108 yıldır dünya tarımına ve hayvancılığına hizmet veren Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün tarım arazileri rant uğruna betonlaştırılıyor. “Yaptığımız çalışmalarda karşılık alamıyoruz” diyen İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “rant uğruna bakanlıklar, belediye ve TOKİ işbirliği ile yüzlerce yıldır hizmet veren bu arazilerin ellerimizden alındığını” ifade etti.

Halk TV Com Hava ASAL haberi

Konya’da 1914 yılından bu yana faaliyet gösteren Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne ait tarım arazileri “yüksek kamu yararı” denilerek konut yapımı için yani tarımsal araştırmaların yapıldığı araziler betonlaştırılmak üzere TOKİ’ye devredildi.

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Türkiye’nin uluslararası düzeyde en prestijli araştırma kurumlarından birisi. Bitkisel üretimde ve hayvancılıkta yaptığı ıslah çalışmaları, araştırmaları, yayınları, uluslararası etkinliklere ev sahipliği ile ülke tarımına büyük katkıları var.

Türkiye’de “hiçbir başarı cezasız kalmaz” prensibi ile Enstitü’nün tarım arazilerinin bir bölümü Toplu Konut İdaresi(TOKİ)’ne devredilmek isteniyor. Gerekçesi ise ‘yüksek kamu yararı’ olarak açıklandı.

halktv.com.tr’ye konuşan İYİ Parti Konya Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Fahrettin Yokuş “İki bakanlık arasında yapılan protokole göre 9 bin 700 dekarlık arazinin 1300 dekarı konut arazisi olarak ilan edildiğini” söyledi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş

Yokuş, “Türkiye’nin en büyük tarımsal araştırma alanlarından birisi olan Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün arazileri şu anda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı anlaşmayla tarım araştırma arazisi vasfınından çıkartıldı. Araziler TOKİ’ye verilerek toplu konut alanına dönüştürülmek isteniyor” dedi.

“Konya’da 1914 yılından bu yana faaliyet gösteren Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne ait arazilerin iki bakanlık arasında yapılan protokol ile paylaşıldığını” belirten Yokuş sözlerine şöyle devam etti:

9 bin 700 dekarlık arazinin 1300 dekarı konut arazisi olarak ilan edildi. Birinci sınıf tarım arazisi olan bu enstitü sadece Türkiye’ye değil Ortadoğu’ya ve Türki Cumhuriyetlerine de hizmet veriyor. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde 40’ın üzerinde bitki türü ile onlarca hayvan ırkı üzerinde çalışmalar yapıyor. Burada yapılan çalışmalar ile kaliteli ve nitelikli ürünler elde edildi. Ensitüsü adeta tarımımızın tohum üretim merkeziydi. Hem ülke içinde hem de uluslararası platformda söz sahibi olan 108 yıllık böylesi bir kurumun yok edilmesi bu ülkede üretime tarıma bakışın acı bir göstergesidir. Verdiğimiz araştırma önergelerine cevap alamıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda bir karşılık alamıyoruz. Rant uğruna bakanlıklar, belediye ve TOKİ işbirliği ile yüzlerce yıldır hizmet veren bu araziler ellerimizden alınıyor.

Arazi devri neye göre yapılıyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı arasında 2020 yılında imzalanan bir protokol var. Dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzaladığı protokol.

Protokolün amacı şöyle: “İş bu Protokol ile mülkiyeti Hazine’ye ait ve Tarım ve Orman Bakanlığına tahsisli bulunan taşınmazlardan taraflarca uygun görülenlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tasarrufuna bırakılması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bağlı, ilgili veya ilişkili kuruluşları ile bunların iştirakleri veya ortaklığının görev ve yetkileri çerçevesinde bu taşınmazların değerlendirilmesi ile elde edilecek gelir karşılığında Tarım ve Orman Bakanlığınca ihtiyaç duyulan yapı ve tesislerin bakım, onarım ve yapımının karşılanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlanmaktadır.”

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.