gündeminiz
Image
ekonomi

Bıçak betona dayandı

gündeminiz

Son iki yılda demir fiyatlarının yüzde 150 oranında artmasına ilave olarak sektördeki birçok önemli malzemeye de son 1 yılda yüzde 70 civarında zam gelince bıçak kemiğe dayandı.

 

Geçen seneden itibaren dile getirilen sıkıntılar, inşaat sektörünü durma noktasına getirirken, sektör için kriz sinyalleri de vermeye başladı. Demir fiyatlarında son bir yılda görülen yüzde 70 artış neticesinde sektör resmen durma noktasına geldi.

İNŞAATTA KIRMIZI ALARM

Son iki yılda demir fiyatlarındaki artışlar yüzde 150’yi bulurken; Türkiye’nin dünya demir-çelik üretiminde ilk 8 ülkeden birisi olması durumu daha da vahim kılıyor. 2016’nın başında bin 180 lira, 2017’nin başında ise in 600 lira olan inşaat demirinin kilogramı, bugün 2 bin 900 liraya dayandı. Bütün bunlara, haddinden fazla arz edilen konutlar, fırlayan fiyatlar ve duraksayan konut talebi de eklenince, inşaat sektörü için “bıçağın kemiğe dayanması” da kaçınılmaz oldu.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, geçen yılın başından itibaren başta inşaat çeliği olmak üzere sektörün kullandığı birçok önemli malzemeye yüzde 70 civarında zam geldiğine işaret ederek, “Bu durum satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

ZİNCİRLEME REAKSİYON!

Siyasi iktidarın üreterek değil de borçla ve inşaatla büyüme stratejisi resmen iflas etti. Borçlanma imkanlarının azalması ve dış finansman imkanlarının tıkanması, ekonomideki kaynak ihtiyacını artırdı. Bu sebepten dolayı, daha yüksek faizle borçlanmalar yapılır oldu. Diğer taraftan ise, “ekonominin lokomotifi” tanımlaması yapılan inşaat sektörü, sonsuza dek büyüyecek farz edildi. Sektörde “şişmiş fiyatlar” kadar “fırlayan” hammadde fiyatları ve daralan talep, inşaatı duraksattı. Bunlara “finansman yetersizliği” de eklenince, inşaat sektörüyle beraber ekonominin de olumsuz etkilenmesi tehlikesi beliriyor.

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “İnşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son 1 yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir. Bıçak kemiğe dayanmıştır” diye konuştu.

inşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yazılı açıklamasında, ülke ekonomisinin lokomotif sektörünün yalnız bırakıldığını savunarak, yan sektörlere yönelik teşvik paketleri açıklanırken inşaat ve müteahhitlik sektörünün sorunlarının çözümüne kayıtsız kalındığını iddia etti. Geçen yılın başından itibaren başta inşaat çeliği olmak üzere sektörün kullandığı birçok önemli malzemeye yüzde 70 civarında zam geldiğine işaret eden Tellioğlu, “Bu durum satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

İnşaat sektörünün problemlerinin çözülmesini isteyen Tellioğlu, şunları kaydetti: “Sektörün önü açılarak, tekrar ekonomimizin şahlanışa geçilmesi sağlanmalıdır. Hükümetimizden, Sayın Başbakanımızdan ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan sektörün problemlerine kulak vermesini istiyoruz. Konfederasyonumuza bağlı alt derneklerimize üye olan veya olmayan binlerce müteahhidimizin sokağa dökülmemesi ve her geçen gün daha da artan iş bırakma ve grev çağrısı baskısının üzerimizden kaldırılması açısından demir-çelikteki fiyat artışları bir an önce durdurulmalı, fiyatlar olması gereken yere çekilmelidir. Bu konu Rekabet Kurulu tarafından ayrıca incelenmeli, sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığı gözden geçirilmelidir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Hükümetimizin bu konu ile etraflıca ilgilenmesini ve tarafları dinlemesini yüksek sesle istirham ediyoruz ve acil çözüm bekliyoruz.”

 

0 Yorum