Türkiye’den Çin’e tren yolu son derece doğru bir projedir. Dışişleri Bakanı ve Başbakanken de destekledim şimdi de destekliyorum. Orta Asya’dan Batı Asya’ya gelecek her yok bizim için faydalıdır. Türkiye buna destek vermeli. Ama buna destek verirken ‘Batı Çin’ diye adlandırdıkları Doğu Türkistan’ın sömürgeleştirilmesi üzerine yürüyen bir politikaya asla cevaz verilmemeli. İnsan hakları bağlamında da bütün dünya oradaki asimilasyona, soykırıma varan uygulamalara Türkiye’den ses çıkmaması önce AK Parti’nin sonra Erdoğan’ın bütün mirasının iflasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti açısından da ileride, aynen Fransa’nın Cezayir’deki politikaları nedeniyle sessiz kalması sebebiyle Özal’ın özür dilemesi gibi gün gelip birileri Türkiye’nin Uygur meselesinde sessiz kalmasından dolayı özür dileyecektir. Bir taraftan Aras nehriyle ilgili şiir okuyacaksınız ki; Azerbaycan meselesindeki politika doğrudur. Öbür taraftan Doğu Türkistan’dan Tibet’e, Himalaya’lara o dağları aşıp da Tayland’a, Malezya’ya inen Uygurların haklarını yok sayacaksınız.

“KATAR İLE İLİŞKİLER ŞEFFAF DEĞİL”

Katar ilişkilerinin şeffaf olduğu kanaatinde değilim. Şeffaf olabilmesi için devlet kayıtlarında tescil edilmesi ve kamuoyunda paylaşılması lazım. Yalnızca Katar ile ilgili değil. Dış yatırımlarla ilgili benzer bir sıkıntı var. İçerideki yatırımlarla ilgili de. Eğer perde gerisinde şu yatırım yapılacak ama ortağı da şu olacak o ortaklık üzerinden de şu ilişkiler kurulacak gibi bir network oluşmaya başlamışsa denetim dışında bir alan oluşuyor demektir. Bu açıdan bu ilişkilerin kamu denetimine açık olması lazım.

ABD YAPTIRIMLARINA TEPKİ

İktidar kim olursa olsun Türkiye’ye dönük bir yaptırım uygulanırsa biz o iktidarın yanında bu yaptırımların karşısında net tutum takınırız. Bu tartışılmaksızın benimsediğimiz bir ilkedir ama bu yaptırımlara sebep olan dış politika anlayışını da ayrıca eleştiririz. Takip edilen dış politika rasyonel bir dış politika değil kişisel ilişkilere dayanmış bir politika. Trump gibi dengesiz bir kişi size ‘aptal olma’ diye bir mektup yazabilmiş ve siz de buna tepkisiz kalmışsanız bu sizin kırılganlığınızı gösterir.

BAŞKENTLER ARTIK ERDOĞAN’I ÇÖZDÜLER

Maalesef Washington’da, Brüksel’de, Moskova’da, Pekin’de oturanlar Erdoğan’ı artık çözdüler. Hangi şartlarda ne taviz vereceğini biliyorlar. O eskiden ‘one minute’ dediği zaman dünyanın dikkatini çeken Erdoğan yok. ‘Bu can bu tendeyken Rahip’i vermem’ dedikten birkaç ay sonra Rahip’i veren Erdoğan var.

“HDP’NİN KAPATILMASINA KARŞIYIM”

Siyasi partilerin kapatılmasına esastan karşıyım. HDP ile siyasi anlamda anlaşmamız mümkün değil, terörle arasına mesafe koymadıkça… Ama ben bu mücadeleyi Diyarbakır sokağında veririm, Batman sokağında veririm. Bu bir siyasi mücadeledir. Diyarbakır, Batman, Van, Silopi sokağına inmeyip Ankara’da HDP’yi kapatmak üzerinden kendi kitlelerini konsolide etmeye çalışanlar teröre en fazla primi vermiş olurlar.

Siyasi partilerin kapatılması yöneticilerin cezalandırılması değil sadece. Bir müddet sonra ona oy veren kitlelerin cezalandırılması anlamına gelir. Bir süre sonra o kitleler sisteme olan güvenlerini kaybederler. O kitleler ya terör örgütünün propagandasına açık hale gelirler ya da apolitik bir şekilde kenarda beklemeye başlarlar.

BAHÇELİ’YE SERT SÖZLER

Burada da iki yüzlülük şurada: Aynı Bahçeli ve milletvekilleri Meclis’e gidiyorlar. HDP ile yan yana oturuyorlar. Sonra gidip İç Anadolu’da ve Karadeniz’deki bu konuda kaygılı seçmeni tahrik etmek üzere konuşuyorlar. Cumhur İttifakı iki yerde oy kaybediyor; Doğu ve Güneydoğu’da oy kaybediyorlar. Artık orada Gelecek Partisi ve HDP var.

Yıllardır devlet bekası diyerek İç Anadolu ve diğer havzalardaki oylardan kopuyorlar. Şimdi buna karşı tekrar bir hamaset uyandırmak tekrar bir düşman yaratmak… Eğer bu konuda samimilerse gitsinler alanda siyasi mücadele yapsınlar. Onu da yapmayacaklar, bunu yapanların önünü kesecekler. Bu teröre verilen en büyük destek haline geliyor zamanla.

VİZE MUAFİYETİ NEDEN SAĞLANAMADI?

O zaman biz Sayın Merkel ile hem mülteci sorununu çözmek hem de vize muafiyetini getirmek yönünde adım attığımız zaman Alman ajanı durumuna düşürüldük bazı çeteler tarafından. Sayın Merkel 23 Nisan’da Türkiye’ye geldiği zaman bu konuda mutabık kalmıştık ve Haziran ayında kesinlikle çıkacaktı vize muafiyeti. Bize karşı yürütülen bazı operasyonların arkasında da aslında bunun net olarak ortaya çıkması vardı. Halbuki Sayın Cumhurbaşkanı bunu sahiplenseydi bu onun başarısı olacaktı.

Sayın Merkel ile Sayın Hollande ile AB temsilcileriyle Haziran ayında bütün ülkelerin parlamentolarından geçmesi konusunda mutabakata varmıştık ama birileri bunun Türkiye’ye değil de şahsen başbakan olarak bana dönük bir başarı olarak görüleceği kaygısı… Bir kısmı Türkiye’nin demokratikleşme çabalarına engel olması bir de FETÖ’cü unsurların kendilerince hazırlık içinde olduğu 15 temmuz kalkışmasına engel olarak gördükleri için engellendi.

AĞBAL İLE ELVAN’I MI KORUYACAK!…

Sayın Erdoğan, şu an kendi damadının adını ağzına almıyor. Şimdi Naci Ağbal ile Lütfi Elvan’ı mı koruyacak… Bu insanlar susmamalı, Erdoğan bu insanlara da ‘faizci’ demişti. Eğer Merkez Bankası bilançosunu görüp de bir sonuca ulaşamıyorsanız, bu vahim bir tablodur. Bilançoyu anlamak için yardım alınıyorsa, başbakanlık da yapılmaz kusura bakmayın.

“MÜLKİYE HAKKI CİDDİ BİR TEHLİKE ALTINDA”

Türkiye’de mülkiyet hukuku ciddi bir tehlike altında. Sözleşme hukuku da öyle. Türkiye’de adeta çölleşti, sorunlarımız hem hukuki hem de ekonomik.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, anti-demokratik bir yapı. Bu sistem asla revize edilemez, çünkü demokratik bir başkanlık sistemi değil. Her şey yürütmeye tabi. Hukuk evrenseldir ama hukuku kontrol etmeye çalışıyorlar. İnsan temelli olmayan bir hukuk yaklaşımı olamaz. Her şey hukuk ile ilgili… Ocu ya da bucu hakim-savcılar olmayacak.”

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.