Karar Gazetesi Yazarı Akif BEKİ; Peynire bir günde 30 TL zam yapmışlar, 50 liradan 80’e çıkmış. Değişikliği kasada fark edip üç harfli markete polis çağıranı da gördük. Videosunu izlemişsinizdir.

Fiyat etiketlerine, zamlara savaş açıldı. Erdoğan, gerçek sebebi değiştirmeden sonucu değiştirmeye uğraşıyor diye eleştiriyor Akşener.

Oysa iktidar, sonuçlarla değil kendince sebeplerle mücadele ediyor.

Muhalefet, iktidarın bu başarısını da takdir edemiyor. Milletin iyiliğine hiçbir gelişmeye sevinemiyorlar.

Fiyat artışlarının iktidarca sebepleri neydi? Küresel enflasyon, bir. Yüksek MB faizi, iki. Bir de iktidarı devirmek isteyen boş tencere darbecileri var. Etti size üç.

Küresel enflasyonu düşürmek için, AB ve ABD merkez bankalarına bizimki gibi laf dinletmek gerekiyor. Faizi düşürmeye ikna olmadılar. Onlar artırmaya devam ederken bizde fiyatlar nasıl düşsün, onların enflasyonundan kaynaklanıyor. İktidar ne yapsın, suçu yok.

Bizle ilgili kısmıysa çözüldü. Faiz, artık tek hanede.

Fakat İYİ Parti lideri, yanlış sonuç çıkarıyor buradan. Diyor ki madem faiz sebep, enflasyon sonuçtu… E faiz düştü, enflasyon niye düşmedi?

Milletin dolduramadığı market sepeti, mutfağındaki yangın sanki Erdoğan’ın teorisini yalanlarmış gibi anlatıyor.

Oysa boş sepeti inkar eden kim!

Bakın; dezenformasyonla mücadele eden AK Partili Hüseyin Yayman da doğruluyor. “Üç harfli marketlerin milletimizi cendere altına alan zamları asla kabul edilemez, ne gerekiyorsa yapacağız” buyurdu evvelsi gün.

Milleti ezen bir şey var ama enflasyon değil, üç harfli marketler. Gıda darbecileri yani.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin de daha dün uyardı; “emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz, enflasyonun tahribatı devam ediyor” diye.

‘Tahribat yok, halk ezilmiyor’ diyen nerede?

Ama sorumlusu, yüksek faiz değil artık. Kim derseniz, iktidardan başka herkes. Faili biraz meçhul.

Erdoğan’ın ‘zincir marketlerde fahiş fiyat var’ açıklamasına ucuzluk marketleri, kalkmış itiraz ediyor bir de.

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Aykaç, kârlarını 5 yıldır artırmadıklarını, sadece maliyet artışlarının fiyata yansıdığını söylüyor. İktidarın külahına anlatsın!

Bu savunma, boş tencere darbecilerini kurtarır mı? Marketlere fiyat baskınlarını durdurur mu? Çok bekler daha, kimi kandırıyor?

Faiz bir yıldır sürekli düşüyor, enflasyonun da düşmeye başlaması gerekmez miymiş? Politika doğruysa sebep düşerken sonuç niye ha babam artıyormuş?

Akşener, grup konuşmasında düşük faizin, enflasyonu niye düşüremediğinden yola çıkarak Erdoğan’ın teorisini kendince çürütüyor.

Yaptığı sağlamaya bakın Allah aşkına:

“Sayın Erdoğan, her ne kadar faize karşı zafer kazanmış gibi nutuklar atsa da milletimizin yaşadığı gerçekler, maalesef değişmiyor.

Baz etkisiyle, hesap oyunlarıyla milletimize, enflasyon düştü masalları anlatmaya hazırlanıyorlar. Ama yemezler! Memleketimizi içine sürükledikleri yangın, artık makyajlı rakamlarla kapanamıyor. Süslü yalanlarla örtülemeyecek kadar açık bir şekilde sokaklarda, marketlerde, pazarlarda görülüyor.”

Millet, hangisine inanacak? Erdoğan’ın enflasyonuna mı, Akşener’in boş market sepetine mi?

Sorunun cevabı, belki de Çavuşesku’nun Termometresi’nde.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

https://www.karar.com/yazarlar/akif-beki/erdoganin-enflasyonuyla-aksenerin-market-sepeti-1594864

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.