gündeminiz
Image
Ali Bilge Hasdemir

KOF KUŞAK PROJESİ..

gündeminiz

Günümüzde, dünyanın geneli eskiye oranla çok farklı sancılara gebe..
Dikkatli gözlemlerin ve somut verilerin ışığında sağlıklı bazı tespitlerde bulunabilmek için sosyolog - antropolog olma koşulu olmadığı kanısındayım..
Ciddi ve doğru noktalara bakabilmek, istatistik verileri iyi takip etmek bile yeterli olabiliyor çoğu kez..

Doğru, sağlıklı analiz yapabilmek ise öyle uzmanlaşmayı falan gerektirmiyor.. 
Yetişen yeni kuşaklar, gençlerimiz bir iş sahibi olmaktan önce kimlik bulmaya çalışıyor.. Çünkü kimlik bunalımı pompalanarak aşılanıyor onlara.. 

Şu tüketim ekonomisinin çepeçevre kuşattığı teknolojik, dijital çağ yangınında, sıradan (ordınary people) olmama adına çaba sarf eden yeni genç kuşağın çoğunluğu oluşturan kesimi mevcut.. Fakat o gençler çok temel beklenti ve doğal taleplerine bir türlü karşılık bulamıyor.. 

*
Özellikle görsel medyanın haber bültenlerine, canlı reality show programlarına, dizilere şöyle bir göz attığınızda da yırtınarak mesaj vermeye çalışan sosyal katı gerçek ortalığa adeta bağırıp çağırıyor.. 

Genç kuşağın bireyleri, 'buradayım işte, beni de görün' mesajını verirken kıvranıyor..
Fakat ne yazıktır ki, aynı gençler ekonomiye yüzeysel de olsa ilgi duymuyor.. Maddi konulara eğilimli olduğu halde enflasyonun ya da devalüasyonun ne olduğunu bilmiyor, sorulduğunda tanımını yapamıyor..

Bilgi donanımına gereksinim duymuyor, bilgiye ulaşmayı hafife alıyor, dijital arama motorlarına güveniyor sadece.. 

Bir kısmı ise ünlü olmanın önemine inanıyor, ünlü olmazsa bir hiç olacağı saplantısına, ekranlarda olma hırs ve tutkusuna kapılıyor!..

YÜKSELEN DEĞERLERİN DEĞERSİZLİĞİ...
Çünkü okumayı, yazmayı, düşünmeyi, hatta analiz edip yorum yapmayı önermeyen, onun yerine izleyiciliği, kolaycılığı, köşe dönücülüğü öngörüp körükleyen sistem içindeler..
Trendleri belirleyen, projeler üreten merkez her daim faal zira!..
Özellikle de dış etkenlerin yoğun çabaları ve yönlendirmesiyle genç bireyler, en kestirme yolu seçtiğine inanarak lüks ve rahata dayalı hayata kavuşabileceği hayâllerine kapılıyor.. 
Yarışmaların her türlü çeşidi bu arzu ve tutkulara yönelmiş olan enerjinin boşaltılması için dizayn ediliyor..

Gaz alma amaçlı, gençleri yarıştıran programlarla bezenen görsel medyanın çok özel kanalları sadece tek amaca hizmet ediyor; 

O müthiş potansiyel enerjiyi önce çekip kendisine kanalize etmek, sonra da itinayla boşaltmak!..
Unutamayız; yıllar önce gelişmiş süper güçler tarafından yüksek teknolojinin yükseliş dönemine geçtiği şöyle muştulanıyordu; 

"Bundan böyle dünyada herkes 1 günlüğüne, hatta 1 saatliğine ünlü olacak!.."
Bir saatliğine ya da 1 günlüğüne gelen şöhretin sarhoşluğu ise maksimum 3 - 5 gün sürüyor. 
Devamı, maalesef ötesi de anksiyete!..
*
Esenlikle..
Ali Bilge HASDEMİR

0 Yorum