Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Halkın Avukatı Mustafa DOLU: Üretim ve kooperatifçilik çok önemli ve gereklidir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Halkın Avukatı Mustafa DOLU: Üretim ve kooperatifçilik çok önemli ve gereklidir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Dünyada ve günümüzde öne çıkan ve insanlık için en önemli olan şeyler nedir diye sorulduğunda ne düşünürsünüz?

Buna, para, sağlık, huzur ve birçok şey denilebilir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Benim kastettiğim insan varlığı ve devletler hukuk, sosyal faaliyetler ve ilişkiler için başta gelen gıda, Enerji ve su dur.

Tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi insanlığı yok etmek için var gücü ile ilerliyor.

Uygulamalara bakıyoruz, insanların bu durumu çok umursamadıklarını ayan beyan ortada.

Bilim insanları, Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarının tümü adeta insanlara yalvarıyorlar.

“Ne olur, maskenizi takın, sosyal mesafenizi koruyun, hijyene önem verin” diyorlar.

Bunlar zor şeyler mi?

Hayır.

İnsanlara bakıyoruz, sarmaş dolaş geziyor. Pazar, market cadde ve sokaklar, bu hafta sonu gördüğüm sahiller ana baba günü. Yukarıda söylenenleri duyan olmadığı gibi uygulayanda yok.

Ahali, “Saldım çayıra Mevla’m kayıra” durumunda.

ÜRETİM

Adı üstünde üretim.

Ne olursa.

Burada konumuz elbette tarımsal üretim.

Ülkemiz dünya nüfusunun yüzde biri kadar.

Ülkemizin ekilebilir alanları dünyanın yüzde 10’una tekabül etmektedir.

Bunun anlamı en kötü ihtimalle nüfusumuzun on katını kadar insanı besleyecek durumdayız demektir.

Peki, biz öyle miyiz?

Tatbiki hayır.

Saman, ayçiçeği kabuğu, pamuk, nohut, bu liste çok uzar da patates ve soğanı dışarıdan alan bir ülke 10 kat nüfusu nasıl beslesin ki.

Aslında mümkün.

Bunun için öncelikle çiftçimize mazot, tohum, gübre, alım ve fiyat garantisi verilmesi, sulamada, elektrik indirimi ve en önemlisi Kooperatifçiliğin teşviki ile bir arada olma benimsetilirse her şey olur.

KOOPERATİFÇİLİK

İddia ediyorum, ülkemizin kalkınmasının, huzura ermesinin, çiftçimizin yüzünün gülmesinin, tüketicinin daha ucuza tüketmesinin yolu kooperatifçiliği çok iyi bilen biri olarak belirtiyorum.

Evet ülkemizde Kooperatifçilik konusunda bilenler arasında ilk onda yer alabileceğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Bilenler bilir Ülkemizde Ali Topuz’un Köy İşleri Bakanı olduğu dönemde Bakanlığa Kooperatifleri ekleten ve Köy işleri ve Kooperatifler Bakanlığı olmasına emeği geçen zamanın bürokratlarından birisiyim.

Sonrasında İstanbul Kooperatifler 1. Bölge Müdürlüğü kurucuları arasında oldum. Bilenler bilir, biz kooperatifçiliği Nedim Tarhan, Erdoğan Kantürer, Akın Birdal, Ege Çağlayan, Habil Turan, Ayhan Karazlı, Osman Hami Seymen, Mehmet Paçacı, İzzet Ağaçhan, İlknur Ilıcalı, Nurhan Demircioğlu, Cengiz Pala ve daha niceleri ile bir arada olup üretici ve tüketiciyi örgütleyip onları karşı karşıya getirdik. Tarım Bakanlığı yayInlarında Kooperatifçilik, Sorunları ve Çözüm Yolları adlı kitabım mevcuttur.

Yine o dönemde, Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde uygulamaya koyduğu ve yine bazı çevreler tarafından engellenen Köy Kent Projesinde de bulundum. O projelere devam edilmiş olsaydı büyük olasılıkla baş belası olan Hain PKK örgütü olmayacak, köy ve mezralar bir araya toplanıp büyük yerleşim yerleri kurulacağı için eğitim seviyesi yüksek olacak işsizlik sorun olmayacaktı.

İstanbul ilçeleri, Çatalca, Silivri ve Şile ile o zaman il olmamış olan Yalova da kurduğumuz kooperatiflere projeler uygulattık. Bölgemize bağlı Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli, Kocaeli ve Sakarya illerindeki Köy Kalkınma Kooperatiflerine uygulattığımız projeler nedeniyle hala oralarda gönlünde kooperatifçilik yapan dostlarım vardır.

Kooperatiflere ne oldu?

Kooperatifçilik üretici ile tüketiciyi karşı karşıya getirdiğinden mecburen aracılar, kabzımallar ortadan kalkınca bu durum bazı kişilerin işine gelmedi. Bunların karları ortadan kalktı. Üreticilerimiz ürününün değerini ederinde aldığı gibi pazarlama sorunu ortadan kalktı. Tüketici ise tükettiklerini çok daha ucuza temin etmeye başladı.

Bu durumda ne oldu?

O yıllarda hükümetler sıkça değiştiği için, özellikle Milliyetçi Cephe (MC) Hükümetleri ve döneminde ve 80 darbecileri sonrasında, tıpkı Köy Enstitülerinde olduğu gibi, Kooperatifçilik Komündür. Komün, Komünistliği getirir” söylemleri üreten sermaye çevresi ve köylünün kalkınmasını istemeyen birileri kooperatifleri tıpkı Köy Enstitüleri, Öğretmen Okulları ve Diğer meslek Liselerinde olduğu gibi maalesef yok ettiler.

Şimdi köylümüzü ve çiftçimizi toprağı ile barıştırmak ve en azından bir milyar nüfusu besleyecek ürünü yetiştirmek ve ihraç etmek üzere çiftçiye destek verip kooperatifçiliği canlandırmanın tam zamanıdır.

Mustafa DOLU

Halkın Avukatı

Başyazar

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın