gündeminiz
Image
ekonomi

Nobelli iktisatçıdan korkunç uyarı: Türkiye böylesine savunmasız

gündeminiz

Nobel Ödüllü ABD’li iktisatçı Paul Krugman, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede Türkiye’ye bir kez daha “Asya tipi kriz” uyarısı yaptı.

cumhuriyet.com.tr 

Geçtiğimiz aylarda New York Times gazetesinde kaleme aldığı yazıda Türkiye 'de esas sorunun özel sektörün yüksek döviz borçluluğu olduğunu dile getirmiş ve Latin Amerika ve Asya'da daha önce başka örnekleri görülen durumun Türkiye 'de hızlı ekonomik kötüleşmeye yol açtığına işaret etmişti.

 Twitter hesabı üzerinden bir değerlendirme yapan Krugman , Türkiye’ye bir kez daha “Asya tipi kriz” uyarısı yaptı.


Fransız bankadan korkutan dolar/TL öngörüsü
 Türkiye’nin 1997-98 yıllarında Doğu Asya'da yaşanana benzer bir finansal krizle karşı karşıya olduğunu belirten Krugman , Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’sının (GSYH) yüzde 48’i ve ihracatının yüzde 210’u oranında dış borca sahip olduğunu ve bu borcun büyük kısmının özel sektöre ait olduğunu kaydetti. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, 1996 yılında Endonezya’nın geçtiği sürece benzeten Krugman , süreç sonunda Endonezya’nın dış borcunun iki yıl içerisinde GSYH’sinin yüzde 58’inden yüzde 168’ine çıktığını hatırlatarak, “Tam olarak aynı şeylerin yaşanacağını söylemiyorum, ancak Türkiye kesinlikle böyle bir senaryo karşısında savunmasız bir durumda” ifadelerini kullandı. 


Paul Krugman

@paulkrugman
 Is Turkey at risk of a 1997-8 Asian-style financial crisis? According to the numbers, yes 1/ https://nyti.ms/2m8q0Lg 

16:57 - 10 Tem 2018
Turkey’s economy shows worrying signs: Merchants in Istanbul’s Grand Bazaar complain they must pay their rent in dollars and euros while selling their wares in the lira, which is dwindling in value.
In an Uncertain Global Economy, Turkey May Be the Most at Risk
The country is sliding toward crisis as its currency plunges, corporate debts increase and an autocratic president undermines faith in institutions.

nytimes.com

0 Yorum