Bugün Karaköy’de bulunan ve Türk Hristiyanların ibadeti için Atatürk tarafından Papa Eftim’e kurdurulan Türk Ortodoks Patrikliği’nin 100.’cü yıldönümü.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Kapadokya bölgesi başta olmak üzere bütün Anadolu’da yaşayan Ortodoks Hristiyan inancında ve özellikle ana dili Türkçe olan halkın Atatürk’ün yanında yer almasını sağlayan din adamı Papa Eftim idi.

Kurtuluş Savaşı günleri Papa Eftim ve Hirstiyan arkadaşlarının çabalarıyla çok fazla kan akıtılmadan, iki toplum arasında geri dönüşü olmayacak şekilde düşmanlıklar yaşanılmadan atlatılabilmişti.

Yaşanan karanlık günlerin ardından Kurtuluş Savaşı Türklerin zaferiyle sonuçlanmıştı. Ne var ki Lozan Barış Anlaşması’na göre Anadolu’da yaşayan ve etnik kimliklerine bakılmaksızın bütün Hristiyanların Yunanistan’a zorunlu olarak göçüne karar verilmişti. Bu karara göre Kayseri merkezli kurulan Türk Ortodoks Patrikliği’de hükmünü yitirmiş oldu. Ancak Atatürk, Türk kökenli ve ana dili Türkçe olan Hristiyanların ibadethanelerini İstanbul’a taşıyarak sorunu aştı. Böylelikle İstanbul’a Karaköy’e Türk Ortodoks Patrikliği taşındı.

O gün bugündür açık olan Anadolu Türk Ortodoks Patrikliği’nin kuruluşunun bugün kuruluşunun 100’cü yıldönümü.

Yüz yıldır Patrikliği Papa Eftim’in torunları ayakta tutmaya devam ediyor. Gelecek on yıllarda neler olur bilinmez. Ancak şahsım adına başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Papa Eftim’e, silah arkadaşlarına ve Kurtuluş Savaşı mücadelesinde emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımla.

Erenerol ailesinin de nice yüz yılları daha kalabalık ve coşkulu inananlarla kutlamaları dileğiyle…

100’cü yılın kutlu olsun Anadolu Bağımsız Türk Ortodoks Patrikliği…

Nurten Ertul

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.