Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Mustafa DOLU: Oldu mu ya!..

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Mustafa DOLU: Oldu mu ya!..
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ülkemizde bir kargaşa ve gerginlik sürüp gidiyor. Milletin vekili olarak seçilip Gazi Meclisimize gidenleri izliyorum. Sonrasında şaşıp kalıyorum. Bu millet neden yanlış yaptı, kendilerini temsil edecekler gerçekte bunlar mıydı, diye de merak ediyorum.

Grup toplantılarına bakıyorum, sonrasında parti temsilci ve sözcülerinin çeşitli vesilelerle yaptıkları açıklamalara bakıyorum ve şaşkınlığımı gideremiyorum.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Siyaset öncelikle çözüm bulma, hak ve hukuku üstün kılma, halkı huzura götürmek, kardeşliği ve sevgiyi geliştirmek, ülkeyi çağdaşlığa ulaştırmak ve kalkındırmak değil midir?

“Liderlik, bir fikri düzeni değiştirmektir. Değiştiren kişi de liderdir.”  Denilmiş.

Gruplarda, iktidar ve muhalefet millete güven vermek yerine kin, nefret üretmek, birbirlerini aşağılamakla geçiyor, halk bu durumlardan etkilenerek geriliyor, birbirlerini ötekileştiriyor, hiçbir gerekçe yokken kinleniyorlar.

Hal böyle iken bizim halk olarak beklediğimiz bir olmak, iri olmak ve güçlü olmak gelişmektir. Baktığımızda öyle olmadığını yapılan yönetim hataları ile ilgili olarak karşılıklı suçlamalara dönüşmüş durumda. Zaten başaramayanlar vatanseverliği, milli ve manevi değerleri öne çıkararak durumlarını unutturmaya çalıştıkları bilinmektedir.

Siyasilerin ülke meseleleri bitmiş. “Senin belediyelerinde yolsuzluk var”. Olur mu, senin belediyelerinde daha büyük yolsuzluk var.  Yetmedi senin parti teşkilatında ve üyelerinde taciz tecavüz var, Hadi ya, sen bir aynaya bak, senin partinde olanlardan ve üstünü örtmeye çalıştıklarını görmemezlikten geliyorsun” a dönüşmüş.

Durum böyle olunca da, partiler sanki birbirini suçlamak ve gerginlik yaratıp gerçek ve önemli meseleleri unutturmak istiyorlar durumuna gelmiş gibi duruyor.

Ülkeyi, geleceği halkı, yokluğu, yoksulluğu yasakları, hakkı, hukuku, özgürlükleri düşünen olmadığı gibi, “Ne yapacağız, şu yapılmalı, şu konuda el birliği yapmalıyız” diyen de yok.

Halka kulak verin

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de konuşulan bir kuru ekmek meselesi haftalarca sürdü ve sürmeye de devam ediyor. Arkadaşlar halk sizi oraya bu tür kısır döngü meselelerini temcit pilavı yapıp tartışmak için değil çözüm üretmek için gönderdi. Şükürler olsun ki, aranızda kan düşmanlığı olmadığına göre neden bir araya gelip bu halkı, işçiyi, köylüyü, memuru, emekliyi, esnafı, sanayiciyi rahatlatıp huzuru sağlamıyorsunuz ki?

Bunu göstermek için, ülkemizde çarşı-Pazar enflasyonu yüzde 30’ların üzerinde iken, devletimizin resmi kurumu yüzde 14,6 açıklama yaparken sizler ne diye asgari ücreti iki bin 825 lira yaptınız?

Memur ve emeklisine ne diye yüzde 7,36, işçi emeklilerine 8,36 zam yaptınız ki? Bu oranlar, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlar ve Milletvekilli maaşlarında neden uygulanmıyor?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Milletvekili maaşları tespit edilirken, “Öğretmen maaşını geçmesin” dediğini biliyor musunuz?

Öneri: Asgari ücret ve yapılan zamlar yeterlidir deniliyorsa, sizler ve üst düzey yöneticilerimiz altı ay asgari ücretin beş katı kadar maaş alın. Geçinemezseniz, yeniden düzenleme yaparsınız. Bu durumu uygulamaya var mısınız?

İşte tüm bunlar düşünülürse o zaman , “Oldu mu yaa!” deniliyor işte.

Üniversiteye kelepçe

Hükümet iktidarını sürdürmek için önemli meseleleri halledip halkı huzura ve refaha ulaştırma planları yerine, terör, din, bayraktan yerli ve millilikten bahsediyor. Muhalefet, hak, hukuk, adalet, yokluk, yoksulluktan bahsediyor.

Arkadaş biz halk olarak terörle mücadele edildiğini, dinimize ve bayrağımıza kimsenin söz etmeyip yan gözle bakmadığını bildiğimiz gibi, yokluğun, yoksulluğun hakkın olmadığını da biliyoruz. Sizlerin görevi bizim bildiklerimizi bize anlatmak değil bunların olmaması için çözüm üretmektir.

Son günlerin konusu, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne yapılan atama. Vay bu kişi şöyle imiş, böyle imiş, AKP den Belediye Başkan adayı olmuş, milletvekilliğinde sıralamaya girmemiş falan filan. Yav, arkadaş bu yeni değil ki, onlarca üniversiteye AKP’de milletvekilliği yapmış ve eski ekini almış birçok kişi üniversitelere atanırken neredeydiniz?

15 Temmuz sonrasında daha önce seçimle yapılan rektör atamaları bir kararname ile kaldırılırken neden kimsenin sesi çıkmadı? Şimdi Boğaziçi rektörlüğüne atanan Prof. Melih Bulu’nun kariyeri yeterli mi değil mi, kriterleri nedir bilmiyorum. Bunca kıyamet koptuğuna göre, keşke bu kişi oraya öğretim üyesi olarak atanıp sonrasında ataması düşünebilseydi sanki daha iyi olurdu gibime geliyor.

Ancak o ne yahu. Dünyada ülkemiz adına sıralamaya giren tek üniversitenin kapısına, kelepçe vurmak olacak iş mi yani. Efendim kapı kırıkmış. Olsun. Ne çıkar. Oraya girmek isteyenler gerçekte yöneticilerimizin dediği gibi terörist mi? Demek ki, geleceğimizi emanet edeceğimiz ve ülkemizi yönetecek gençlerimiz terörist değilmişler ki, gözaltına alınan 45 öğrencinin tamamı ifadelerinden sonra adliyemizde serbest bırakıldı.

Peki, bu öğrenciler ve CHP’nin İstanbul Başkanı terörist ti iseler, neden haklarında bu zamana kadar bir işlem yapılmadı. Yapılmadı ise bu teröristlere yardım ve yataklık etmek değilmidir?

Oldu mu ya. Teröristlikleri biliniyordu ise, bu zamana kadar neden göz yumulmuş ki?

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar

mustafadolu49@gmail.com

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın