Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Yeni Şafak yazarı: Tarikatların hangi dış istihbaratlar tarafından kullanıldığını…

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Yeni Şafak yazarı: Tarikatların hangi dış istihbaratlar tarafından kullanıldığını…
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Faruk Başer, tarikatlar için, “Şu anda kimlerin hangi dış istihbaratlar tarafından kullanıldığını devletin bilmiyor olması mümkün değildir” şeklinde yazdı.

3

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin yazarı Faruk Beşer, “Tarikatlar fırkacılık ve istihbarat örgütleri” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Faruk Başer yazısında fırka haline gelen tarikatları çok sert bir dille eleştirdi. “İslam’ın merkezini temsil eden ulü’l-emr’den ve ulema heyetinden ayrılıp tek kişi üzerine kurulan oluşumların fırka olduğunu, merkezden, Müslümanların vahdetinden ayrılan bütün fırkaların, Resulüllah’ın ifadesiyle ‘cehennemlik olduğunu, hepsinin başında kendi yoluna çağıran bir şeytanın bulunduğunu’ nakletmiştik. Bu şeytan ifadesini siz de benim gibi çok ağır bulabilirsiniz ama bu sahih bir hadisi şeriftir (İbn Hibban)” ifadeleri ile fırkadan kastının ne olduğunu anlatan Faruk Başer, tarikatlar için, “Şu anda kimlerin hangi dış istihbaratlar tarafından kullanıldığını devletin bilmiyor olması mümkün değildir” şeklinde yazdı.

Başer yazısının devamında, “Biz tarikatların en büyük olumsuzluğunun ümmeti parçalamaları olduğunu düşünüyoruz” diye yazdı.

Faruk Başer’in yazısının ilgili bölümü yazdı:

“Tarikatların en riskli tarafı birer fırka haline gelebilme istidatlarıdır. Bu onların iç ve dış siyaset tarafından kullanılmalarını kolaylaştırır. Bu konuda sadece tarikatlar değil kendi başına buyruk, ‘her şeyi en iyi bilen’ bir liderin etrafında toplanan, gücünü diğer Müslümanları kötülemekte kullanan tarikat düşmanı İslami gruplar da böyledir. Bunlar çok kolay yönlendirilebilirler ve Müslümanlar yine Müslümanlara böldürülür ve kırdırılır. Şu anda kimlerin hangi dış istihbaratlar tarafından kullanıldığını devletin bilmiyor olması mümkün değildir. Ama demokrasilerde yapılabilecek fazla da bir şey yoktur. Etrafına bin kişi toplayan bir cahil büyük bir alimden daha yeğdir, çünkü oy potansiyeli vardır.

Bir hatıramı daha anlatmak istiyorum. Sene 1973, Erzurum’da üniversitenin birinci sınıfındayım. Dönüşte Trabzon’daki bir yakınıma uğramak için o yolu tercih ettim. Yakınım şu anda da devam eden büyük bir fırkanın kurs hocasıydı. Masasındaki notlara gözüm ilişti. Seçimler yakındı ve notlardan anlaşılan o günlerde bölge toplantısı yapılmış ve sekiz on maddelik bir talimat dikte ettirilmişti. Bunlardan birisi şuydu: ‘Seçimlere gelince, MSP hariç hangi partiye rey vereceğimiz yakında duyurulacaktır’. Mesele MSP’nin iyi ya da kötü olması meselesi değil, onunla asla bir arada bulunulmayacağı meselesi. Yani gerekirse CHP de düşünülebilir ama o asla. Neden acaba? Bu kararı kimler niçin verdirebiliyordu?

Bu sebeple biz tarikatların en büyük olumsuzluğunun ümmeti parçalamaları olduğunu düşünüyoruz. Bu oyuna gelmeyecek basiret ehli olanları da vardır ama onlar sayıca hesaba katılamayacak kadar azdır.”

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın