gündeminiz
Image
kültür sanat

Ali Kaya'dan önemli bir kitap: 'Bahtiyar Aşiret Tarihi'

gündeminiz

İran’ın güneyinden Anadolu’ya uzanan (özellikle Tunceli-Sivas bölgesi) geniş bir coğrafyada köklü bir tarihe, kültüre sahip olan Bahtiyarların tarihi Ali Kaya’nın kaleminden kitaplaştırıldı.
Onun için "dünyanın en güzel prensesi" deniyor…

1951’de, henüz 18 yaşındayken İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’yle evlenerek İran Prensesi ünvanını alan, İran tahtına bir varis veremediği için 1958’de Şah Rıza Pehlevi’den ayrılan , yaşamı kitaplara , filmlere konu olan Prenses Süreya…

Namı diğer “Sürgündeki Prenses”

Yazdıkları dünyanın çeşitli ülkelerindeki dergi ve gazetelerde yayınlandı, 17 dilde kitap haline getirildi…

25 Ekim 2001'de Paris'teki apartman dairesinde ölü bulundu.

Fransa, Almanya, İsviçre gibi Avrupa ülkelerindeki sosyeteden, Tahran’daki sıradan bir vatandaşa kadar her kesimden milyonların ilgisini çeken Süreyya’nın  1956'daki Türkiye ziyareti basında büyük yankı uyandırmış, Türk halkı zümrüt gözlü "Süreyya" dan çok etkilenmiş, kimileri kız çocuklarına Süreyya ismini vermişti.

Bize, Prenses Süreyya’nın sıra dışı yaşamını tekrar hatırlatan elimize yeni geçen bir kitap oldu.

Araştırmacı Yazar Ali Kaya’nın “Bahtiyar Aşiret Tarihi” adlı kitabı.

Zira, Prenses Süreyya, tam adıyla Süreyya İsfendiyarî Bahtiyarî, İran'ın köklü ve soylu Bahtiyarî Aşireti’nin en tanınan mensubu.

Yön Radyo’nun Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç’ın babası İsmail Kılınç’ın da Bahtiyar Aşireti mensubu olması nedeniyle bu aşiretin tarihini ve yaşanmışlıkları Kılınç ailesinin mensuplarından zaman zaman sözlü olarak dinleme şansımız da oldu.

İran’ın güneyinden Anadolu’ya uzanan (özellikle Tunceli-Sivas bölgesi) geniş bir coğrafyada köklü bir tarihe, kültüre sahip olan Bahtiyarların tarihi Ali Kaya’nın kaleminden kitaplaştırıldı.

Artık elimizde önemli bir yerel tarih çalışması var.

Prof. Dr. Halil Çivi'nin önsözünü yazdığı bu eserde İran Bahtiyar Aşireti ve kolları, konuştukları dil, inanç ve kültürel değerleri, biyolojik etnik kimlikleri ve tarihsel gelişme içinde İran ve Türkiye'de konumlanışları irdeleniyor. Eserde  belge niteliğinde fotoğraflar da yer alıyor.

 

0 Yorum