CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında EYT konusuna değinerek, “Kış geçer kurt yediği ayazı unutmazmış, EYT’liler unutmaz” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın, grup toplantısında Genel Kurul toplantılarına katılmayan AKP’li milletvekillerine, “Genel Kurul’da eğer yoklamalarda benim milletvekili arkadaşlarım bulunmazsa; -ki dün böyle oldu-, bu millet hakkını sizlere helal etmez. Eğer kim gelmediyse ben de onlara hakkımı helal etmiyorum” açıklamasını hatırlatan Özel, şunları söyledi:

“160 milletvekilini bulamıyor AKP ve o yüzden Meclis’i çalıştıramıyor. Bunu denetlemek muhalefetin, bu sayıyı sağlamak kendilerinin görevi. 2 milletvekilinden 1’i neredeyse kayıp. İçeride 30-40 milletvekili var ve 200’ü toplayamayıp kapanıyor. ‘Vatandaşın vergisi size helal olmaz’ dedi; doğru söylüyor. Adamın fırça attıkları, alkışlıyorlar. Böyle bir ruh hali olmaz. ‘Hakkımı helal etmiyorum’ diye kızarken, avcu patlarcasına aynı kişiler alkışlar. Hadi olmaz da alkışladın, konuşmadan yarım saat sonra Genel Kurul’da yine yoklama; ilk yoklamada yine kimse yok. 30-40 kişiler içeride. Koşa koşa 200 kişiyi zor tamamladılar. Bu savrulmuşluğun işareti. Bir ara, ‘Dünya lideri Erdoğan’ diyorlardı; grubu tutamıyor. Fırça atıyor, alkış yapıyorlar ‘Girin içeri’ diyor yine girmiyorlar. Bir ara ‘metal yorgunluğu’ diyordu, bu ne?”

EYT tepkisi

Özel, EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin komisyonda görüşmelerine başlandığını anımsattı. Erdoğan’ın, “seçimi kaybedeceğini anlayınca” EYT’ye sarıldığını belirten Özel, EYT sorunun 23 yıllık olduğunu, mağduriyetin 21 yılında AKP’nin bulunduğunu söyledi.

Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kış geçer kurt yediği ayazı unutmazmış, EYT’liler unutmaz. Utanmadan, ‘seçime en yakın zamanda maaş alsınlar ki, paranın sıcaklığıyla oy kullansınlar’ diyorlar. 21 yıldır ayazda bıraktıklarına, iliğini kemiğini dondurduklarına, ‘Paranın sıcağıyla oy at, bu seçim rüşveti’ diyorlar. Ne demişti Yılmaz Tunç, ne demişti bakan? 5 bin gün prim şartı tamam. Şimdi emeklilikte prime takılanlar çıktı karşımıza. Gördük ki sigortalı olduğu yıla göre 5 bin 975 güne kadar bir kademelendirme, bir mağduriyet. Bir uzman, ‘2,5 milyon kişi bekleniyordu, bu haliyle 500 bin kişi olabiliyor’ diyor. İş bul çalış. Emeklikte prime takılanlar, emeklilikte prim tuzağı.”

Özel, teklifte ayrıca Bağ-Kur, staj ve çıraklık mağduriyetinin doğduğunu ifade ederek, EYT’nin maliyetini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin‘in 100 milyar lira, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘nin 255 milyar lira olarak açıkladığını kaydetti. Özel, “Nasıl devlet yönetiyor bunlar?” dedi.

‘Cumhur İttifakı’nın adayı AYM’ye kayyum olamadı’

AYM Başkan seçimine, MHP’nin müdahaleye kalkıştığını, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız‘ın sosyal medyadan seçim öncesi paylaşımda bulunduğunu söyleyen Özel, AYM Başkanı Zühtü Arslan‘ın aday olmak istemediğini kaydetti.

Özel, “Hülle yoluyla HSK’dan Yargıtay’a, Yargıtay’dan bir dosya okumadan iki ay sonra AYM’ye gönderilen İrfan Fidan, saray tarafından AYM’nin başına kayyum atanmak istendi. Sarayın hülleyle getirdiğini herkes biliyor. Bunu görünce Arslan, bir yıllığına da olsa aday olmayı tercih etmiş ve seçimi aldı. Cumhur İttifakı’nın adayı AYM’ye kayyum olamadı” diyerek, sözlerini tamamladı.

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.