Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Celil Cengiz ÇOLAK: AKParti iktidarı 19 yılda 7’den 70’e, diplomalı, diplomasız herkesi ekonomist yaptı !

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Celil Cengiz ÇOLAK: AKParti iktidarı 19 yılda 7’den 70’e, diplomalı, diplomasız herkesi ekonomist yaptı !
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

AKParti iktidarı 19 yılda hiç mi güzel şeyler yapmadı. Kendisini bilen hiçbir  vatandaş nankörlük yapmasın. Üniversite diploması, ekonomi eğitimi olmamasına  bakılmaksızın, okur yazarları bile  ekonomist yaptı. Daha ne yapsın bundan iyisi Şam’da kayısı öyle değil mi?

 Geçtiğimiz günlerde,  bir ev hanımı ile komşu  arkadaşları arasındaki sohbetlerine  tanık oldum.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hanımlardan biri, ev kiramız yok, hatta az da olsa kira gelirimiz var. Eşim emekli olmasına rağmen ikinci bir iş yapıyor. İki çocuğum var ikisi de çalışıyor. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma göre ekonomik durumumuz fena sayılmaz. Bu durumda  biz bile zaman, zaman ekonomik sıkıntıya düşüyoruz.

Marketlerden bugün satın aldığınız her hangi bir gıda ürününü ertesi gün aynı fiyattan satın alamıyorsunuz.  Bize de market, market dolaşarak  ucuz ürün aramak düşüyor.

Günü kurtardık mı bizden iyisi yok. Yarınlar için ekonomik, plan yapamıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.

Gıda ürünlerinin  istikrarsız artışına  ABD dolarının artışı etkili olduğu söyleniyor, toplumun bazı kesimler inanıyor, bazıları inanmıyor. 

Hararetli konuşmalarını nefes alamdan sürdüren hanım;  Doların etkili olmadığına inanmayanlara söylüyorum,  tarım ve gıda ürünlerinde kendi, kendine yeten dünyadaki192 ülke arasında 8’nci sırada olan Türkiye, 19 yıllık AKParti  iktidarının tarım ve gıda politikası,  samanı bile ithal eder hale getirdi.

Tarım ve gıda ürünlerinde yüzde 85-90 dışa bağımlı olan bir ülkeyiz.

Türkiye, günlük 500 milyon dolar ithalat yapıyor.

Çiftçinin  tarlasına, bahçesine  atacak gübreyi alamıyor.

Üretmeden, tüket politikası olduğu sürece biz bugünleri daha çok ararız.

 Diyeceksiniz ki, AKParti 19 yıllık iktidarında  memleket millet yararına hiç mi güzel şeyler yapmadı derseniz evet yaptı. Ekonomi eğitimi almamış, diplomasız  7’den 70’i ekonomist yaptı.  Daha ne yapsın bu iktidar.

Diğer hanım ise, sanki başka biri iktidara gelirse ülkenin ekonomisi düzelecek mi  sorusuna;

Kim gelirse gelsin, en kötü siyasi iktidar bunlardan iyidir. Yemin ederim ki, ilkokul mezunu bizim mahalle bakkalı bile ekonomiyi bunlardan daha iyi idare eder.

……………………

Telefonla konuştuğum ihracat yapan bir iş adamı ise; “İşimizden çok ülkenin içinde bulunduğu ekonomiyi, döviz kurlarının artışını konuşuyoruz. İktidar, döviz kurlarının artışı ile Türkiye’ye döviz geldiğini iddia ediyor. Ham maddeyi kendimiz üretmiyoruz ki, dövizle alıyoruz. Ürettiğimiz ürüne çok az bir kar koyarak ihracat yapıyoruz.  

Döviz kurların istikrarsız artışı nedeniyle yarınlar için hiçbir öngörü ve plan yapamıyoruz.  Ekonomi deki bu belirsizlik nereye kadar gideceğini bilmediğimiz bir dönemden geçiyoruz.” Dedi

Sanayicisi, çiftçisi, yarınlar için üretmek zorundayız.

İktidar,  ekonomi de kurtuluş savaşı başlatacaksa, üretim, adına başlatmalı.

ABD dolarının 20 lira olacağını iddia edenler ise…

Horozu çok olan köyde sabah olmazmış, ekonomisti, ekonominin kitabını yazdığını söyleyenlerin çok  olduğu Türkiye’de de sabah olmaz.

Her olumsuzluklara rağmen, her karanlık gecenin bir aydınlık sabahı vardır. Günümüzde, ekonomik sıkıntılar çekebiliriz ama, unutmayın ki, ülkemiz 1919’dan daha kötü durumda değil.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın