gündeminiz
Image
ekonomi

113 ülke arasında 101’inci olduk

gündeminiz

Türkiye Myanmar’ı da geride bıraktı! Türkiye’nin paydaşı olduğu Dünya Adalet Projesi tarafından hazırlanan Hukukun Üstünlüğü Endeksi yayımlandı.

 

Endekste ülkelerin adalet işleyişleri ile ilgili çarpıcı bilgiler yer alırken, Türkiye’ye ise özel bir yer verildi. Endeks, ülkelerin hukuk üstünlüklerine dair durumlarını 8 kritere göre incelerken, Türkiye 113 ülke arasından 101’inci sıraya gerileyerek, hukukun üstünlüğünde Myanmar’ın bile gerisine düştü!

Türkiye’nin adalet mekanizmasının işleyişi ile ilgili sıkıntılar Türkiye’nin de ortağı olduğu Dünya Adalet Projesi’nin ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne de yansıdı. Kurumun 8 kriter üzerinden derlediği verilere göre Türkiye hukukun üstünlüğü sıralamasında 113 ülke arasında 101’inci oldu. Öte yandan sürekli insan haklarını çiğnemekle gündeme gelen Myanmar’ın ise Türkiye’nin hemen üstünde yer alması ise dikkat çekti. Endekse göre 2016 yılında 99’uncu sırada olan Türkiye 2 sıra birden gerileyerek 101’inci olurken, Myanmar ise 100’üncü sırada kaldı.

DENETLEMENİN OLMAMASI ADALETİ ZEDELİYOR!

Endekse göre hukukun üstünlüğüne riayet eden ülkelerin başında Danimarka ve diğer İskandinav Ülkeleri gelirken, ne yazık ki Türkiye, 13 Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkesinin sonuncusu olarak kayıtlara geçiyor. Öte yandan üst orta gelirli ülkeler sıralamasında ise Türkiye 36 ülkenin 35’incisi olarak dikkat çekiyor. Endeksteki bütün veriler dikkate alındığında Türkiye’nin kötü performansının sebepleri arasında; yönetenlerin denetlenememesi, temel haklar, güven ve düzen başı çekiyor.

milligazete

 

0 Yorum