gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

Eyy emekliler, emekli maaşlarınızı alamayacağınız günlere hazırmısınız"

gündeminiz

 

AKParti 2002 yılındaki seçim bildirgesinde, Bor madeni ile çalışan otomobil üretecektik. Dünya rezervinin yüzde 78’I Türkiye’de bulunan, Bor, Toryum ve diğer madenleri ihraç etmeyecek, yabancılara peşkeş çekmeyecek kendimiz çalıştıracaktık. 16 yılda, madenler yabancılara verildi.

…,

Starteji uzmanı Erol Müterjimler, “Emekli maaşları ödenmeyecek. En geç bir yıl için de de yeniden erken seçime gidilecek” iddasını katıldığı televizyon programındasöyledi

http://gundeminiz.com/haber.php?id=5930

….

Seçim dönemlerinde maket fotografları, şehirlerin reklam panolarında ,”Kendi uçağımızı yapıyoruz, elektrikli otomobil yapıyoruz…yerli uçağımız göklerde… Uçak gemimiz denizlerde,  Türkiye uçuyor…”

Hatırladınız mı?

AKParti, 16 yıl önce  3 Y “YASAKLAR, YOKSULLUK, YOLSUZLUK” diye iktidara gelmişti.

 YASAKLAR:  Bugün,  neredeyse nefes almak bile yasak

YOKSULLUK:  Bugun 14 milyon vatandaş açlık sınırında yaşıyor.  6 milyon işsiz, insanlar işsizlikten, yoksulluktan  kendisini yakıyor.

YOLSUZLUK: 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet, Man Adası, gemicikler, ciltler dolusu…

 

Bir emekli vatandaşımız, “hiç bir iktidar emekli maaşlarını ödeme me riskine girmez” diyor.

Deniz bittiyse, ülke de satacak bir şey kalmadıysa, yabancı ülkelerden  en yüksek faizle borç bulamıyorsa  ne yapsın?

Çözüm mü?

Çözüm sizler de ülkesini, milletini, çocuklarını, torunlarınızı  hiç olmazsa bu seçimde düşünerek  yeni kazanacak bir siyasi partiye oy’unuzu kullanın.

Peki, yeni iktidar olan bir siyasi parti nasıl düzeltecek derseniz?

  1. Ülkenin iç ve dış borcunu yeniden yapılandırmaya giderse,
  2. Faiz ekonomisine son verirse,
  3. Tüketim yerine üretim politikası uygularsa,
  4. Küs halinde olduğumuz 52 ülkeyle barışırsa,
  5. Avruba Birliği ile yeniden görüşmelere başlatatırsa,
  6. Kendi iç siyaseti çıkarı uğruna, önüne gelene efelenmeyen bir lider  ekonomiyi, iç ve dış huzuru sağlarsa veya  Türkiye’e Cumhuriyeti’nin fabrika ayarlarına dönerse başarabilir.

 

….

Ekonomi duvara toslayınca, döviz kurları tarihi rekorlar kırınca, bahaneleri hazır. Döviz, Faiz lobisi savsatası….

16 yıldır, mirasyediler gibi har vurup, har savurdun, üretmeden tükettin, faiz lobilerine 156 milyar dolar faiz ödedin diye, ülkenin iç ve dış borcunu ülkenin milli gelirine yaklaştırdın diye  kimse sormuyor?

….

Bir dönem AKparti iktidarının Merkez Bankası Başkanı, siyaseten  ilkesi, inancı gereği yalan söylemeyen, resmi bilgi, belge olmadan konuşmayan, Akşener'in Ekonomi Danışmanı v Durmuş Yılmaz Ankara'da Türkiye Dayanışma Fonu konulu programda,  Durmuş Yılmaz: “2. Dünya Savaşı'ndaki ekonomik sıkıntı kadar büyük bir ekonomik sıkıntıya adım attık” diyor

….

Durmuş Yılmaz;  - Emekli maaşı alanlar maaşlarını alamayacak.

- Kirada evim var, ben rahat geçinirim diyenler kiralarını tahsil edemeyecekler. Buna dayalı gelir planı olanlar gözden geçirmeli.

- Bankada TL param var diyenler de çok dikkatli olmalı. Çünkü TL'nin değeri aşarı düşecek, ancak alacağınız faiz enflasyonun çok altında olacak.

- Ayrıca servet vergisi benzeri bir vergi çıkacaktır. Eviniz, arabanız, paranızdan servet vergisi alacaklar.

- Ben Reis'i seviyorum, hem de hamsi yiyiyorum diyenlere de söyleyecek bir tavsiyemiz maalesef yok.

 

Niye bunlar olacak?

 Ve yeter mi?

 Tabii ki yetmeyecek.

Toplum çok ama çok büyük bedel  ödeyecek.

 

1) Ciddi bir dış borç var. Bunu ödeyebilmek için kur artışına bağlı daha çok TL'ye ihtiyaç olacak. Hem devlet, hem özel sektör bütçesinden daha çok TL çıkmak zorunda.

2) Faizler arttığı için yeniden borçlanmak için daha çok TL'ye ihtiyaç olacak.

3) Yap-İşlet-Devret taahhütleri nedeniyle ve de bu taahhütler dolar birim fiyatına sahip olduğu ve de açık rakamı büyüyeceğinden daha çok TL'ye ihtiyaç olacak.

4) Tüm bunlardan geriye kalan kamu bütçesinden çalışanların ücretleri, emekli maaşları ödenebilirse ödenecek, ödenemezse, maaşlar düşürülecek.

5) Suriyelilerin üzerine, 1,5 Milyon Afgan göçünün de maliyeti denklemde ayrı bir bilinmez olarak kalacak.

6) Her yıl 25 milyar açık veren sosyal destek programı ayrı bir sorun? Devam edebilirliği kalmayabilir.

7) SGK açıkları müthiş boyutta. Sağlık sistemi bu açıklarla devam edemeyecek ve bir sürü sağlık kuruluşu / Üniversiteler dâhil iflas edecek,

 

SON ÇIKIŞTAYIZ!..

 

Peki, daha sonra;

 

- Yıllardır limanlarına, havaalanlarına el konulan Yunanistan'a ne olduysa bize de o olacak.

- Birisinin dedesinin MİTHAT PAŞAnın uyarılarına dinlememesi ile Osmanlı ne olduysa, bu ülkede tekrar yaşanacak. Duyunu Umumiye hoş geldin diyeceğiz.

 

Şu anda bir şey yapabilir miyiz?

 

Evet halen çok çok az da olsa umut var. Hep beraber birinin (o şimdi Cuma namazına gitmek için abdest alıyordur, yollar da kesilmek üzeredir muhtemelen) ve jöleli danışmanının aklının yerine gelmesi, aklıselimle hareket etmesi için hep beraber dua etmekle başlayabiliriz.

….

TARİHE NOT: Gün gelecek, devran dönecek “Bugün FETÖ’ye ağır hakaretlerbulunan, başta  rüzgar gülü AKParti’liler, “Recep Tayyip ERDOĞAN ve AKParti’ye en ağır hakarette bulunacaklardır.”

 

 

Durmuş Yılmaz: https://www.superhaber.tv/emekliler-maas-alamaz-hale-gelecek-dedi-mi-haber-

0 Yorum