Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Aslan SATILOĞLU: ULUSAL YASIMIZ

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Aslan SATILOĞLU: ULUSAL YASIMIZ
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

27 Kasım 1978 tarihinde kurulan bölücü PKK terör örgütü , ilk kanlı baskınını 1984 yılında Eruh ve Şemdinli’de yaparak askerlerimizi şehit etmiştir.

Zamanın Başbakanı merhum Turgut Özal’ın bu saldırıya tepkisi;

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

‘’Bunlar bir avuç çapulcu , ciddiye almaya gerek yok.’’ şeklinde olmuştur.

Dolayısıyla bölgede yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımızın çoğunluğunun Cumhuriyete bağlılığı ortadayken arka planda ki bir avuç bölücü azınlığın sapkın niyetleri en baştan gözden kaçırılmıştır.

Nitekim, gerçeğin böyle olmadığı kısa sürede anlaşılmış, bu bölücü ve eli kanlı PKK örgütü aradan geçen 37 yılda asker, sivil, çocuk ve kadın olmak üzere 15 bin’i aşkın vatandaşımızı acımasızca katletmiştir.

Örneğin 1993 yılında Erzincan ili Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde yapılan baskında 33 köylü yurttaşımızın katledilmesi ve her tarafın yakılıp yıkılması yaptıkları eylemlerin en kan dondurucularındandır.

En son geçtiğimiz günlerde Silahlı Kuvvetlerimizin GARA bölgesine yaptığı saldırıda şehit olan 3 muvazzaf askerimizin acısını yaşarken , bu defa 5,5 – 6 yıldır terör örgütün tünellerinde rehin bulunan asker, polis, görevli 13 masum insanımızın bir mağarada acımasızca katledilerek şehit edilmeleri ülkemizi yasa boğmuştur. Kendilerine sonsuz rahmet, ateşine düştüğü yer olan ailelerine de baş sağlığı ve sabır dilerim.

Mesela ben , Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadelerinin aksine , Eskişehirli şehit annesi Ayşe Hanımın o anda  ‘’Şerefe nasip olmuş , şerefi yakalamış..’’ gibi bir ana ruhiyesi içerisinde olduğuna inanmıyorum. Bu benim art niyetsiz insani düşüncemdir.  Çoğunluğun da bu duyguları taşıdığı inancındayım.

Rahmetli 13 vatandaşımız fıtratında ölüm olan bir görevi ifa ederken ölmediler. Aksine 6 senelik bir esaretin sonunda silahla katledildiler. Bu süre içerisinde hem onlar hem de sevenlerin neler yaşadığını düşünemiyorum bile.

Niçin onların aziz ruhları ve anıları için ülkemizde resmi yas ilan edilmedi ki?!

Keşke böyle bir olay sonucunda partilerimiz karşılıklı suçlamalar ve ithamlar yerine bir araya gelip , PKK destekçisi ikiyüzlü ülkelere karşı onurlu bir birliktelik ve duruş gösterselerdi. Millet olarak hepimiz takdir ederdik.

Vatan Partisi Genel Başkanı Sn Doğu Perinçek televizyondaki açıkoturumda yas ilan edilmeli tartışmaları üzerine ;

‘’Yas ilan edilmesini doğru bulmadıklarını , ABD ve PKK Türkiye’ye yas tutturamaz.’’ dedi.

Bunu duyduğumda bir insan evladı olarak kanım dondu! Eğer bu politik bir söylemse , sizin politikalarınız da, siz de yerin dibine batın.

GARA baskınının kurtarma bölümü başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Başarıya sahip çıkıldığına göre başarısızlığın da bir sahibi olmalı. Makam ve koltuklar baki değildir ama onurludur hiç bir zaman unutulmamıştır. PKK’ya verilen zayiat ve psikolojik üstünlük bakımından ortada kesin bir başarı vardır. Bu bakımdan Milli Savunma Bakanı’sın. Hulusi Akar nezdinde Silahlı Kuvvetlerimiz tebrik edilmeli ama 13 şehidimizin acı kaybı nedeniyle de Sn Hulusi Akar, hatta Genel kurmay başkanı Sn Yaşar Güner’in istifa etmeleri toplum nazarında anlamlı bir jest olurdu.

Daha önceki yıllarda PKK tarafından askerlerimiz kaçırılmıştı. 1996 yılında Refah Partili Fetullah Erbaş 8 askerimizi Irak’tan yurda getirerek kurtulmalarını sağlamıştır.

Bu günküHDP’lilerin o tarihtekipartisi BDP 2013’de 8,  2014’ de 2 askerimizikurtarıpgerigetirmiştir.

Son şehitlerimiz için de bu tip diplomatik kurtarma yöntemleri dikkate alınmış mıdır bilinmemektedir.

PKK’nın vesayetinden kurtularak Türkiye partisi olma yolunda bugüne kadar hiç de inandırıcı olmayan HDP için bu 13 vatandaşımızın kurtarılması büyük bir fırsattı. Niçin aktif bir rol almadıkları dikkate şayandır.

Sıramuhalefetegelince ;

2016, 2017, 2018 tarihlerinde CHP İzmir milletvekili Sn Murat Bakan TBMM çatısı altında önerge vererek zamanın Milli Savunma Bakanlarına 13 yurttaşımızın akıbetini sormuş ve cevap alamadığını belirtmiştir.

En son 2021’de Cumhurbaşkanı yardımcısı Sn. Fuat Oktay’a soru yöneltilmiş , oradan cevap gelmemesi üzerine önergeyi 10.02.2021’de TBMM’ye sunduğu ve Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi Akar’dan 13 vatandaşımızın GARA’da şehit edildi bilgisi alındığı ifade edilmektedir.

Benim muhalefete söylemek istediğim şu;

Parti olarak CHP’nin meclis çatısı altında yaptığı bu girişimlerden , hatta 13 vatandaşın hainlerin elinde olduğundan toplumun haberi bile yok. Neden 6 sene içerisinde çeşitli platformlarda bu konuyu gündeme getirip halkla paylaşmadınız?

Örneğin ayda bir bu konu da toplumun fikrini tazeleseydiniz,  geçen süre zarfında 72 defa hükümet ve Silahlı Kuvvetler üzerinde toplum baskısı oluşturmaz mıydı?

Hiç mi aklınıza , fikrinize gelmedi?

AslanSatıloğlu

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın