gündeminiz
Image
Özel haber

İşsizlik, geçim darlığı, madde bağımlılığı aileleri parçalıyor

gündeminiz

 

Çocukları uyuşturucu bağımlısı aileler konuşdu:”Türkiye’nin en büyük sorunu uyuşturucudur. Uyuşturucu baronları terör örgütüdür. İktidarı, muhalefeti, sivil toplum kurumları ile tek vücut, tek yürek devletin yanında olarak mücadele etmelidir. Aksi takdirde Türkiye’yi daha büyük tehlike bekliyor”. 

 

Madde bağımlılığı aileleri parçalıyor. Uyuşturucu kullanım yaşı 12 yaşına kadar düşerken, işsizlik,  ekonomik  gelir yetersizliği,  aile içerisindeki huzursuzluk insanları  madde bağımlığına sürüklüyor.

 

Bir madde bağımlısı,  sanayi de torna dükkanım vardı. İşlerim de çok iyiydi.  Öyle bir süreç yaşadım ki çalışanların maaşlarını ödeyemez hale geldim. Bunalıma girdim. Her akşam içiyordum. Para yetiştiremez oldum.  Daha sonra, Bonzai ile tanıştım.  Bir şişe biraya, adeti 2 liradan  3 adet almaya başladım.  Mutlu bir yuvam vardı, eşim de beni terk etti. Kaldım ortada.   Uyuşturucunun zararlarını çok iyi biliyorum. Benim bu dünyadan artık beklentim kalmadı ölümü bekliyorum.

 

Eşim güvenlik görevlisiydi,   bana ve çocuklarıma cehennem azabı çektiriyordu her akşam. Hele de Bonzai  krizine girdiğinde evde ne varsa kırıp geçiriyordu, daha sonra  bize de şiddet uygulamaya başladı. Her gece  uykuda bizi öldürür korkusuyla yaşadım. Çünkü, kriz geldiğinde ne yaptığını bilmiyordu. Çareyi boşanmakta bulduk.

 

Sokak aralarında, bina girişlerinde  bali koklayanlar, diğer madde kullananlar her geçen gün artıyor. Biz bile onlardan çekinir hale geldik. Ya küçük çocuklar ne yapsın?  Para istiyorlar, isterseniz vermeyin. Ceplerinde kesici aletlerle dolaşıyorlar.  Vatandaş olarak, hem onların o hallerine acıyor, hem de korkarak  istedikleri parayı veriyoruz. 

 

 

Türkiye, Ortadoğu,  Suriye, terör örgütleri ile uğraşırken,  meydanı boş bulan uyuşturucu baronları ,  kasalarını milyar dolarla doldurdu.  Uyuşturucu terörü devletin birinci meselesi olmalıdır. Aksi takdirde, yüzbinlerce madde bağımlısı canlı bomba haline dönüşebilir.

 

Gökyüzünde uçan kuşun renginden haberdar olan MİT’in, uyuşturucu baronlarından haberi  yok mu?  Yeter ki, uyuşturucunun kökünü kurutmakta kararlı olsun devlet.

….

Madde bağımlısı  borçlu, alacaklıyı  telefonla arıyor, şu saatte şuraya gel borcumu ödeyeceğim diyor.   Buluştuklarında  alacaklıya  14 kurşun sıkıyor ve geçip gidiyor.  Polis kısa sürede  yakalıyor, mahkemeye çıkıyor, madde bağımlısıyım  kendim de değildim, ne yaptığımı bilmiyordum diyor. Bir süre hapiste yattıktan sonra serbest kalıyor.  Kurşunların hedefi olan alacaklı, aylar süren tedavi sonucu   sakat kalarak sağlığına kavuşuyor.

Her madde bağımlısı, bir gün sokaklarda gasp yapıp, adam öldürmeyeceğinin  garantisini  kim verebilir?

 

Lise öğrencisi, Mahalle arkadaşları, bir kere içmekten bir şey olmaz diye  bonzai içiriyorlar. Kendinden geçen, ne yaptığını, ne konuştuğunu bilmez bir halde, “Arkadaşlarına hem içiriyorsunuz hem de karşıma geçip gülüyorsunuz “ diye küfürler ediyor. O sırada, bir başka arkadaşı da telefondan video kaydı yapıyor. Çocuğu orada  bıçaklayarak öldürüyorlar.  Daha sonra da youtube de yayınlıyorlar.

Çocuğu madde bağımlısı bir baba ise, uyuşturucu içmiş hayaller görüyor. Kendi kendine konuşuyor. Aynanın karşısın da kaşını gözünü oynatıyor.  Elleri ile karate hareketleri yapıyor. Bir baba olarak içim kan ağlayarak onu izliyorum. Konuşmak istiyorum konuşmuyor. Bir ara bakkala gittim, eve geldiğimde, musluğa su hortumunu takmış evin duvarlarını, koltukları, halıları evde ne varsa su içinde bırakmış. Ne yaptın oğlu dediğimde, ev pislenmişti temizlediğini söylemez  mi?

 

  Madde kullanan kişinin kendisiyle değil şeytanıyla konuşursunuz. Dostluk yoktur, madde arkadaşlığı vardır. 4  kişinin olduğu yerde bir kişi ölür, onu orada bırakır gidersin. Uyuşturucuya kulluk edersin.

 

Geçmiş yıllarda PKK terör örgütünü küçümseyerek, o yıllarda gerekli önlem almayan, yılanın başını küçükken ezmeyen siyasi iktidarlar, "üç, beş çapulcu” demişlerdi yaklaşık 30 yıldır terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Binlerce şehit verdik. Ülkenin maddi kaybını ise düşünün...

Uyuşturucu baronları terör örgütüdür.  Geçmiş siyasi iktidarlar gibi, bu iktidar da aynı hataya düşürse ve  uyuşturucu baronlarının kökünü kazımaz ise Türkiye’yi daha büyük tehlike bekliyor.

 

Çocukları madde bağımlısı olan aileler, devletin yanında yer alarak örgütlenmelidir.  Muhalefet partileri, sivil toplum kurumları ile uyuşturucu terörü ile tek vücut, tek yürek olmalıdır.

Celil Cengiz ÇOLAK

gundeminiz.com Yayın  Koordinatörü

0 Yorum