gündeminiz
Image
gündem

Aman dikkat!

gündeminiz

KOBİ'ler bankalara havale Piyasada nakit akışının durma noktasına gelmesi KOBİ'leri bankaların kapısına itiyor. 
Ancak kredi alan KOBİ'ler düzlüğe de çıkamıyor ve belli bir noktadan tekrar kredi arayışına giriyor. KOSGEB de kredi faizinin belli bir bölümünü üstlenme sözü verdi 15 Nisan 2018 Pazar 15:29 34 Türkiye tam kısır döngü içinde... 
Bu kısır döngü de bankalara yarıyor. Esnaf özellikle nakit akışından şikâyetçi… Vadeler alabildiğine uzamış. Nakit akışının nispeten iyi olduğu gıda sektöründe bile 12 aylık vadelerden söz ediliyor. 
Nakit akışı bozulan büyük şirket patronu, tüccar, KOBİ sahibi, esnaf bankaların kapısını çalıyor. Hükümet de geçen yıl Kredi Garanti Fonu'nu (KGF) devreye sokarak bu sürece destek verdi. 
Peki, ne oldu? 
Piyasada işler açıldı mı? 
Hayır... 
İşletmelerin kredi ihtiyacı daha da arttı. Bu kez devreye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) girdi. KOBİ’ler bankalara havale!

 KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, KOBİ'ler için önümüzdeki süreçte yeni finansman modellerinin olacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Burada şüphesiz KOSGEB olarak bizim proje bazlı desteklerimizin dışında belli dönemlerde, ihtiyaç duymaları halinde bankalardan kullandıkları kredinin faizini karşılamak yönünde bir finansman yöntemimiz vardı. 

Yeni dönemde bu modeli tamamen değiştiriyoruz. Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. KOBİ'lerimizi, hangi sektörde olduklarına, proje bazlı üretim yapıp yapmadıklarına, yeni girişimci olup olmadıklarına göre belli kategorilere ayırdık.

 Bu kategorilerde 100 bin liradan 500 bin liraya kadar her bir KOBİ'mizin bir kredi limiti olacak. Bu kredi işletme kredisi, yatırım kredisi, makine teçhizat kredisi olabilir." Çalışmayı önümüzdeki birkaç ay içinde yürürlüğe koyacaklarını bildiren Uzkurt, şu an mevzuat çalışmalarını bitirmek üzere olduklarını, modelin uygulanması için bankalarla çalıştıklarını anlattı. YENİ MESAJ/AA

0 Yorum