gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

Merhum Özal’ın prensi, Selim Edes, oturduğu gecekondu da komşularının yardımına muhtaç !

gündeminiz

Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin.   Merhum Özal'ın prenslerinden, Emlakbank eski Genel Müdürü Engin CİVAN’a “Rüşvetin belgesi olur mu pezevenk” diyen Selim EDES,  oturduğu gecekonduda  komşularının  yardımlarına muhtaç!  AKP iktidarı  teşvik, zenginlerine kıssadan hisse !

 

Cumhuriyet tarihine hatta dünya tarihine  "Rüşvetin belgesi olur mu pezevenk" sözleriyle geçen Selim EDES,  İstanbul'da bir gecekondu mahallesinde komşularının yardımı ile yaşıyor iddiası şöyle,

Bir arkadaşımla sohbet ediyorduk, "Bu milletin parası kimseye hayır getirmez.  Haram yiyenin torunun dişleri kamaşır" bir dönem merhum Özal'ın prenslerinden, lüks, şatavat içerisinde yaşayan, magazin basının gözdesi, İstanbul sosyetesinin şeref konuğu Selim EDES,  İstanbul’un semtlerinden birinde mahallilerin  yardımı ile yaşıyor.

Atalarımız ne demiş?

 Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin"

Bir arkadaşımla sohbet ediyorduk, “bu milletin parası hiç kimseye yaramaz. Burnundan fitil, fitil gelir”

Merhum Turgut Özal’ın prensi, Selim Edes’i hatırlıyor musun?

Bizim kuşakta kim hatırlamaz?

O anlı şanlı Selim EDES, gecekondu da, mahalle halkının yardımına muhtaç durumda!

İsim benzerliği olmasın?

 

Selim Edes'in gecekonduda komşularının yardımları ile yaşadığından emin misin  dediğim de, bu iddiada bulunan  aynı mahallede yaşayan, bugün yolda görsem hatırlayamadığım birisi,  üç-beş kişi sohbet ederken, o da sohbetimize katıldı ve böyle bir iddiada bulundu.  

2002 yılında iktidara Harun gibi gelip Karun olanlar, Cengiz İnşaat gibi millettin anasına küfür edenler, Bakan Özhaseki gibi 8 enerji şirket sahibi, gemicik sahibi ve  devlet teşviki ile zengin olanlar, marım AKP iktidarı zenginleri,  Selim Edes’in bugünkü durumundan kendilerine hisse çıkartırlar.

 

 

Selim EDES kimdir?

DEVLET GARANTİLİ TEŞVİK

 

Villalar sadece yurt dışında pazarlandığı için "İhracat Teşvik Belgesi" ile ödüllendirilen Selim Edes, devletten teşvik primi alır. Vakıfbank'ın teminat mektubuyla pazarlanan villaların her biri 1988 yılında 65 bin ila 150 bin mark civarındaki fiyatlarıyla kapışılır. İnşaat başladıktan sonra Türkiye'de yabancıların belediye sınırları dışında mülk sahibi olmasının yasak olması nedeniyle sorun çıkar. Bu defa ESKA İncebel Villaların yapıldığı alan yine Ankara'daki siyasilerce çözüm üretilir ve Dalaman Belediye sınırlarına dahil edilerek sorun ortadan kalkar.

 

 

Emlak Bankası eski Genel Müdürü Engin Civan'ın 19 Eylül 1994 tarihinde vurulması olayıyla ortaya çıkan skandaldan sonra Civan'a rüşvet verdiğini kabul ettiği için 1 yıl 8 ay hapis ve 111.1 milyar lira para cezasına çarptırıldı.

 

 

 

Engin Civan İstanbul, Şişli'de uğradığı silahlı saldırı da kolundan yaralandı. Saldırıdan sonra başlatılan soruşturma, Civan ile Selim Edes, Alaattin Çakıcı, Dündar Kılıç, Semra Özal'a kadar uzandı.

 

 

 

Dava sürecinde sarfettiği "Rüşvetin belgesi mi olur p...k" cümlesiyle çok yankı uyandırdı. Hapis cezasını bitiren Edes, 1995 yılında kızının diploma törenini bahane ederek Amerika'ya gitti, bir daha Türkiye'ye dönmedi.

 

Aldığı para cezası 20 takside bölünen Edes, Ağustos 1998'de cezasının son taksidini de ödeyerek borcunu tamamladı.

 

0 Yorum