Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Gundeminiz.com ‘un bu ay ki konuğu, YEMEKLERİN KRALİÇESİ ŞEF ÖZDEN KILIÇ

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Gundeminiz.com ‘un bu ay ki konuğu,  YEMEKLERİN  KRALİÇESİ ŞEF ÖZDEN KILIÇ
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Başta Türk mutfağı olmak üzere, Ortadoğu  ve dünyanın çeşitli ülkelerinin yemeklerini yapmakla kalmayan, kendine özgü yemek  sunumuyla bir fenomen olan Yemeklerin Kraliçesi Şef ÖZDEN  KILIÇ, “ Yemeklerin şiirini de yazarım bestesini de yaparım”

Şef Özden Kılıç, uzun yıllar Almanya’da yaşadı, ani bir kararla Türkiye’ye  geldi. Restoranlar açtı, sivil toplum kurumlarında aktif görev aldı.  Mesleğinin yanı sıra sürekli  fikir üretti.  Başta Sinop olmak üzere Türk mutfağına  yemekler kazandırdı.  Başarıdan başarıya dört nala koşarken  geçen yıl ani bir kararla tekrar  Almanya’ya dönüş yaptı.

Öğretmen babanın kızı Özden KILIÇ,  Sinop’un sahil ilçesi  Ayancık ta doğup büyüdü. 1992 yılında heykeltıraşla  Almanya’da evlendi.  Yörük kızı  KILIÇ,  çocuklarını Türkiye’de büyütme düşüncesi ile 2007 yılında Türkiye’ye döndü.   2 yıl sonra  İstanbul Kartal’da kendilerine restoran açtı.  Kısa bir süre de, yemeklerinin lezzeti dilden dile dolaştı. Kisa adı SİYAD  Sinop ili, İlçeleri, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkez ve şube yönetimlerinde bulunduğu yıllarda,  İstanbul’da doğup, büyüyen Sinop’luların dahi  Sinop yemeklerini  SİYAD’ın kültürel etkinliklerinde Sinop mutfağını  İstanbul ve Türkiye’ye tanıttı.

Gundeminiz.com sordu  Yemeklerin kraliçesi Şef Özden KILIÇ cevapladı.

  1. Türk ve Sinop mutfağına neler kazandırdınız?

Sinop mutfağının vazgeçilmezi mantının 8 çeşidini yaptık.  14 ilimizin katıldığı  yemek yarışmalarında  3 dalda altın madalya kazandık.  Herkes  mantı yapar biz şiirini yazmakla kalmayız bestesini de yaparız Türk mutfağına kestane baklavasını, tirit, Sinop Mantısı, karalahana yemeklerini, bulgur böreğini. Çok yerde yapılıyor, bide kendimize ait tarifi bizde olan üzerinde 1 yıl çalıştığımız çikolatalı baklavamız var onu da Türk mutfağına kazandırmak için çalışmalara başlayacağız.  Sinop mutfağına ilgi ve değer kattığımızı gündem gün gastronemi türizimi in dikkatini çektirmeyi başardığımı düşünüyorum çünkü 2009 dan bu yana çalışıyoruz hiç durmadan bu konu üzerine

Türkiye’de açtığınız restorantın ismi neydi, nerede açtınız.

 İstanbul Kartal’da Lalazar sinop Mutfağı idi 6 yıl kadar işletik etkinliklerde stantlar kurduk. İlk stantımız  SİYAD Alikarakuş Piknik alanında düzenlenen Sinop Panayırı’nda açtık. Panayıra gelen yüzlerce hemşerimizin standımızı ziyaret edip bizi motive etmeleri bize güç verdi.

 O dönemin SİYAD Genel Başkanı Sebahattin Sungur Genel Başkanım’ın önderliğinde yapılan panayır bizim çıkış noktamız oldu. Bu arada Sebahattin SUNGUR başkanıma selam olsun.

 Almanya’ya kesin dönüş mü yaptınız?

 Kesin dönüş yaptık demek doğru değil, Türkiye’deki ve Almanya’daki işlerimi birlikte yürütürsem daha güçlü olacağımı düşünüyorum.O  yüzden zirvede kalmaya devam edeceğim hedefim 4 yılda bir  Almanya’da düzenlenen  Aşçılık Olimpiyatları’na katılmak ve  Sinoplu olarak  Türkiye’yi temsil etmek.

Sülalenizde sizin gibi aşçı var mı?

Eski dönemlerde, düğün yemeklerini yapmak için özel aşçı çağırılırmış,  rahmetli baba annem o yörenin vazgeçilmez baş açsıymış. Yemek bizim genlerimiz de var. Bende rahmetli babaannemin mirasını en güzel ve başarılı bir şekilde devam ettirmeye çalışıyorum.

Almanya’da restoran açmayı düşünüyor musunuz?

. Alman mutfak kültürü ve yemekleri ile bir eğitim kurumuna baş vurdum oraya devam edeceğim daha sonra da özellikle Türk mutfağının yanı sıra  dünyanın sayılı  yemeklerinin yer alacağı  restoran açma düşüncemiz var.

Türkiye ile Almanya arasındaki yemek kültüründen bahseder misiniz?

Türk mutfağının üzerine mutfak tanımam,  Almanların  farklı yemek kültürü var.  Çok az yemek çeşidi var.   Çok çeşitli  güzel Pasta ve  tatlıları var ama Türk yemeklerini severek yiyorlar

Sizce, yemek nedir?

 Yemek demek aile demek mutfaktan yemek kokusu geliyorsa huzur veren bir ortam var demektir.   Ailelerin akşamları  yemek sofrası aslında ailenin birbiri ile görüşmesi sohbeti demektir.  Hep böyle düşünmüşümdür

Ata memleketin Sinop’un Ayancık ilçesinde  kurduğunuz kooperatiften bahsedermisiniz?

rduğunuz kooperatiften bahseder misiniz?

Doğduğum ilçem olan Ayancık’ta idealist, üretim odaklı düşünen, kadınlara iş, aş  sağlayıcı  bir grup kadınlarla bir araya gelerek kooperatif kurduk. Kooperatifimiz için  Türk ekonomisine katkı sağlayıcı projelerimizi  zaman içerisinde faaliyete geçireceğiz.

Eşiniz, heykeltıraş  yemek konusunda size yardımcı oluyor mu? Eşinizin damak tadı nasıldır?

 Eşim heykel traş meslek yüksek okulu dahi Almanya’da bitirmiş o yüzden Alman düşüncelerine daha yakın.   Kendisi bir Sinop Ayancıklı yemek yapar. Bazen ihtiyaç duyduğumda gelir yardım eder,  ama mutfağa girmemek için senin yanında benim yemek yapmam ayıp olur der tabi ki işten kurtulur bazen menemen yapar ama çok severek yer yemeklerimi

Birazda çocuklarınızdan bahsedelim mi?

İki evladımız var biri kız biri erkek, birde damadım ız var çok şükür kızım da muhteşem yemek yapar, oğlum da canı isterse yapar yemek. Oğlumuz Almanca öğretmeni, kızımız tıbbı sekreterlik, damadımız makinist.

 Her insanın damak tadı farklıdır, toplumun her kesiminin damak tadını nasıl tespit ederek yemek yapıyorsunuz?

 Her insanın damağına hitap etmek çok zor ama genelde çok çeşitlilik olduğundan çoğunluğun sevdiği şekilde yapmak durumundayız, zaten her restoranın bir yemek sitili oluyor.  İnsanlar genelde kendi  bütçelerine  uygunu tercih ederler.

Yemek yaparken kırmızı çizgileriniz var mı?

 Her meslekte olduğu gibi benimde  kırmızı çizgilerim vardır. Bana göre başarılı olmanın temel kuralı  kırmızı çizgilerinin olmasıdır. Bir ressam, heykeltıraş, nakış işler gibi yemek yapılırsa her damağa hitap eder. 

Hani halk arasında şöyle bir deyim vardır, “İyi bir aşçı çerden, çöpten  toplumun her kesimine hitap edecek damak tadında yemek yapar  sözlerine ne kadar katılıyorsunuz?

İyi bir aşçıya bir bıçak bir tencere  malzeme ve bir ocak yeter. O yemeği çoğunluk beğenirse başarıdır

👍

1

İleriye yönelik başka projeleriniz var mı?

 

Sinop ve yöresinin unutulmaya yüz tutmuş  yemekleri ile ilgili araştırmalar yapıyorum. Yakın bir sürede yayınlamayı düşünüyorum.

👍

1

 

Röportaj: Celil Cengiz ÇOLAK

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın