gündeminiz
Image
Funda Ayla

DM’den yürüyen beyler…yürüdüğünüz yollara dikkat edin:))

gündeminiz

Bilen bilir, 2012 yılında köşe yazmaya başladığımda “Bana facebook’unu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim…”,“Face” çıktı mertlik bozuldu..” ve “internet mertliği” şeklinde sosyal medyadaki bazı çekincelerimden bahseden yazılar yazmıştım.


Bu yazılarımda ROL model olacak ebeveynlerin dahi kendilerine uymayan davranışlar içerisinde olmalarından duyduğum karamsarlığı anlatmıştım. 


Yıl 2018 olmuş ve hala aynı olaylar devam ediyor. Sanal dünyayı kullanma amacı iyiden iyiye değişmiş. İnsanlar kendilerini öyle maskelerle saklamışlar ve öyle durumlara düşürür olmuşlar ki… İnanın, normal yaşamda tanıyıp, saygı duyduğunuz insanların yayınladıkları ve yazdıklarını gördükçe… Acaba yanlış mı tanıdım, diye düşünmeden edemez olmuşsunuz..


Çok mu iyi niyetliyim bilemiyorum ama... Herkesin kurbağalıktan kurtulup, Prens olma çabalarını görünce....Ne kadar empati kurmaya çalışsanız da.. bazı şeyler yerine oturmuyor..


Aslında, merak ettiğim… İnsanlar bilinçaltında saklı kalan şeyleri mi ortaya çıkarıyor!!!  Yoksa kendine yakışanı mı yapıyor!!!..
Mesela bir arkadaşımın on dört yaşındaki kızı babasının hesabındaki yabancı menşeli bayanları, tanımadığı halde niye dahil ettiğini anlamadığını söylediğinde…cevap veremedim..Yine başka bir arkadaşımın kızı babasının hesabındaki yazışmaları bana gösterdiğinde…nutkum tutuldu. 


Bir yazımda, özelden yazışmalarını gördüğüm bazı bayanlara laf atmıştım. Yaşları 60 civarında olan bu bayanların yazışmalarına istinaden “bırakın da 40 yaşındaki beyefendilerle, 30 yaşındaki gençler ilgilensin..” diye yazmıştım.


Bu hafta da sıra beyefendiler de…


Yaklaşık yirmi yıldır aynı camianın içinden olan bayan arkadaşlarımla oturmuş sohbet ediyorduk. Konu nerden açıldıysa “özel”den yazılan ilginç yazışmalara gelince.. Konuşmadan edemedik.


İnsanlar yıllar sonra eski arkadaşlarını tekrar görünce hal hatır sormadan edemez. Ancak, bu hal hatır sorma aşamasında kalmayıp, yazışma farklı boyutlara doğru gidiyorsa....


Olabilir niye olmasın diyebilirsiniz. Bence de olabilir, yıllar içinde beğeninizi söyleyememiş, içinizde saklamış olabilirsiniz. Yıllar sonra da olsa karşı taraf da bilsin diyebilirsiniz. Ancak karşı tarafın bir ilişkisi var ise, ya da o an için sizinle böyle bir diyaloğa girmek istemiyor ise… arkadaşlığınızı bozar mısınız…veya hemen onun yakın arkadaşına yazmaya başlar mısınız? 


Arkadaşlarımızdan biri kendisine “özelden” yazan kişiyi söyleyince diğer bayan arkadaşımız da aynı kişinin kendisine de yazılar yazdığını söyledi. Muhabbet bir anda yazışmaların okunması ve başka ortak yazan kişilerin olup, olmadığının araştırılmasına kadar vardı. Ben duyduklarım karşısında ağzım açık adapte olmaya çalışırken, hepimizin tanıdığı evli olduğunu bildiğimiz bir beyefendinin yazışmalarının da ortaya çıkmasıyla sinirler iyice gerilmeye başladı.


Daha birkaç gün önce evliliklerinin bilmem kaçıncı yılını kutladığımız bu insanın aynı camiadan iki yakın arkadaşa özelden “ikimiz arasında bir şey olabilir mi?” diye yazması bizi oldukça şok etti.


Gerek mesleğimden dolayı, gerekse 27001 Bilgi Güvenliği Kalite Denetçisi olmam nedeniyle uzun zaman sosyal medyadan uzak durmuştum. Ancak köşe yazarlığı yapmaya başladığım 2012 yılından itibaren editörümün ısrarıyla açtığım sosyal medyaların, özel kısmından, gereksiz yazılar gelmeye başlayınca, messenger’ı telefonuma yüklemeyerek, kullanmamaya başladım. Arada bilgisayarla girip temizleme işlemlerini yapıyorum. Diğer kısımdan gelen yazıları da, yazdıklarımla ilgiliyse dikkate alıyorum ama yoğunluktan cevap yazamıyorum. Fakat bazen vaktim olunca gelen yazışmaları tasnifliyorum. Sadece özel arkadaşlarımla yazışıyorum. Cevap alamayanlar Lütfen küsmesin.


Hani Nietsche’nin bir lafı vardır. “Kirli düşünceye sahip olmak utandırmaz, ancak onun ortaya çıkması utandırır.” der. Aklıma geldi, bir gülme tuttu. Bizim kızlar, özelden yazı yazan bu dört kişinin yazdıklarını ifşa etseler, neler olur?


Beyler, unutmayın sizlerin de kızları var. Başka babaların kızlarına yapacağınız “hata”lar… gün gelir kızlarınızdan çıkarsa!!!..  Hiç kimse yaşattığını yaşamadan ölmez.


Gördüğünüz gibi; insanlar, ne aradıklarını ve ne bulmak istediklerini bilemez haldeler, toplum nereye gidiyor? Kime güveneceğiz, kime arkamızı dayayacağız, kimin omzunda ağlayacağız.


Allah, karşımıza vicdanlı, samimi, düzgün ve dürüst insanları çıkarması dileğiyle..


Sevgi ve Saygılarımla
Funda Ayla

0 Yorum