gündeminiz
Image
Celil Cengiz Çolak

Parti liderine biat et vekil, belediye başkanı ol…

gündeminiz

 

Milletvekilliğinin bir hükmü kalmadığı bu  dönemde, TBMM’deki vekiller, parti liderlerinin vekilleri olduklarını kabul ediyorlar. Onlara oy veren seçmen de kabul ediyor mu?  Kabul etmeseler  liderlerin tayin ettiği kişilere oy verirler miydi? Biat et vekil, bakan, başkan  ol…!

 

Efendim,  milletvekili, belediye başkanlarını, meclis üyelerini delegeler belirliyor,  ABD, İsrail, FETÖ kuruluşu partiler de ise, tamayül yoklaması savsatası.  Bunların hepsi seçmeni, vatandaşı kandırmak.

Geçmişte, İktidar partisinin, belediye başkan aday adayını  tamayül yoklaması ile belirleyeceği senaryosunu izlemiştim.   Partinin ilçe kayıtlı üyeleri oy kullanacaktı.  O ilçenin en büyük spor salonu kiralanmıştı. Her şey demokratikti. Üyelerin oy verme işlemleri tamamlandı, sandıklar kapandı. Bizler oy sayımını beklerken,  BİRİNCİ ŞOK,  OY SANDIKLARI KAMYONETLERE YÜKLENİYOR.  İKİNCİ ŞOK İSE, KAPALI OY KAPALI TASNİF. Nasıl yani, efendim oy sandıkları partinin il binasına gidecek orada sayım yapılacak denilmişti.  Tamayül yoklamasına giren aday adayları kaç oy aldıklarını nereden bilecekler.  Genel merkez bildirecek yersen. Aradan yıllar geçti hala genel merkez aday adaylarına kaç oy aldığını bildirecek…!

 İşte Türkiye’nin içinde bulunduğu demokrasi anlayışı böyle…

Aldatmaca, kandırmaca demokrasisi ile 16 yıldır bu ülke yönetiliyor, herkes halinden memnunsa…

Parti liderleri de demokrasicilik oyunu oynamakta da haklıdırlar.

…...

 Bu ülkede,  beyinleri parti liderlerine  programlanmış günümüz vekilleri,  TBMM’ye gelen  yasa ve kanunları  okumadan emme basma tulumba gibi el kaldırarak oy veriyorsa, ülkesine, seçmenine karşı büyük saygısızlıktır. Her milletvekili, oy veren seçmenlerinin  vebalini taşıdığını, sorumluluğunu bilmiyorsa…

…..

Bu nasıl  kişiliktir, nasıl ilkesizliktir , inançtır ki, liderine  kayıtsız şartsız  teslim olmasına rağmen milletvekili olduğunu söylerler.

….

Halkın temsilcisi değil,  teşbih te hata olmaz  parti liderinin  emirlerine programlanmış birer insan robottur.

 

Ne yazık ki ülkemiz de Siyasi parti liderleri, belediye başkan adayları, kariyerleri,  isminin başında Prof, doçent  yazan unvanları ne olursa olsun kendilerine tabi olacak kişileri aday göstermek  gelenek oldu.

Millet , seni Meclis’e  benim haklarımı koru, beni  temsil et, kanunları incele, araştır, sorgula projeler üret  diye göndermedi mi?

….

Vekil veya belediye meclis üyesi olarak, senin fikrin alınmıyorsa ne diye  Meclis’e gittin be kardeşim diye sormazlar mı insana?

….

Emeklinin, köylünün, işçinin, dar gelirli insanların vergileriyle aldığınız vekil maaşını  dini ve insani olarak nasıl harcıyorsunuz. Çocuklarınıza nasıl yediriyorsunuz?

….

Lafa gelince, kul hakkından, vatan, millet, din, imandan bahsederler ama kendi çıkarlarına gelince ses çıkarmayan insanlara ben  Meclis’te halkın temsilcisi (Vekil) diyemem. Diyenler, onların karşısında el pençe duranlar, yalakalık yapanlar desin…!

 Hata vekiller de değil. Vekillik makamını bu duruma getiren sistem de ve o sisteme karşı dik duruşlarını göstermeyenler de değil midir?

….

İktidar partisinin 316 milletvekili, boş kagıdı imzalayarak parti liderine verene halkın vekili demek…

Ne üzücüdür ki, kendilerinin asıl olduğunu unutan  seçmen vatandaşlarımız,  vekillere  oy vererek kefil olduklarını, vekillere  sen bana mı sordun da  boş kağıdı imzalayıp liderine verdin,  Meclis’e   gelen her yasanın içeriğini bilmeden   elini  kaldırarak neden oy verdiğini  sormuyor.

 

…..

Halkın oyları ile seçilen milletvekilleri özgür değiller ki, vatandaşın  hakkını, hukukunu, özgürlüğünü sağlasın.

 TBMM’de siyasi parti ayırımı yapmadan  bütün vekiller,  televizyon oturumlarına katılacak, her hangi bir gazete ve dergiye röportaj verecek, Ankara dışına çıkacak partisinin grup başkan vekili  veya genel başkanı onay verecekse bu nasıl demokrasi ve özgürlüktür.

Vekiller ilk önce kendi özgürlüklerini  savunsunlar.

 

0 Yorum