Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Mustafa DOLU: Anayasa Mahkemesi’ni kapatmak

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Mustafa DOLU: Anayasa Mahkemesi’ni kapatmak
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Allah’ım yarattığı ve yaşattığı tüm canlılara yeniden akıl ve fikir versin. Zaten bir ayeti kerimede insanlar için şöyle dediği bilinmektedir. “Ben sizlere diğer canlılardan farklı olasınız diye akıl ve izan verdim.”

Bu ayetle insanların iyi düşünmelerini ve sonra karar vermelerini salık verdiği gibi, müşavere etmeleri gerektiğini de ayrıca belirtmiştir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, uzun bir süredir verdiği her demeçte ve grup toplantılarında Yargıtay Başkanı’nın HDP hakkında kapatma davası açması gerektiğini belirtiyor ama, grup kararı alıp Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmiyordu.

Sanıyorum baskılara dayanamayan Başsavcılık HDP’nin kapatılması istemi ile bir fezleke hazırlayarak Anayasa Mahkemesine başvurdu. Anayasa Mahkemesi hazırlanan bu iddianameyi eksiklikleri gerekçesi ile oy birliği ile geri gönderdi. Bundan sonra Yargıtay Başsavcılığı eksiklikleri tamamlar mı, ne kadar zamanda tamamlar ve yeniden yüksek mahkemeye gönderir mi, göndermez mi ile ilgili çeşitli yorumlar var.

Ayrıca bazı yorumlarda HDP’nin kapatılması için hazırlanan iddianamenin Devlet Bahçeli ve MHP Grubunun ısrarlı isteği üzerine onların gazını almak için hazırlandığı bile dillendiriliyor. Bu konuyla ilgili Ak Parti Grubunda söylenen ve verilen demeçlere bakıldığında AKP cephesi HDP’nin kapatılmasından yana olmadığını açıkça belli ediyor. HDP’nin kapatılmasının en çok AKP’ye dolayısıyla da Cumhur İttifakına zarar vereceği ve ittifakın azalmakta olan desteğinin daha da artacağını ileri sürenler çoğunlukta.

Anayasa Mahkemesinin oy birliği ile İddianameyi geri göndermesine kızan Devlet Bey bu kere daha da kızmış olmalı ki, Anayasa Mahkemesinin de kapatılmasını istedi. Anayasa Mahkemesini kim nasıl kapatır bilemem ama Anayasamızın 1960 ve 1980 darbeleri ile kadük hale getirildiğini biliyorum.

Devlet Bey’in bu talebi üzerine bu kere, daha önceleri Meral Akşener’i yuvaya dönmeye davet eden Bahçeli’yi bu kez Meral Hanım, “Devlet Bey evine çekilmeli ve istirahat etmeli” diyerek politikayı bırakıp istirahata çekilmesini önerdi.

Cumhuriyet halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise, “Devlet Bey HDP’yi kapatmak için dava açılmasını defalarca talep etti ve Yargıtay Başsavcısı davayı açtı. Anayasa Mahkemesi eksiklikler nedeniyle iddianameyi oy birliği ile geri gönderince, bu kere Anayasa Mahkemesi de kapatılsın dedi. İyi de Anayasa Mahkemesi kapatılınca partiyi kim kapatacak” diye haklı olarak sordu.

Bahçeli, Türklük ve Milliyetçilik

Sanki onlara miras kalmış gibi, CHP’nin Atatürkçülük ve ilkelerine, AKP’nin İslamiyete ve özelliklerine sahip çıktıkları gibi MHP ve Bahçeli’de Türklük ve Milliyetçiliğe sahip çıkmaları ile tanıyor biliyoruz. Başta da belirttiğim gibi bu kavramlar bu partilere miras kalmadığı gibi, onlara da ait değildir. 84 milyon olan ülkemizde yaşayan tüm bireyler Atatürk ve ilkelerine, İslamiyet’e, ve Milliyetçiliğe inanmış uygulayan ve kendini Türk olarak ifade eden herkesindir.

Andımızın ilk olarak kaldırıldığı yıllarda Devlet Bey’in hiddet ve kızgınlıkla, “Andımızı kaldıranın evinin önünde andımızı okutmazsam namerdim demişti” şimdi andımız maalesef büyük ortağının Milli Eğitim Bakanlığınca itiraz etmesi sonucu Danıştay İdari Davalar Kurulu’nca kaldırılarak tarihe karıştı ve silindi. Devlet Bey’in o hiddetli görüntüsü de yok oldu.

Birçok kurum, kuruluş ve Valiliklerden T.C. ibaresi kaldırıldı, Devlet Bey oralı olmadı.

Ortağı, “ Milliyetçiliği ayak altına alırız” dedi. Yine ses yok.

Sırf bizi her fırsatta arkamızdan vuran Araplara yaranmak için devlet nişanındaki Atatürk kabartmasının kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı’nın itirazı üzerine Danıştay İdari Davalar Kurulu kararı ile kaldırıldığını, sanki duymamış gibi. Ayrıca Araplara Devlet Nişanımız neden verilir anlamış değilim.

Ülkemizin kurucusu ve birçok dünya devletinin örnek aldığı Atatürk adı birçok stadyum, kuruluşlardan meydanlardan kaldırıldı ve sürdürülüyor temelinde Ülkücülük ve Turancılık olan Devlet Bey’den ses çıkmıyor.

Son günlerde silahlı Kuvvetlerin yönetim kadrosunu oluşturan Subay ve Astsubay yönetmeliğindeki eğitimin amacının belirtildiği bölümde yer alan, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Anayasamızın temelini teşkil eden Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda çağdaş ve bilimsel yaklaşımla kavrama ve yerine getirme yeteneği kazandırılmasıdır” cümlesindeki Atatürk adı kaldırıldığını biliyor olması lazım.

Yine, Harp Okulu ve Astsubay okullarına alınacak öğrenci alımlarını belirleyen yönetmelikteki, “İrticai ve bölücü görüşleri benimsememiş veya bu faaliyetlere karışmamış olmak” hükmünün kaldırılmasının ne anlama geldiğini ve ordumuzu bundan sonra idare edecek olanların arasına kimlerin katılacağı açık ve net belli olmuyor mu?

Ulusumuz bu gibi ciddi konularda hükümet ortağı olan Bahçeli’den bir şeyler demesini ya da en azından, “Ne yapıyorsunuz? Nereye varmak istiyorsunuz?” diye sormasını bekliyorlar.

Atatürk düşmanı meczuplar

Hangi akla ve hangi fikre hizmet ettikleri bilinmeyen bazı meczuplar ne hikmetse son yıllarda Atatürk büst ve heykellerine saldırmayı alışkanlık haline getirdiler. Bu kişiler beklide, “Keşke Yunan kazansaydı” diyenlerin soyundan ya da onun gibi düşünenlerde olabilir.

Bu konuyu daha sonra teferruatlı yazmayı düşünüyorum. Burada kısaca belirtmek istediğim o meczuplara şunu hatırlatmak isterim. Elinize Sevr Antlaşması’nın imzalanmasından sonraki haritayı alın. Memleketiniz neresi ise ona bakın. Atatürk olmasaydı ve o antlaşma günümüze kadar sürseydi, siz hangi devletin topraklarında doğacak ve nerenin vatandaşı olacaktınız iyice bakın ve adınızın ne olabileceğini düşünün bakalım. Sonra sizlerin beynini yıkayan ve tahrik eden kişilere ve kuruluşlara itibar etmeyin ve Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesinin birçok devlet tarafından örnek alındığını da unutmayın ve hatırlatın olmaz mı?

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar

Mustafadolu49@gmail.com

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın