gündeminiz
Image
ekonomi

Sanayiden çekiç sesi gelmiyor

gündeminiz

Doların yükselmesi, ürünlerin zamlanması hem tüketiciyi hem de esnafı zor duruma sokarken, sanayiciler de ekonomik durumdan rahatsız.

 

ERDEM ATAY / ANKARA-aydınlık
Ankara’da Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi’ndeki (OSTİM) sanayiciler, yaşanan ekonomik buhrandan dolayı tedirgin. Üreticiler şu anda ekonomik sıkıntılardan dolayı sanayiden çekiç sesi gelmediğini, neredeyse üretimin durma noktasında olduğunu söylediler.

‘DİBE VURURSAK SIÇRARIZ’

Ambalaj makinesi üretimi yapan Ferit Baltacı, “Ya üretim toplumu olacağız ya da bu uyuşturucuyu kullanmaya devam edeceğiz. Dolar iki katına çıkarsa, evet büyük sıkıntılar olur ve oluyor da... Ama o zaman yerli üretim için bir fırsat doğuyor. Bu kriz bir fırsatı doğurabilir” diye konuştu.

Baltacı şöyle devam etti: “Kamu kurumları kamuya alınacak araçları, malları devletin alışveriş yapacağı kalemleri, yerli maldan seçmeli, bir seferberlik başlatmalı. Artık şükür okulları değil, üretim okulları açmalı. Bu emperyalizmin oyunu. Önce doları ucuz tutar, ithalatını yaptırır, üretimini çökertir, sonra doların ateşini yükseltir, üretimin olmadığı için kriz yaşarsın.”

AYAKTA ZOR DURUYOR!

Türk toplumunda otomobil sayısının 23 milyon olduğunu ama tek birini bile Türkiye’nin tasarlayıp yapmadığını hatırlatan Baltacı, “Üretim yapmayan, araştırmayan, çalışmayan bir toplum duvara toslar. İvedik Sanayide, OSTİM’de çekiç sesi gelmiyor. 4 aydır ayakta durmak için çaba gösteriyoruz. İş gelmiyor çünkü. Dolar yükseldikçe yerli malına ilgi artıyor, bir süre sonra iş gelecektir. Kendi paramızla üretime soyunmalıyız, bu bir fırsattır. Üretime soyunmak isteyenlerin önünü açmak lazım” ifadelerini kullandı.

 

Sanayici Mehmet Gül de üretimin olmadığını, böylece sanayicilerin de işini tam olarak yapmadığını söyledi. Gül, “Dolarla mal alıyorsanız, dolarla o malı satıyorsanız sorun yok. Ama iki tane para olursa herkes kuvvetlinin yanında durmak istiyor” diye konuştu.

SANAYİCİNİN SORUNLARI

Ankaralı Sanayiciler, sorunları Aydınlık’a şu başlıklar altında sıraladı:

1) Ürettiğimiz malın rekabet şansı zayıf. Yurtdışından gelen ucuz mallar, bizim ürettiğimiz malların satışını engelliyor bu da sanayiyi bitiriyor.

2) Devlet hastaneleri şartnamelerini bile yabancı firmaların mallarına göre hazırlıyor. Yerli üreticinin önünü tıkıyor.

3) Kamu kurumları yerli üretimi teşvik etmiyor.

4) Üniversiteler yurtdışından ithal edilen malın Türkiye’de üretilmesi için yeterince çalışmalar yapmıyor.

5) Sertifika almak için yabancı ülkelerin damgalarına ihtiyaç duyuyoruz. Yerli üretimi baltalıyor.

6) Yetişmiş adam bulmakta sanayici zorluk çekiyor. Teknik okulların yeniden açılmasını, kalifiye elemanların yetişmesini istiyoruz.

0 Yorum