gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

AKP özelleştirdiği fabrika işçilerine verdiği hangi sözünü tuttu"

gündeminiz

Saray’ın 13 günlük masrafı şeker fabrikalarının tüm zararlarını karşılıyor. "Saray harcamalarında 30’da 1 oranında tasarruf etse milli şeker sanayimiz ve bu fabrikalardan geçinen 2,5 milyon insanımızın geleceği kurtulacak. Yandaşlarının bir kalemde 450 milyon lira vergi borcunu siliyorsun.

….

AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Bu işleri yapacağız. Devletin sırtında yük ve zarar ediyor. Özelleştirme zararı önleyecek şekilde yapılacak. 2002’den beri gündemimizde. Doğru olan bu. Burada çalışanların işten çıkarılması söz konusu olmayacak. İşçilerin çalışmaya devam etmesi teminatı ve taahhütname alınacak. Pancar üreticisinin mağdur edilmeyecek, çünkü fabrikalar kapanmayacak” dedi.

….

Sayın AKP Genel Başkanı Erdoğan’a,  2002’den beri  özelleştirdiğiniz 145’in üzerinde kamu kuruluşlarının kapısına kilit vuruldu.  Çalışanlarına aynı sözleri verdiğiniz halde kapının önüne bırakıldı” diye sormazlar mı?

AKP iktidarının sözünde durmadığından birkaç örnek verecek olursak:

 Özelleştirilen TEKE’de  3 bin 631’di. çalışan sayısı 323’e kadar geriledi.


Kibrit fabrikası;
Bursa’nın İnegöl ilçesindeki Kibrit Fabrikası da 2004 yılında özelleştirildi. Üniversite yerleşkesinin bulunduğu alandaki fabrika, özelleştirmenin ardından önce atıl duruma geldi, ardından yıkıldı.

“Hibe yollu” kapatma
Tekel’in Samsun, Tokat, Malatya, Adana, Maltepe, Bitlis Sigara Fabrikaları British American Tobacco’ya satıldı. Tekel’in sadece iki sigara fabrikasının üç yılda yapacağı kara denk düşen bir para karşılığı yapılan satışın ardından Yaprak Tütün İşleme Fabrikalarındaki tütün, firmaya hediye edildi. Yaprak Tütün İşletmeleri elinde tütünü ve fabrikaları kalmayınca Özelleştirme İdaresi tarafından kapatıldı.

5 yıl sözü havada kaldı
Giresun SEKA Aksu Kağıt Fabrikası 12 Eylül 2003’te Milda isimli yandaş kuruluşa “Değer Tespit Raporu”nda 60 milyon TL değer biçilse de 5 milyon TL’ye satıldı. Yandaş şirket fabrikayı beş yıl çalıştırma zorunluluğuna karşın kısa bir süreli üretimin ardından TEDAŞ, SGK, Maliye gibi kurumlara borcu nedeniyle erkenden kapatıldı.

Balıkkesir SEKA’nın 600 dönüm arazisi, 140 lojmanı bir milyon 200 bin liraya satıldı, alan firma fabrikanın demir hurdasını 40 milyon dolara sattı.

….

CHP ekonomiden sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Aykut ERDOĞDU,

“Türkiye'deki 43 şeker fabrikasının 25'i kamuya, 5'i Pankobirlik'e ait Sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor" iddiasında bulundu. Erdoğdu, "Saray harcamalarında 30’da 1 oranında tasarruf etse milli şeker sanayimiz ve bu fabrikalardan geçinen 2,5 milyon insanımızın geleceği kurtulacak” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Veli Ağbaba, "Sen kendi yandaşlarının bir kalemde 450 milyon TL vergi borcunu siliyorsun. Anadolu insanın emeğini, aşını elinden almak için 28 milyonun hesabını yapıyorsun. Yazıklar olsun" dedi.

 

 

0 Yorum