Karar Gazetesi Yazarı Taha AKYOL; Mısır’la yedi yıl süreyle büyük kavgalar ettikten sonra iki yıldır barışmaya çalışmak, iktidarın dış politikasını anlamada tam bir ‘örnek olay’dır. Kabaca 2011’den itibaren devlet siyasetinin teamüllerden ve kurumsallıktan uzaklaşarak şahsileşmesi dış politikada yalnızlaşmaya yol açtı; bugün dış politikada Putin’den başka “dostum” kim?..

Ekonomide ise uluslararası piyasalardan tefeci faiziyle dolar borçlanan, 2023 bütçesinde faize 556 milyar lira ayıran bir ülkeyiz.

Erdoğan şimdi bu tabloyu kısmen düzeltmek istiyor. Kısmen diyorum, Araplarla ilişkilerimizi düzeltmeye çalışırken Batı ile ilişkilerimizdeki demokrasi ve hukuk sorunlarında bir “reform” işareti bulunmadığı gibi ekonomide de kurumsal politikalardan “epistemolojik kopuş” devam ediyor.

İHVAN SİYASETİ

2011 yılı, dönüm noktasıdır. Başbakan Erdoğan “2023 Hedefleri”ni düşünmesine imkan veren dinamizmde bir ekonominin başındaydı. 2001’de reforme edilmiş, AB süreciyle de ivme kazanan bir dinamizm… Erdoğan bunu kendi şahsi başarısı gibi gördü. Tek başına seçim kazanması da özgüvenini zirveye çıkardı.

Aynı yıl patlak veren Arap Baharını da “gönül coğrafyamızın” ayağa kalkması gibi gördü. Haziran 2012’de hür seçimlerle İhvan’ın iktidara gelmesi bu ümidi güçlendirdi. “Esed” de devrilecek “Emeviye camiinde kardeşlerimizle birlikte namaz” kılacaktık. (9 Eylül 2012)

Başbakan Erdoğan, Kahire Üniversitesinde gençlere hitap ediyordu: “Tarihi tekrar mecrasına kavuşturacağız… Başımızı öne eğmeyecek, tam tersine başımızı Mukattam Tepeleri’ne çevirecek orada Selahaddin Eyyubi’yi, orada bu coğrafyanın, bu ülkenin, bu şehrin şanlı tarihini, kadim medeniyetini görecek ve gururla iftiharla geleceğe ilerleyeceğiz.” (17 Aralık 2012)

Temmuz 2013’te İhvan iktidarı askeri darbeyle devrildi. Erdoğan’ın darbeyi protesto etmesi haklıydı fakat bununla yetinmedi yedi yıl kavga etti. Sisi hakkındaki sözlerini biliyorsunuzdur.

YALNIZLAŞAN TÜRKİYE

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

https://www.karar.com/yazarlar/taha-akyol/misirla-niye-kavga-ettik-1594772

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.