Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Yunanistan; Yüzerek gidilebilen kayalığa da “bizim” dedi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Yunanistan; Yüzerek gidilebilen kayalığa da “bizim” dedi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Doğu Akdeniz’deki gerginliğin biraz da olsa azalmasından sonra Türk-Yunan ilişkilerinin gideceği yönün 24-25 Eylül’de yapılacak Avrupa Birliği Zirvesi ve sonrasında açıklığa kavuşması beklenirken, Meis’in batısındaki Karaada kayalığı da aniden tartışma konusu oldu.

Doğu Akdeniz’deki gerginliğin biraz da olsa azalmasından sonra Türk-Yunan ilişkilerinin gideceği yönün 24-25 Eylül’de yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi ve sonrasında açıklığa kavuşması beklenirken, Meis’in batısındaki Karaada kayalığı da aniden tartışma konusu oldu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Türkiye’ye sadece 1.5 mil uzaklıkta yer alan Karaada ve yanıbaşındaki Fener Adası kayalıkları da, Yunanistan’a göre, Yunan sınırlarında kalıyor! BBC Türkçe’nin aktardığın haberde, Yunanistan’ın iddiasına göre, 1947 Paris Antlaşması uyarınca söz konusu ada ve kayalıklar Yunanistan’a devredilen listede yer alıyor.

Türkiye ise “Karaada” ve “Fener” kayalıklarının 1947 antlaşmasına dahil olmadığını ve bunların Osmanlı’ya ait olduğu gerekçesiyle bu kayalıkların tamamen Türkiye’ye ait olduğunu söylüyor.

Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı olan Ekaterini Sakellaropoulu da Meis’e ve ardından Karaada’ya bir ziyaret gerçekleştirmişti. Türkiye ise bu duruma tepki göstermiş, “Sakellaropoulou’nun Meis adasını ziyaret etmesinin tahrik edici bir provokasyon olduğu”nu belirtmişti.

Karaada’ya bir önceki resmi ziyaret ise 2018’de Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın Meis ziyareti süresinde yapılmıştı..

Öte yandan, bu, Karaada’nın ilk gündeme oturması değil.

Karaada 2009 yılında da gündeme tekrar gelmiş adanın “Türkiye’ye ait olduğunu sandıklarını” söyleyen dört Türk gazeteci Yunan sahil güvenliği ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.

Gazeteciler, daha sonra dışişleri bakanlarının araya girmesiyle serbest bırakılmışlardı.

Odatv.com

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın