Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Aslan SATILOĞLU: SİYASİ VAATLER

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Aslan SATILOĞLU: SİYASİ VAATLER
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Gençlik yıllarımdan beri bir seçmen olarak iyi veya kötü , siyaseti açıktan takip etmeye çalışırım. Zira ‘’siyasetçi’’ ülke yönetimine talip olan kişi demektir. Dolayısıyla onlar iktidara geldiklerinde , ülkenin ve vatandaşların refahı için neler yapacaklarını, seçim öncesi meydanlarda ve yayın organlarıyla vatandaşa vaat ederler.

Vaat edilenlerin büyük kısmı o günün şartlarına göre çok ütopik olup , amaç sadece oy devşirmektir. Birçok parti ülkemizin siyasi hayatından silinip gitmiş olmasına rağmen , bu yok oluşun en büyük sebepleri , vaatlerini yerine getirememekten değil , gösterdikleri yönetim yanlışları ve farklı zaafiyetlerden kaynaklanmıştır. Seçmene gelince…

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bana göre seçmen hiçbir zaman seçim vaatlerini sorgulama ve hesap sorma konularında yeterince duyarlı olmamıştır. Günümüzde de geçerli olan bu durum sağlıklı bir seçim için önemli bir handikaptır.

Hangi görüşte olursa olsun hepimizin çevresinde takım tutar gibi siyasi parti taraftarı insanlar vardır. Medeni bir şekilde tartışmak yerine daima küfür ve kavgayı tercih eder olmuşlardır.

Yetişkinlerin bilgilerini tazelemek , gençleri de bilgilendirmek için geçmişte karşılaşılan seçim vaatlerinden birkaç örnek vermek isterim. Tabi ki hepsi vaat olarak kalmıştır. 1991’de rahmetli Süleyman Demirel ‘’Memura kim ne veriyorsa ben %5 fazlasını vereceğim’’ demişti.

Demirel’den sonra 1993-1996 yılları arasında Başbakanlık yapan ve maalesef seçmenleri hayal kırıklığına uğratarak politikadan silinip giden Sn. Tansu Çiller; ‘’- Herkese ev ve araba olmak üzere 2 anahtar! – Her mahalleye 100 trilyoner!

– Her köylüye traktör!

– En geç 1998 de AB’ye girilecek! ‘’ sözlerini vermiştir.

Ne yazık ki 1994’te , faizi emirle düşürme yanlışını yaparak , 5 Nisan kararlarının alınmasına sebep oldu ve TL %51 değer yitirdi. 19 senedir kesintisiz iktidarda olan AKP de meşhur 3Y formülüyle iktidara gelmiştir.

Yani YOLSUZLUK ve YOKSULLUK kalkacak, YASAKLAR son bulacaktı.

Bu hususların hali hazır durumunu değerlendirme ve takdir hakkını siz değerli okuyuculara bırakıyorum.

Ancak burada şu konuya değinmeden geçemeyeceğim. İşin uzmanları sık sık dile getirmekte , bizler de bizzat yaşamaktayız. Gerçek enflasyon ( özellikle gıda ve zaruri ihtiyaçlarda ) TUİK’in açıkladığı resmi enflasyondan çok yüksek. Devlet ; memur , emekli ve işçi maaşlarında TUİK’in açıkladığı resmi enflasyona göre artış yapmasına rağmen vergi , ceza , doğalgaz , elektrik , gıda vs fiyatlarına resmi enflasyondan çok fazla zam yapılmaktadır. Dolayısıyla emekli , memur , işçi ve küçük esnafın her yıl daha da fakirleşmesi kaçınılmazdır. Değerli okurlar , ben bütün bunları anlatarak İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu’nun yeni bir vaadine değinmek istedim.

Biliyorsunuz geçen pazar Sevgililer Günü’nde 6 yıldır (Sn. Bakanın ifadesi ) bölücü PKK’nın elinde bulunan 13 yurttaşımızın ( resmi görevliler ) haince katledildiğini öğrendik ve hepimizin yüreği yandı. Biraz empati yaptığımda dayanılacak bir acı olmadığını daha da çok anladım.

Allah ailelerine sabır ve dayanma gücü versin. Şehitlerimizin kurtarılması için her şeyin yapıldığını söyleyen yetkililerimize inanmak durumundayız. Bölgenin coğrafi yapısını ve kış şartlarını bilen birisi olarak güvenlik güçlerinin hangi şartlarda görev yaptıklarının bilincindeyim ve hepsine güç , kuvvet diliyorum.

Sn Süleyman Soylu bu konuda verdiği demeçte ‘’Murat Karayılan’ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu millet ve şehitlerimiz yüzümüze tükürsün.’’ dedi. Bence bu , gerçekleşmesi ısrarla takip edilmesi gereken bir vaat. Çocuk katili Abdullah Öcalan gibi yakalanıp İmralı’da besiye çekilmemesini ve siyasi konjoktüre gore zaman zaman adam yerine konup aktörleştirilmesini istemiyoruz. Hain Murat Karayılan’ın akıbeti aynen Sn. Bakan’ın dediği gibi olmalı.

Bu arada ; hain , bölücü PKK’nın ortak ve destekçileri başta emperyalist ABD olmak üzere , Batı Avrupa ülkeleri , Rusya ve bazı Arap Ülkeleri ellerine kına yakıp , zil çalıp oynasınlar…

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın