1971 yılında Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası sözleşmeye rağmen, neden Türkiye’de uygulanmadı?

Bugüne kadar iktidara gelen hükümetler  imzalanan sözleşmeden haberleri mi yoktu?

Devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu yönetmek istediler?

Yakacak, gıda yardımları ile yoksul vatandaşın oylarını almak  için bir tuzak mıydı?

Oysa, “Bizim dini inancımızda,  veren sağ el sol elin verdiğini görmeyecek” diyor

Siyasi partiler, ne yapıyor?

Televizyon kameraları, gazetecilerle yoksul insanlara yardım yaparken, o yoksul insanın onurunu hiç düşünmüyor.  Böyle bir uygulama Avrupa’nın hangi ülkesinde vardır?

Avrupa ülkelerinde yoksul insan yok mu?

Aklını kiraya verenlere göre, Avrupa ülkeleri gavur !

Avrupa ülkeleri, Aile Destek Sigortası ile sorunu çözmüş.

Osmanlı tarihini bilenler, “Osmanlı yardım yapacağı yoksullara hava karardıktan sonra, komşularının bile  göremeyeceği bir saatte yardımları kapılarının önüne bırakılırmış” 

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal KILIÇDAROĞLU’nun yıllardır gündeme getirdiği Aile destekleri Sigortası nedir?

Aile Destekleri Sigortası, kişinin doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını sosyal güvence altına alan, her aileye asgari gelir güvencesi veren, ailedeki mutluluğu, huzuru ve bereketi devam ettirmeyi hedefleyen bir sigorta dalıdır. AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI KİMLERİ KAPSAMAKTADIR?

 Aile Destekleri Sigortası; asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsıyor.

 Ayrıca engelli çocuğuna veya yaşlı aile bireylerine bakan kadınların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek ve Aile Destekleri Sigortası kapsamında ev kadınlarına emeklilik hakkı sağlıyor.

 Kılıçdaroğlu bir gazeteye verdiği röportajda; İnancımızda da, felsefemizde de temel bir kural var: sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Bunun için Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak. Böylece yardımlar tek elde toplanacak, israf önlenecek, uygulamadaki keyfiliğe son verilecek. Aile Destekleri Sigortası Kurumu ailenin kadın bireyi adına banka hesabı açacak. Destek güvencesi bu hesaba yatırılacak. Kadınlar aylıklarını çekip ihtiyaçlarını karşılayacak. Aile Destekleri Sigortasıyla insan onuruna yakışır bir yaşam hayata geçirilecek.

Hiç kimse aç ve açıkta kalmayacak. Herkesin temel vatandaşlık geliri olacak.

Her ailede asgari bir sigortalı bireyin bulunması temel hedefimiz olacak. Aile Destekleri Sigortasından yararlanan ailelerin çocuklarına ve işsiz bireylerine devlet personel alımlarında öncelik hakkı tanınacak. Böylece yurttaşlarımız ömür boyu devlete el avuç açmak zorunda kalmayacak!

Bu ailelerden hiçbir ad altında herhangi bir prim alınmayacak. Aile Destekleri Sigortası kapsamında yapılacak harcamaların tamamı devletin bütçesinden sağlanacak.

Bütçedeki kaynakların kullanımı bir siyasi tercihtir. Sosyal devlet fakirin fukaranın yanında olan devlettir. Aile Destekleri Sigortasıyla bütçe beşli çete için değil halktan yana kullanılacak.

Anayasa ve yasalar bu hakkı bütün vatandaşlarımıza vermiş durumdadır. Fakirlere yardım devletin ve iktidarın bir lütfu değil, görevidir.

 1971 YILINDA UYGULAMASI TAAHHÜT EDİLEN AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI neden uygulanmadı,  Devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu yönetmek istediler. Biz yardım yapılan kişinin kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmayacağız. Biz sorunu çözmeye talibiz ve çözeceğiz. Aile Destekleri Sigortası ile vatandaşa hakkını teslim edeceğiz.” Diye konuşmuş

AKP 21 yıllık iktidarında,  5’li çeteye,  yüz milyarlarca doların yurtdışına kaçırılmasına göz yumarken,   yazlık, kışlık, ilkbahar, sonbaharlık saraylar, sayısız uçak, lüks makam araçlar yerine Aile Destek Sigortası’nı uygulayamaz mıydı?

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.