İktidarın torba Yasayla kabul ettiği Cemevleri uygulamasına karşı, Alevi Kurumları bir araya gelerek, “Bizleri torbaya sığdırmaya çalışıyorlar. Sığmayız, sığdıramazlar” dediler.Alevi Bektaşı toplumunun 8 çatı kurumu Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulmasına karşı tepkiler sürüyor.

Önceki gün Taksim Hill Otelde bir araya gelen Demokratik Alevi Dernekleri Genel sekreteri Bülent Felekoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri  Genel başkanı Cuma Erçe, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel başkanı Mustafa Aslan, Alevi Dernekleri Federasyonu  Genel başkanı Celal Fırat, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ile Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan ortak bir açıklama yaptılar.

Medya Buluşması’nda bir araya gelen sekiz kurum adına açıklamayı yapan Mustafa Aslan, “Bizleri torba yasa ile torbaya sokmaya çalışıyorlar. Bizler yüzyıllardır bir aradayız. Bu nedenle torbaya sığmayız. Boşuna çaba sarf etmesinler. Bizler torbaya sığdırmak ve bizi bir daire başkanlığına sığdırmaya çalışacaklarına bizlere;

Alevi Kuruluşlarının Talepleri

Eşit yurttaşlık. Cemevlerinin ibadethane olarak kabulü, Alevi köylerine yapılan camilerin durdurulmasını, Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını. Sivas’ta yapılan katliamın olduğu Madımak Otelinin Utanç Müzesi olmasını. Kamuda yapılan ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz.

Taleplerimizi TBMM’de grubu bulunan iktidar partisi haricindeki tüm partilere anlattık ama sonuç alamadık. Büyük bir çoğunlukla Anayasa Mahkemesine gideceğiz. Taleplerimiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

By Haber Editörü

Gündeminiz.Com Genel Haber Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.