gündeminiz
Image
Sağlık

Kanser tedavi merkezinde skandal ihmal: Tedaviyi stajyer öğrenciler yaptı!

gündeminiz

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde onlarca kanser hastasının hayatı riske atıldı. Hastaların ışın tedavilerinin doz belirlemesi ve planlaması stajyer öğrencilere yaptırıldı. İddialar yargıya taşındı


DEVRİM AŞKIN KARASOY-AYDINLIK
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Merkezi, haklarında çıkan “2017 yılında bir ay boyunca ışın tedavilerini lisanssız öğrencilere yaptırarak 100’e yakın kanser hastasının hayatını riske attı” iddiasıyla mercek altına alındı. Konya 3. Bölge İdari Mahkemesi’nin ihmalleri araştırdığı davada çarpıcı ayrıntılar yer alıyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın baktığı dosyaya göre sağlık fiziği uzmanının izne ayrılmasıyla yerine başka bir uzman görevlendirilmedi. Bu süre içerisinde hastalara radyasyon dozlarını merkezde staj yapan öğrenciler uyguladı. Sağlık fiziği uzmanı tarafından yapılması gereken doz ayarı, planlaması ve ışın tedavi cihazının hassas ölçümleri de lisanssız öğrenciler tarafından yapıldı. Sonuç olarak, Merkezde tedavi gören 80’e yakın kanser hastasının hayatı tehlikeye atıldı.

Savcılık suç duyurusunda, 3153 sayılı Radyoloji Kanunu gereği sağlık fiziği uzmanı olmadan bir radyasyon onkolojisi kliniği çalıştırılamayacağı, tedavilere başlanamayacağı, mevcut tedavilerin de devam ettirilemeyeceği belirtiliyor.

‘ÖĞRENCİNİN PLANIYLA TEDAVİ OLMAZ’

Bütün uyarılara ve hastane yönetimine sunulan dilekçelere rağmen, öğrenci fizikçilerin “yetkili” gibi gösterilip tedavilerin sürdürüldüğü belirtilen suç duyurusunda öne çıkan ifadelerden biri de şöyle: “Kanser tedavisi gören hastalar 1 ay boyunca sağlık fizikçisi olmadan tedavi edilmeye devam edildi. İleride ve yakın dönemde olabilecek yan etkiler konusundaki uyarılar dikkate alınmadı. Öğrenci fizikçinin hazırladığı planla tedavi olmaz. Bu planlar çok ince bir çalışmayla hazırlanmalı. Planlamalarda yapılmış olma ihtimali olan hataların geri dönüşü yok. Biz bir ay boyunca hastalara ne doz verdik? Bunlar nasıl onaylandı? Işın yanlış yerden verilmiş olabilir. Bu hastalara ileride ne olur, hiç kimse bilemez.”

‘GÖREVLENDİRME DE KURALA TERS’

Reklamdan sonra devam ediyor 

Sağlık ihmaliyle ilgili dilekçe yazan klinikte görevli başka bir sağlık çalışanının ifadesinde de şu ayrıntılar dikkat çekti: “Stajyer fizikçileri başlarda uzman sanıyorduk. Tedaviye aldığımız çok kanamalı hastalar oldu. Bu kişilerin uzman olmadığını anlayınca yönetimi uyardık, ama iş işten geçmişti. Bu tedavilerin erken dönem ya da 6 aydan sonra ortaya çıkan yan etkileri var. Bu hassas planlamaları yapan ve bize uzman oldukları söylenenlerin imza yetkisi bile yokmuş. Buraya gelen fizikçinin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na (TAEK) bildirilmesi gerekiyor. TAEK’in haberi olmadan fizikçi değişimi yapılamaz. Radyasyon fiziği çok hassas bir konudur. Akciğeri planlarken kalbin tolerans dozunu aşmamak gerekiyor. Aşıldığı takdirde hasta yetmezliğe gider. Bütün dozları fizik uzmanı belirlediği için, verdiği kararlar hayati önem taşıyor,”

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Mehmet Kanpolat ise, yasal düzenlemelerin aksine ışın tedavisinde uzman fizikçiye gerek bulunmadığını, bu görevi doktorların da yapabildiğini iddia etti.

CİHAZ SAHİBİ FİRMA DA SORUMLU

Belirtilen süreçte izinli olduğu kaydedilen Sağlık Fizik Uzmanı Y.B., cihazın satın alındığı Elekta Firmasına bağlı çalışıyor. Uzmanlara göre bu büyük ihmalden hastane yetkililerinin yanı sıra izinli uzmanın yerine lisanslı bir uzman görevlendirmeyen firma da sorumlu. Meclis’e de soru önergesi olarak taşınan iddialar, hukuk yoluyla takibe alındı. Önergede, tedavileri kontrolsüz yürütülen kanser hastaların durumu için de araştırma talep ediliyor.

HASTALARIN DURUMU ARAŞTIRILIYOR

3153 yasa gereği ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun belirlediği kriterlere göre kanser hastalarına dönük tedaviler, Radyoterapi Uzmanı, Sağlık Fizik Uzmanı ve teknikerler tarafından hassasiyetle yürütülmeli. Doz planlaması ve uygulaması lisanslı uzmanlar tarafından yapılmayan tedaviler sonucunda, hastalarda geri dönüşü olmayacak hasarlar oluşabilir. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Merkezi’ne yönelik bu iddialar üzerine, 1 ay boyunca stajyer öğrenciler tarafından ışın tedavisi uygulanan hastaların durumu araştırılıyor.

0 Yorum