gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

Devlet, vatandaşın, bankalar daki tasarruflarına el koyacak paniği!

gündeminiz

Döviz kurlarının sürekli yükselişi, Suriye’deki karışıklık, yok pahasına satılan şeker fabrikaları, sıcak paraya ihtiyacı olan iktidarın oraya buraya saldırması, yazılı ve görsel medyada ülke ekonomisi üzerine olumsuz yapılan yayınlar,    ABD Başkanı Trump’ın Rusya’yı  füzelerle tehdit etmesi, savaş tahlikesi vatandaşları paniğe yöneltti.  

....
  
Yakın bir zamana kadar fanatik  derece de AKP, Erdoğan hayranı, üç çocuğumun birisini Erdoğan’ın yoluna kurban ederim diyerek ölümüne  savunan bir vatandaş geçen gün beni telefonla aradı. 


Arayan,  işçi emeklisi, hala daha  hayata tutunmak için kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor.
Bana bir çelik kasa lazım nereden bulabilirim diye sordu.


Ne yapacaksın çelik kasayı dediğimde
Bankalarda döviz cinsinden bulunan paralarımı çektim.  Çelik kasa da muhafaza  edeceğim.

Durup, dururken neden böyle bir karara vardın ki, yıllarca oy verdiğin iktidar ekonominin uçtuğunu söylüyor.


Kazın ayağı öyle değil…


Ne demek öyle değil…

 Bazı çevreler, ülkenin ekonomik krize gireceğini, Suriye'deki savaş sonrası Türkiye'ye de sıçrayacağını söylüyor. Önlem olarak da, bankalarda bulunan  döviz ve altın cinsinden tasarruflarını evlerinde muhafaza edilmesini öneriyor. 

Sen kendini  paranoyaya bağlamışsın, ne oldu kafana saksı mı düştü? Devletin hangi şartlarda  vatandaşın bankalardaki tasarruflarına el konulduğunu bilmeden  kendi kendine panik  yapıyorsun. Böyle bir iddia da bulunanlar provakötürlerdir.

 

Hadi ben panik yapıyorum,  koskoca iş adamları  Türkiye’de  mal güvenlikleri  olmadığından  parasını kaçırırken, benim gibi üç beş kuruş tasarrufu olanlar neden panik yapmasın?

Senin durup dururken, paniklemen hayra alemet değil. Benim söylememi istiyorsun?


Devlet  vatandaşın bankalardaki paralarına el koyabilir mi?

Bugün için öyle bir tehlike göremiyorum. Sen boş yere panik yapıyorsun.  Herkes  senin gibi paniğe kapılıp da bankalardaki parasını çekerse asıl tehlike işte o zaman olur. 

 

Hani ne oldu senin, AKP,Erdoğan sevgine, çocuklarını Erdoğan’ın yoluna kurban edecektin?

Yıllarca kapı, kapı dolaşarak AKP’ye oy istedin,  ben gerçekleri söylediğim de benimle kavga bile ettin. N eçabuk unuttun. 
Neyse, sen canını sıkma Türkiye güçlü bir devlettir. Hiç bir şey olmaz. Sen rahat uyu. AKP’nin değirmenine su taşımaya devam et.

Şayet, paniğe kapılıp da herkes parasını bankalardan çekerse, Allah göstermesin Türkiye  2001 yılında Arjantin’nin düştüğü duruma düşmesini istemezsin her halde.


Özet olarak,  kaos, panik  iktidarları sıkıntıya soktuğu gibi ülkeleri de zor duruma düşürür.Ekonomide bir kural vardır, "bakkal dükkanı kolay, kolay batmaz ama holdingler bir anda batar"


RTE ülkeyi, "Anonim Şirket gibi yöneteceğim" dediğine göre...! 


Ülkedeki bütün olumsuzluklara rağmen, Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir. Hiç kimse unutmasın.

 

 

 

0 Yorum