Yardım alabilmek için başvuranların kaydedildiği Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’nde kayıt altına alınan yurttaşların sayısı 60 milyonu geçti. Nüfusun yüzde 70,9’u ‘yoksulluk envanteri’ne girdi.

Birgün Haber Merkezi

Türkiye’nin sosyal yardım istatistiklerini inceleyen hekimler Ergün Demir ve Güray Kılıç, önemli tespitlerde bulundu. “Yoksullukta gelinen son nokta. Nüfusun yüzde 70’i sosyal yardım alabilmek için başvuru yapmış” başlıklı değerlendirmelerinde sosyal yardım için başvuru yapan kişi sayısının giderek arttığına dikkat çekti.

ENVANTER GİZLENİYOR

Demir ve Kılıç, önceleri düzenli olarak yayımlanan Türkiye sosyal yardım istatistikleri bülteni ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yıllık faaliyet raporlarındaki “Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi”ne kayıtlı hane ve kişi sayısının artık yayımlanmadığına dikkat çekti. Demir ve Kılıç, özetle şunları söyledi: “Artık gerçek yoksulluk envanterine ulaşılamamaktadır. Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile çıkarılan ‘Yoksulluk Envanteri’ resmi verileri gizlense bile fikri takip sonucu gerçeklerin gün yüzüne çıkma gibi huyu vardır. Kasım 2014 ve Kasım 2021 tarihlerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na Aile ve Sosyal Hizmetler bakanları tarafından sunulan 2015, 2022 yılı bütçe sunum kitapçıklarında yoksulluk envanterine kayıtlı hane ve kişi sayısı birlikte, 2 Kasım 2022’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın 2023 yılı bütçe sunuş konuşmasında ise sadece kişi sayısı belirtilmiştir. Bakan’ın 2023 yılı bütçe sunuş konuşmasına göre; 84,6 milyonluk Türkiye nüfusunun 60 milyonu ekonomik ve sosyal yardım alabilmek için Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ne kayıt yaptırmış. Buna göre asgari yaşam standardının altında gelire sahip olan ve aldıkları sosyal yardımlar ile en asgari düzeyde yaşamaya çalışan, yoksulluk envanterine kayıtlı kişi sayısı Türkiye nüfusunun yüzde 70,9’una ulaşmıştır. Bakan, 2021 yılında sosyoekonomik verilerine ulaşılan bu 57,7 milyon vatandaştan ve 17,7 milyon hane ile 2022 yılında ise 60 milyon vatandaştan kaçına sosyal yardım yapıldığını da açıklamalıdır. Bu tablo son yıllarda vatandaşların hızla yoksullaştıklarını göstermektedir. Ücretli kesimin alım gücünün gerilediği, enflasyon oranın arttığı, işsizliğin tırmandığı bu koşullarda yoksullaşma ve geçim sorununun şiddetlenmesi nedeniyle ailelerin çoğunun yaşamlarını en asgari düzeyde sürdürebilmek için sosyal yardım programlarından destek aldığı görülmektedir.”

Bakanlığa “yoksulluk envanteri”nin düzenli olarak yayımlanması çağrısında bulunan hekimler, şu görüşleri dile getirdi: “Yoksulluk, işsizlik ve ekonomik belirsizlik nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatını sürdürmekte güçlük çeken ‘fakru zaruret içinde ve muhtaç durumda’ bulunan vatandaşların sayısı giderek artmakta. AKP iktidarı halka sahte mutluluk tablosu pazarlamaktadır. Sosyoekonomik düzey ve refah değil; aksine insani koşullarda yaşamı sürdürebilmek için yeterli gelire sahip olamama durumu yani yoksulluk giderek artmaktadır. Sosyal yardımların mali boyutları konusunda kamuoyunun daha ayrıntılı ve tutarlı bir şekilde aydınlatılmasında yarar vardır.”

***

YOKSULLUK ENVANTERİ NEDİR?

Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi ile sosyal yardım başvurusu yapan ihtiyaç sahibi kişilerin başvurusu, sosyoekonomik verilerin sorgulanması, muhtaçlık kararının verilmesi ve yapılan yardım ödemelerine kadar tüm işlemler, elektronik ortamda yürütülerek hane bazlı olarak yoksulluk envanteri çıkarılmakta ve kamu kurumları tarafından yapılan tüm sosyal yardımlar tek merkezi veri tabanında tutulmaktadır.

ÇOCUKLARI DA VURDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçen hafta Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) programından yararlanan çocuk sayısını paylaşmış, veriler yoksulluğun çocuklar üzerindeki dramatik etkisini ortaya koymuştu. Buna göre, 2021 yılında 141 bin 275 olan ailesinin yanında bakımı sağlanamayan çocuk sayısının, Aralık 2022 itibarıyla 155 bini aştığı görülmüştü. Öte yandan primi devlet tarafından ödenen kişi sayısının da artması dikkat çekmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı istatistiklerinde, primi devlet tarafından karşılanan kişi sayısının Ekim 2022’de 6 milyon olduğu belirtilirken, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada bu sayının 8 milyonu aştığını söylemesi dikkat çekmişti.

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.