Yeniçağ Gazetesi Yazarı Orhan UĞUROĞLU; Güvenilir askeri çevreler ile saraya yakın kaynaklar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Silahlı Kuvvetlerine, “Sınır ötesi askeri harekata hazır olun” talimatı verdiğini iddia ettiler.

Haber kaynaklarıma göre Türk ordusunun hedefi şöyle;

–              Ayn el Arap (Kobani) ile Fırat’ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat bölgesi.

Rusya’nın hava sahasını kapattığı ve kontrolü altında tuttuğu Fırat’ın batısındaki bu bölgeye Türkiye’nin askeri harekat yapması için Putin’in vereceği iznin amacı ise şöyle vurgulandı:

–              Erdoğan’ın seçim kazanması için Putin’in manipülasyonu…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Amerika’da Başkan Donald Trump lehine seçimleri manipüle ettiği iddiları dünya gündeminde uzun süre yer aldı.

Putin’in Erdoğan’a destek vererek Türkiye’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini manipüle etmesi sadece Suriye’ye sınır ötesi askeri harekata yeşil ışık yapması değil.

Putin diğer siyasi adımları da şöyle:

–              Rusya – Ukrayna esir takası ile barış görüşmelerinde arabuluculuk,

–              Ukrayna’ya tahıl ambargosunun kaldırılması,

–              Türkiye’nin Rusya’ya olan doğalgaz borcunun 25 milyar dolarının ertelenmesi,

–              Diğer Müslüman ülkelerin büyükelçiliklerinin önünde değil de İsveç’te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran’ı Kerim yakılması…

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Kez aday olması sadece meclisin 360 oyla seçimlerin yenilenmesi kararına bağlı iken Rusya devlet başkanı Putin’in seçim öncesi tüm bu manipülasyonları dikkat çekiyor.

Tekrar Suriye’nin kuzeyinde Mart veya Nisan aylarında yani seçim öncesi planlanan Türk ordusunun askeri harekat konusundaki kulislere yansıyan iddialara bakalım.

Edindiğim bilgilere göre;

–              Türk Silahlı Kuvvetlerinde olası harekât bölgelerine yönelik sevkiyat için kara ve hava kuvvetlerinde hazırlıklar hızlandı.

Askeri harekatın sınır hattında yer alan Ayn el Arap’ın yanı sıra Fırat’ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat’ı hedef alınması bekleniyor.

Terör örgütünün Afrin ve çevresi ile Azez bölgesine yönelik saldırılarına son vermek için stratejik önemdeki Tel Rıfat’ın öncelikli hedef olarak ele alındığı, bu kapsamda bölgedeki Rus askeri uzmanlarla konunun istişare edildiği de iddia edildi.

Edindiğim bilgilere göre seçim öncesi sadece Suriye’nin kuzeyinde değil Irak’ın kuzeyinde de sınır ötesi askeri harekat planlanıyor.

–              Erdoğan’ın son kozu: Suriye’ye askeri harekat

Akla gelen sorular da şunlar:

–              Bu askeri harekat Suriye ile savaşa dönüşür mü?

–              Savaş bahanesi ile seçimler anayasaya göre bir yıl ertelenir mi?

–              Seçimi kaybeden Erdoğan anayasa 116/2’ye göre “seçimlerin yenilenmesi kararı alır mı?

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdoganin-son-kozu-suriyeye-askeri-harekat-625177h.htm

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.