gündeminiz
Image
medya yazarları

'Bugün İkinci Turu Yapıyorduk...'

gündeminiz

 Seçim gecesi Erdoğan'ın İnce'yi aradığını canlı yayında açıklayan Sözcü/Korkusuz Yazarı Can Ataklı, 'CHP sandıklara sahip çıksaydı bugün ikinci turu yapıyorduk' dedi.

 "BUNU YAZMAK GEREK. CHP SANDIKLARA SAHİP ÇIKABİLMİŞ OLSA BUGÜN İKİNCİ TURU YAPIYORDUK. Belli ki Muharrem İnce hakkındaki eleştirilere çok öfkeleniyor.. Ve yine CHP'ye öfkelenenler İnce'ye yönelik  eleştirilere daha da çok kızıyorlar.. Sanıyorlar ki İnce CHP'nin başına geçerse  CHP'de işler düzelecek..

 Oysa muhtemelen daha da kötü olacak, çünkü sorun genel  başkanı değiştirmekle çözülemez artık. CHP'nin yapısal bir değişime ihtiyacı  var.. 

Bugünkü yönetimin başarısızlığı, yeteneklerinin çok sınırlı olduğu açık  biçimde görülüyor.. Mutlaka bir değişim gerek ama popülizmin vıcıklığı içinde  yapılırsa bu değişiklikle CHP'nin tamamen tarihe karışma tehlikesinin olduğunu  da görelim..

 CHP'nin yeteneklerinin ne kadar sınırlı ve yetersiz olduğu  seçimlerden 15 gün sonra resmen ortaya çıktı.. İlk gece durumu fark etmiştik ama  CHP Genel Merkezi kendini kurtarmak için büyük bir titizlikle gerçeğin üzerine  yattı..

 Dışarıdan bakınca bile anlamıştık. CHP sandıklara hakim olamamıştı.  Sandıklardan sonuç alınamamıştı.. İlk gelen (tahminim 50 bin dolayında)  sandıklardan çıkan sonuca göre Erdoğan yüzde 50'ye yaklaşamıyordu. Bu nedenle  ısrarla “İkinci tur kesin” diye bağırıştı CHP yöneticileri.. Ama sistem çöküp  veriler de alınamayınca çaresiz AA'nın verilerini doğru kabul etmek durumunda  kaldılar.. 

Bu aslında tarihi rezaletti.. CHP yöneticileri kendi  beceriksizliklerini örtbas etmek için halkın uğrayacağı derin hayal kırıklığını  hiçe sayarak “Adam kazandı, bizim verilerle AA'nınkiler aynı, seçimi kaybettik,  haydin dağılın evinize gidin” açıklamalarını yaptılar.. Muharrem İnce bu ağır  başarısızlıkta kendi payının olduğunu elbette biliyor.. 

Parti ile ilişkisini  tamamen kesen, sanki bağımsız aday gibi davranan İnce sandık güvenliği için  hiçbir önlem almamıştı besbelli.. İnce eninde sonunda halkın kendisine de fatura  keseceğini bildiğinden genel merkezle birlikte kendi ayıbını da örtmek için  sürekli “kaybettik, kazanamadık” söylemini dile getirdi. 

Çamur gibi bir  popülizmle sarayın ve çevresinin gözüne girebilmek için “Kaybettim ama kutlama  yüceliğini gösteriyorum, bunu hiçbir CHP'li yapamaz” havasına girdi. Daha ilk  gün Erdoğan'ı arayıp kutladı. AKP çevreleri İnce'yi çok takdir etti.. 

Ama  gerçekler ne yaparsanız yapın saklanamıyor.. CHP'nin 50 bin sandıktan sonuç  alamadığı ortaya çıktı.. İşin kötüsü CHP o gece bu 50 bin sandığı  toparlayamadığı gibi buralardan hâlâ kendi ekibinin eliyle sonuç alabilmiş  değil.. 

Zaten sorun da bu; geç olsa bile sonuçlara ulaşamayan CHP hiçbir  itirazda da bulunamıyor.. Eğer CHP bu kadar aymaz davranmamış olsa bugün  cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu yapıyor olacaktık.. 

Onun yerine herkes  nefesini tuttu Erdoğan'ın “padişahlık devrini andıracak” yeni döneme başlamasını  bekliyor ve ülkeyi kimlerle yöneteceğini merak ediyor.. Seçimden 15 gün sonra  CHP'nin o gece nasıl beceriksiz olduğu gerçeğini öğrendik.. Bir süre sonra da  İnce'nin o gece neden kaçıp gittiğini öğreneceğiz mutlaka..

0 Yorum