gündeminiz
Image
Özel haber

Sinoplu firmalar, 16 Kasım’da YeşilKöy Fuar Merkezi’nde görücüye çıkıyor

gündeminiz

 

Aralarında, dünyanın çeşitli ülkelerine ithalat, ihracat yapan,   Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren Sinoplu  iş adamlarımız, 16 Kasım’da Yeşilköy Fuar  Merkezi’nde görücüye çıkarak,   Sinop kökenli iş adamlarımız,  “Türk ekonomisin de biz de varız” diyecekler.

 

 

Sinoplu İş Adamları Dernek Başkanı (SİAD) RafeT  ORHAN ile ilkini  düzenledikleri    “Sinop Firmaları buluşuyor “ Fuar hakkında ve SİAD’ın hedeflerini konuştuk.

 

 SİAD Başkanlığını  kaç yıldır yapıyorsunuz?

İki dönem SİAD Başkan Yardımcılığını yaptıktan sonra, iki dönemdir de başkanlığını yapıyorum.

Sizce, SİAD layık olduğu yer de mi, Türkiye’deki Sinoplu dernekler sayısı nedir?

Layık olduğu yerde dersem   yanlış ifade etmiş olurum. Dernek olarak biz araştırma yapmadık ama,   4 yıl önce Sinop Sivil Toplumları Kurumları Rehberi’ne göre,  Türkiye ve Avrupa’da  300 Sinoplu  sosyal ve kültürel yardımlaşma derneğimizin  olduğunu biliyorum.  İş  adamları derneği olarak  SİAD’dan başka derneğimizin olduğunu bilmiyorum. Bu nedenle de SİAD’ın hedefleri büyük olmalıdır.

 

Sinop’lu Yardımlaşma ve kültür dernekleri ile koordine sağlayabiliyormusunuz?

İstanbul’da Sinop dernekçiliğinin okulu , 13 şubesi,binlerce üyesi bulunan  SİYAD , Sinop dernekçiliğine sosyal, kültürel alanda  ciddi katkı da bulunan  Sinop  Dernekler Federasyon (SİNDEF) bizim önemli sivil toplum kurumlarımızdır. Her konu da,  bu güzide kurumlarımızla istişare  etmeye özen gösteririz.  SİAD Yönetim Kurulu olarak, “Birlikten güç doğar” deyimi bizim birinci ilkemizdir.

 

İş  adamları derneği olarak sorumluluklarınız  çok ağır mı?

Sivil toplum kurumları  gönül işidir. İnsana hizmetin hakka hizmet olduğunu düşünen, zamanı nı parasını hiç çekinmeden harcayan insanların oluşturduğu kurumlardır.  Ş adamları derneklerinin misyonları gereği, düşünen, üreten, ülke ekonomisine katma değer sağlayandır.  Zamanları  para dan da kıymetlidir.  Sinoplu STK’larımızın haklı olarak  ziyaret etmemiz, etkinliklerine katılmamız noktasında  beklentilerine yeteri kadar cevap veremediğimizi biliyor ve  üzülüyorum. Bu bağlamda,  derneklerimizin de bizi hoş görü ile karşılayacaklarını ümit ediyorum.

 

 

SİAD’ın  bundan sonra  ki hedefleri nedir?

SİAD  kısmen de olsa kurumsallaşmasını sağladı. Bünyemizde çeşitli birimler oluşturduk. Bunlardan biri de,  AR-GE Araştırma  Geliştirme  birimimiz. Sinoplu iş adamları için  Fuar organizasyonumuzun bir milat olduğuna inanarak,  bundan sonraki çalışmalarımıza  bilim ve teknolojiye daha çok önem vereceğiz. İş adamları  derneklerinin misyonları  gereği,  bizde ekonomik, sosyal, teknoloji alanında paneller,  yurtiçi, yurtdışı geziler,  gelişmiş ülkelerdeki bilim ve teknolojiyi takip ederek iş adamlarımızın bilgilendirilmesini sağlamayı planlıyoruz.

 

Bu yıl ilkini düzenlediğiniz Fuara, kaç Sinoplu firma katılıyor?

Fuar organizasyonumuzun ilk olması sebebiyle, kendi faaliyet alanlarında, yurt içinde ve yurt dışında  üretimleri ile başarılara imzasını atan 110 firmamız katılacak. Bundan sonraki yıllarda bu sayının daha da çok artacağını ümit ediyorum.

 

Fuardaki standatlar SİAD’a özel mi?

6 bin metrekarelik fuar alanında ki  standatların  tasarımları ve uygulamaları SİAD’a  özel olarak  konularında uzman kişilerin günlerce çalışmaları ile hazırlandı.  Onun için SİAD’a özel diyebiliriz.

 

 

Sözlerinize, sizin ve SİAD için  çok önemli olduğunu düşündüğünüz  ekleyecekleriniz  var mı?

Başta, maddi manevi gecesini gündüzüne katarak,  beni yalnız bırakmayan, onlardan  güç alarak böyle büyük bir organizasyonda bana destek veren  SİAD Yönetim Kuruluma,   geçmiş yıllarda SİAD yönetimlerinde bulunan  Başkan ve  üyelerine,  SİAD ilk Kurucu Başkanı Merhum  Hasan Basri KUZUOĞLU’na, hakkın rahmetine kavuşan Sinoplu derneklerin hamisi,  uzun yıllar SİAD Başkanlığını Yapan Merhum Cevat GÜLEÇ’e Allah-hü tealadan rahmet dilerim.  Bizi yalnız bırakmayan, her faaliyetimizde onlardan güç aldığımız SİYAD, SİNDEF ve diğer Sinoplu derneklerimize teşekkürlerimi sunarım.

 

Fuar merkezine ulaşım nasıl olacak?

Fuar merkezine ulaşım çok kolay olduğu için bu konuda bir organizasyon yapmadık.  İstanbul’un Anadolu Yakası’ndan gelecekler, hiç zorluk çekmeden Fuar merkezinin önünden geçen Metrobüs ile Avrupa Yakasından ise,  belediye otobüsleri ile gelebilir.  16 Kasım Perşembe günü saat 14’te  aramızda görmekten, şahsım ve yönetim kurulum  kendilerini ağırlamaktan onur duyacaktır.

Fuar, 19 Kasım Pazar gününe kadar ziyaretçilerimize  açık olacaktır.

 

 

Bizde, gündeminiz.com ailesi olarak  başarılarınızın devamını dileriz

 

Celil Cengiz ÇOLAK

Gündeminiz.com  Yayın Koordinatörü

0 Yorum