gündeminiz
Image
gündem

Milli Piyango artık hiç güven vermiyor

gündeminiz

Korkusuz Köşe Yazarı Can Ataklı, “Kamuoyunda “Talih Kuşu” olarak bilinen ve uzun yıllardır özellikle dar gelirli herkesin umudu olan Milli Pi­yango son yıllardaki “garip”­likleriyle “karanlık ve şaibeli” bir hüviyete büründü.”

 

Korkusuz Gazetesi Köşe Yazarı Can ATAKLI, bugünkü köşe yazısında Milli Piyango’ya artık hiç güven olmadığını yazdı.


Milli Piyango’nun bünyesinde bu­lunan bazı şans oyunlarında dağıtılan büyük ikramiyelerin hep aynı yerlere çıkması çok şaşırtıcı geliyor insanlara.


Tüm olasılık hesaplarını altüst eden bir Süper Loto çekilişi daha geçtiğimiz perşembe günü yapıldı ve ne tesadüf­tür ki 14 milyon liralık toplam ikramiye yine Antalya Muratpaşa’dan yatırılan kupona çıktı. Bu nasıl bir şanssa artık bu büyük ikramiye Muratpaşa’ya 7 yılda çıkan 24’üncü büyük ikramiye.


Ankara Yenimahalle de bu konu­da çok şanslı. Buradaki bir bayiden oynanan kuponlara da sayısız büyük ikramiye çıkmıştı.


Milli Piyango’nun şaibeli tutum­larına dikkat çeken kişi sayısı çok az. Ben birkaç yıldır yazmaya çalışıyorum örneğin. CHP Konya eski Milletvekili Atilla Kart bir dönem çok çabalamıştı Milli Piyango’daki karanlık işleri ortaya çıkarmak için ama sonuç alamamıştı.


Bir de sade vatandaşlardan Abdullah Cenkçiler çok çabalıyor.


Cenkçiler 2016 yılba­şından sonra Maliye Bakan­lığı’na resmi bir dilekçe ile başvurarak Yılbaşı Milli Piyango çekilişlerinde basılan 10 milyon bi­lette tam ve yarım biletlerin hangi seri aralıklarına tahsis edildiğinin bildirilmesi­ni istemişti.
Yasal süre içinde cevap alamayınca Şubat 2017’de bu talebini yenilemişti.


Piyango İdaresi, ikramiye zaman aşımı süresi dolmadığından güvenlik nedeniyle bu isteğin yerine getirileme­yeceğini Mart 2017’de Cenkçiler’e bildirmişti.


Abdullah Cenkçiler sabredip bir yıl daha bekledi. 09 Ocak 2018 ta­rihinde tekrar başvuru yaptı. Ama yine yanıt alamadı.


Oysa Milli Piyango Bilet satış, çekiliş ve ikramiye Yönetmeliği’nin 5. Madde­si aynen aşağıdaki gibidir.


MADDE 5 – (1) İdare tarafından tertiplenecek çekilişler için piyango planları hazırlanır.

(2) Piyango planında;
a) Çekiliş tarihi,
b) Kaç adet numara üzerinden bilet bastırılacağı ve bunun satış tutarı,
c) Biletlerin numara gruplarına göre, kupür ve serileri itibariyle kaçar adet bastırılacağı,
ç) Biletlerin kupürlere göre fiyatı ile bu fiyatlara göre kupürler itibarıyla hangi serilerden kaçar adet bilet bastırılacağı ve bunların adet ve fiyat olarak tutarları,
d) Dağıtılacak ikramiyenin toplam tutarı ve hangi miktardaki ikramiyeden kaçar adet dağıtılacağı, teselli ikrami­yesi verilip verilmeyeceği, verilecek ise tutarı ile kaç numaraya teselli ikramiyesi verileceği,
e) İkramiye kazanan numaraların belirlenme şekli yer alır.
Yasa böyle olmasına rağmen Piyango İdaresi c ve ç şıklarında belirtilen bilgile­ri ısrarla saklıyor.
Bu piyango dağıtımında bir usulsüz­lük yapıldığı izlenimi doğurduğu gibi uluslararası şans ve oyun kurallarına da aykırıdır.
Cemaatin iktidarla birlikte olduğu dönemlerde ciddi biçimde ele geçir­diği söylenen Milli Piyango’da çok ciddi bir soruşturma gerekiyor ve bu yapılırsa sanıyorum ortaya müthiş şeyler çıkacaktır.

 

0 Yorum