AKP’li Enerji Bakanı Fatih Dönmez, ilginç bir siyasetçi… Dönmez, birkaç gündür CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile polemiğe girmeye ve aklınca CHP’nin iddialarını çürütmeye çalışıyor. Ancak bu polemik çabası, bakanın da partisinin de lehine değil… Bakan Dönmez, Kılıçdaroğlu’nun elektrikleri kesik olduğu gerekçesiyle ziyaret ettiği bir evin elektriklerinin kesik olmadığını söylüyor ve bunda ısrar ediyor. Ev sahibi ise video çekerek, “Elektriklerim kesikti. Kılıçdaroğlu evime gelince kaymakamlık elektriğimi yeniden açtırdı’’ diye açıklama yapıyor.

 ‘DÜZELTEYİM’ DERKEN…

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘’Bu ülkede 3 milyonu aşkın abone elektrik parasını ödeyemediği için elektrikten mahrum kalıyor.  3 milyonu aşkın abonenin elektriği kesildi’’ açıklamasını yapınca, Bakan Dönmez ‘’Bu rakam gerçek değil’’ diyor.

Duyan da Bakan Dönmez’in “Ülkemizde hiç kimsenin elektriği borcundan dolayı kapalı değildir’’ diyeceğini sanar değil mi?

Keşke öyle olsaydı…

Keşke hiç kimsenin elektriği, suyu ve doğalgazı borcundan dolayı kesilmeseydi…

HEDEF ŞAŞIRTIYOR…

Bakan Dönmez, bizim bu temennimizin hiçbir karşılığının olmadığını açıkladığı rakamla gösteriyor. Bakan Dönmez, Kılıçdaroğlu’nu yalanlamak isterken “Sadece 278 bin abonenin elektriği borcundan dolayı kapalıdır’’ diyor. Bakan Dönmez durmuyor; bir de ‘’Bu rakam abone sayımızın yüzde 0.6’sına tekabül eder’’ ifadesini kullanıyor.

Bakan Dönmez, bu açıklamasıyla aklınca hedef şaşırtıyor!

Çünkü; CHP lideri Kılıçdaroğlu 2021 yılı boyunca elektriği kesilen abonelerin sayısını veriyor. Bakan Dönmez ise sadece 2022 yılının Nisan ayının verilerini açıklıyor. Ki; bu rakam bile, elektriği kesilen abone sayısının geçen yıla göre arttığını ortaya koyuyor. 2021 yılının Nisan ayında elektriği kesik abone sayısı 248 bin 215 iken bu sayı 2022’nin Nisan ayında 278 bine yükseliyor.

İNSAN HAYATI DEĞERSİZLEŞTİ

AKP’li Dönmez, “Sadece 278 bin abonenin elektriği kesik’’ sözüyle, aslında o hanelere mensup  yaklaşık bir milyon kişinin karanlıkta yaşadığını itiraf ediyor.

Bakanın ne dediğinin farkında olmaması kadar vahim bir durum da elektriği kapalı olan hanelerde yaşayan insanlarımızın basit birer istatistik rakamı gibi telaffuz edilmesi… Bakan, karanlıkta yaşamak zorunda bırakılan kişilerden ‘’bilanço’’daki rakamlardan bahseder gibi bahsediyor.

Siyaset halktan kopunca, bakanlar siyasetten gelmeyince, iktidar partisi 20 yıl kesintisiz bir şekilde ülkeyi yönetince, bakanlık koltuğunda oturanlar, söyledikleri sözlerin hangi anlama geldiğini göremiyor.

Bakan Dönmez’in bu sözleri aslında AKP’nin halkın gerçeklerinden ne denli kopuk olduğunun ve halkın çektiği sıkıntıları artık anlayamadığı ve hissedemediğinin  de açık bir göstergesidir.

Sadece elektrik değil doğalgaz da kesik…

AKP’li Enerji Bakanı Fatih Dönmez, kamuoyunda tartışma yaratan “3 milyon abonenin elektriği kesildi’’ iddiasını yalanlamaya çalışsa da CHP milletvekillerine verdiği yazılı cevaplarda tam tersini söylüyor. Bakan Dönmez, CHP’li Ahmet Akın ile Erkan Aydın’ın soru önergelerini yanıtlarken, “2021 yılında 2 milyon 970 bin 505 abonenin elektriği kesilmiştir’’ diyor.

Bakan Dönmez yine bu soru önergelerini yanıtlarken, aynı yıl 1 milyon 78 bin abonenin doğalgazının kesildiğini de belirtiyor. Bakanın bu cevapları, sorunun sadece elektrikte değil doğalgazda yaşandığını da gösteriyor.

HALKIMIZ ZORLANIYOR

Resmi verilere göre, 2021 yılında 3 milyona yakın abonenin elektriğinin, 1 milyonu aşkın abonenin ise doğalgazının kesilmiş olması, yoksullaşmanın daha da derinleştiğini ve yurttaşların temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığını gösteriyor.

CHP’li bazı vekiller ise resmi rakamların gerçeği yansıtmadığını belirterek, 2021 yılında
3 milyon 449 bin abonenin elektriğinin kesildiğini söylüyor.

2022 yılının verileri neden açıklanmıyor?

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

https://www.korkusuz.com.tr/akpye-gore-1-milyon-kisi-karanlikta-yasiyor.html

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.