Gazeteci Eyüp Coşkun ve Yunus Şen tarafından, Saddam Hüseyin döneminde Irak’ta yaşananları farklı bir boyutta ele alan “Babil Yanarken” kitabının ünü Türkiye dışına taştı. Kitap Azerbaycan Türkçesi ile de basılarak Azerbaycan’da satışa çıktı.

Irak’ı bir zamanlar demir yumrukla yöneten Saddam Hüseyin’in ülkesinde yaptıklarını, Körfez Savaşı’nda yaşananları ve Amerika’nın ülkeye demokrasi getirmek için 2003 yılında yaptığı askeri harekât dönemlerini ele alan “Babil Yanarken” kitap Azerbaycan’da büyük ilgi gördü. Kısa sürede “en çok satanlar” listesinde yer aldı.

Kitabın yazarları Eyüp Coşkun ve Yunus Şen, Irak’ı okurlarına kronolojik bir dil yerine, daha akıcı ve kolay anlaşılır bir dil ile yazdıklarını belirterek “Kitabımızın kardeş ülke Azerbaycan’da tercüme edilip yayınlanmasından çok memnun olduk. Kitabımızın okurlarla buluşmasını sağlayan Mimta Yayınları yetkilileri, ilgiyle karşılandığını söylediler. Kitabımızın, kitap kulüpleri tarafından da okuyucularla toplu olarak tartışılması bizler için gurur kaynağı oldu” dediler. 

Kitap, Irak’ta bugün yaşananların daha iyi değerlendirilmesi için 1990 yılı 2003 yılı arasında yaşananları, iki gazetecinin gözünden aktarıyor. Amerika ve İngiltere’nin o dönemde izlediği politika, uygulanan ambargodan dolayı her ay 5 bin çocuk hayatını kaybederken, Irak lideri Saddam Hüseyin’in altın kaplamalı süslü arabayla doğum gününü kutlaması ve o insanın hükmettiği insanların yaşadığı hayat anlatılıyor. 

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.