gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

Asgari ücretli, ve emeklinin ülkemizin tarihi yerlerini görmeye hakkı yok mu"

gündeminiz

Denizli Pamukkale'de bir  karton bardak çay 6,  limonata 16, bir porsiyon et 30 lira, ören yerine giriş ise 35 lira.  Bin 603 lira alan asgari ücretli, ortalama 1 bin 400 lira emekli maaşı alanların ülkemizin tarihi ve tabiat güzelliklerini görmek hakkı yok mu?

Safari İstanbul Fotografçı grubu ile  iki  günlük tura katıldım. Çok keyifli ve birbirinden nazik, güzel hanım ve beyfendilerin katıldığı gezide  unutulmaz dakikalar geçirten, Ümit Varlı hocama, organizatör  Alev hanıma, Safari İstanbul ekibine binlerce teşekkürü borç bilirim.

İlk durağımız Isparta lavanta tarlalarıydı, oradan Burdur, Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Türkiye'nin  kreter göllerinden biri olan  Salda Gölü, eşsiz tabiat güzelliği ile görülmesi gereken yerlerden birisi. 

Salda Gölü'nün işletmeciliğini köy muhtarlığı yapıyor. Gölün kenarında barakadan yapılmış kafelerin  tezgahları   yöresel yemekler ağırlıkta.   Çay, kahve,  meşrubatlar  mahalle bakkalından biraz daha pahalı, en önemlisi ise güler yüzlü köylü kadın ve erkeklerinin  samimi, içten hizmetleri, tok gözlü olmaları Salda Gölü'nün eşsiz tabiat güzelliklerine bir güzellik daha katıyor.

Salda  Gölü turundan sonra, Denizli Pamukkale'ye geçtik. 30 yıl önce gittiğim Pamukkale'den eser kalmamış, oteller yıkılmış, çevre düzenlemeleri yapılmış.  travertenler bakıma alınmış, ören yerlerinden çıkan 3 bin tarihi eser müzede sergileniyor.

Her şey çok güzel.

Fakat, bir karton bardak  çay 6 lira, limonata 16 lira . Turistler  20 dolara istediğini yiyebiliyor ve  içebiliyor.

Fiyat belirlemesi yaparken  neden 1603 lira asgari ücretli,  ortalama bin lira emekli maaşı alan emekliler  düşünülmemiştir.  Bu insanların Pamukkale'yi gezmeye hakkı yokmu?

 

Fiyatlar belirlenirken, Türk insanın dikkate alınmaması  beni düşündürdü.

 

 Bilmiyorum sizleri düşündürüyor mu?

 

0 Yorum