Halk TV.Com Yazarı Mehmet TEZKAN; 15 Mayıs sabahı neler olacağı konusunda gelin biraz daha kafa yoralım. Dün kim kazanırsa kazansın siyaset değişecek, aslında Türkiye değişecek demişim.

Cumhur İttifakı kazanırsa otoriter rejim dozunun artacağını, muhalefete izin verilmeyeceğini, medyanın daha büyük baskı altına alınacağını, kimsenin gıkının çıkmayacağını/çıkamayacağı iddia ettim.

Dedim ki; İktidar yandaşları gemiyi öyle bir azıya alır kikimseye hayat hakkı tanımazlar…

Bahçeli, bu iddiamın gerçek olacağını dünkü tavrıyla kanıtladı. Suikasta uğrayan Sinan Ateş’i soran gazeteciyi ‘İşine bak, hadi işine bak’ diye tersledi. Bahçeli’ye eşlik eden milletvekili de gazeteciyi iteledi.

Mesele bununla da kalmadı. MHP soru soran gazeteciyi ajan provokatör ilan etti.

Cumhur İttifakı seçimi kazanırsa Türkiye’nin nereye savrulacağı Bahçeli’nin tavrından belli değil mi? Seçim arifesinde böyleyse kazanırlarsa seçim sonrasında nasıl olacağını tahmin etmek zor değil.

Bununla bitmedi. Bahçeli grup konuşmasında Anayasa Mahkemesi’ne resmen emir verme cüretini gösterdi.

Anayasa Mahkemesi’ni tehdit eden bir üslupla konuştu.

Mesele şu; HDP kapatma davasının seçim sonrasına ertelenmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme başvuruyu bugün görüşecek. Bahçeli dün bu yüzden öfkeliydi.

AYM’yi fırçalayan üslupla dedi ki; ‘Bu neyin görüşmesi, neyin arayışı, neyin hazırlığıdır? Anayasa Mahkemesi şehitlerimizin dökülen kanlarını da seçim sonrasına bırakmayı görüşecek midir?’

Seçim sonrasının işaret fişeği değil mi?

Bu satırları okuyanlar diyecek ki; durum zaten böyle… Yargı siyasete teslim olmadı mı?

Doğru ama ben kötünün kötüsünün geleceğinden söz ediyorum.

Gazetecilerin bırakın yorum yapmayı soru bile soramayacakları dönemden bahsediyorum…

Konumuza dönersek… Bugün 15 Mayıs olasılıklarını konuşacağız demiştik. Dün bıraktığımız yerden devam edelim.

Birinci olasılık: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilir, Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğunu alır. Otoriter rejim daha da sertleşerek devam eder.

İkinci olasılık: Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilir, Millet İttifakı Meclis çoğunluğunu sağlar. Erdoğan ülkeyi Cumhurbaşkanı kararnameleriyle yönetmeye çalışır. Yürütme elinde olduğu ve yasamaya hesap verme zorunda olmadığı için uzun süre bu durumu idare edebilir. İdare edemediği noktada halka şikayet ederek seçime gider. Partisinin desteğiyle seçim kararını Meclis’ten çıkarır.

Üçüncü olasılık: Millet İttifak’ının adayı seçilir. (Büyük ihtimalle Kılıçdaroğlu) Aynı zamanda Meclis çoğunluğunu da sağlarlar. 360’ı bulurlarsa bir, iki yıl içinde parlamenter rejime geçmek için Anayasa’yı değiştirip referanduma giderler.
360’ı bulamazlarsa?

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

https://halktv.com.tr/makale/secimden-sonra-ne-olur-iste-alti-olasilik-715501

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.