gündeminiz
Image
Özel haber

Çocukları Uyuşturucunun Pençesine Düşmüş Babanın Feryadı: "Sesimizi Duy Kılıçdaroğlu…"

gündeminiz

"Uyuşturucu bağımlısı gençler, uyuşturucu baronlarının kollarında can çekişiyor. Hükümet uyuşturucu satıcılarını “kol ve bacaklarını kırmakla “tehdit ederken onlar sokaklarda cirit atıyor. İktidar feryadımızı duymuyor, siz de mi duymayacaksınız Kılıçdaroğlu…"

“Uyuşturucu bağımlılığı, çocuklarımızın kaderi olmamalıdır. Yeter artık…. AMATEM kayıtlarına göre Türkiye’de 600 bin uyuşturucu bağımlısının olduğu belirtiliyor. Bu rakamın gerçek mi değil mi çocukları uyuşturucu bağımlısı olan anne babalara sorun? Bizim mahalle de en az yüz uyuşturucu bağımlısı ben tespit ediyorsam, yurdun en ücra köşesine kadar yayılan uyuşturucu bağımlılarının rakamını siz düşünün” diyor, çocukları uyuşturucu bağımlısı olan baba...

Zaman zaman, işkembe çorbası içmeye gittiğim bir çorbacıda gecenin geç bir vakti, saçı, sakalı ağarmış bir bey işkembe salonunda boş masaların olmasına rağmen benim masaya oturdu. Konu uyuşturucudan açıldı. Ben sordum o cevapladı. İsmini sorduğumda bir an düşündü ve ısrarla lütfen ismimi yazmayın. Benim başımı uyuşturucu mafyası ile belaya sokmayın dediğinde anladım ki, uyuşturucu mafyasından korkuyor !

Dertli baba, "İkiz oğullarım var, askerden geleli 5 yıl oldu işsiz güçsüz aylak aylak dolaşıyorlar. İş buluyorum en fazla bir ay çalışıyorlar. Bonzai denen maddeye alışmışlar. Allah düşmanımın bile başına vermesin"  diyerek sözlerine başlıyor. Oğullarının uyuşturucu batağından kurtulması için verdiği amansız mücadeleyi anlatırken oldukça çarpıcı açıklamalarda da bulunuyor.


Kaç yıldır bu illetle mücadele ediyorsunuz?

- Yaklaşık 6 yıldır, madde bağımlısı iki çocuğumun tedavisi ile uğraşıyorum. Tedavileri için bir daire parası harcadım. Evde aile huzurumuz kalmadı. Bir insan çocuğunun ölmesini ister mi? Öyle bir noktaya geldim ki, öldüklerinde bir gün bilemedin bir hafta üzülür ve ağlarsın, biz ailecek yılın 365 günü ağlıyor kan kusuyoruz.

Sizce, devletin uyuşturucu ile mücadelesi nasıl?

-Bakan Soylu, bizlerin gözlerinin içine bakarak ayak, kol kırmaktan bahsediyor. Sayın Bakan, 2002 yılında uyuşturucu bağımlısı 10 bin, bana göre bugün 4 milyonun üzerindedir. Bakan Soylu’ya, AKP iktidarına uyuşturucu ile mücadele etmek yeni mi aklınıza geldi diye sormak benim hakkım değil mi?

Uyuşturucu satanları polise şikayet ediyorum, yakalıyorlar bir saat sonra serbest bırakılıyor. Bunun adına uyuşturucu ile mücadele diyorlar öyle mi!...

Yasa da bir boşluk mu var ki serbest bırakılıyor?

- Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Uyuşturucu yasasında bir boşluk var ki emniyet bırakıyor. Polis uyuşturucu satıcılarına baskın yapıyor, ben içiciyim dediklerinde serbest bırakılıyor. Buradan, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a sesleniyorum, “ Her konuda KHK KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME” çıkaran Cumhurbaşkanımız, neden uyuşturucu yasası ile KHK çıkarmaz?

Çocuklar kendilerinden başka, ev halkına, mahalle sakinlerine zarar veriyor mu?

- Kriz anında kendilerinde değiller, ne yaptıklarını bilmez halde oluyorlar. Evin içini savaş alanına çeviriyorlar. 3 bin liralık telefonu uyuşturucu alabilmek için 50 liraya satılır mı? Satıyorlar işte…

Tedavi için hastaneye yatırdınız mı?

- Hastaneye kaç sefer yatırdığımın sayısını ben bile unuttum. Tedavi oluyorlar, bir hafta sonra tekrar başlıyorlar. Uyuşturucu satıcıları rahat bırakmıyor ki!...

Çocukların uyuşturucuya nasıl alıştığını hiç düşündünüz mü veya araştırdınız mı?

- Çocukların uyuşturucuya alışmasında belki bizim de hatamız vardır. Hayat mücadelesi verirken çocuklarla fazla ilgilenmemiş olabilirim. Fakat, yaşadığımız çevrenin etkisi çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Nasıl yani?

- Oğlumun birini tedavi olduğu hastaneden taburcu ettim, mahalleye geldik uyuşturucu satıcıları tokalaşırken uyuşturucu verdiklerini duydum.

Ne tür uyuşturucu kullanıyorlar, nasıl buluyorlar?

- Bakkal, manav, kırtasiye, kahvehane, minibüs, taksilerde, sokak aralarında Bonzai ekmekten ucuza satılıyor.

Devlet, iktidar, muhalefet ele ele verip çocuklarımızı uyuşturucu illetinden kurtarmalıdırlar. Buradan, iktidara da, ana muhalefete de sesleniyorum. Siyaseten de olsa, aranızdaki polemikleri bırakın. Uyuşuturcu ile mücadelede kesin çözüm istiyoruz çözüm.

CHP geçen yasama döneminde TBMM’ye Uyuşturucu Araştırma Komisyonu kurulması için 23 önerge vermiş, bu önergelerin AKP’li vekillerin oyları ile kabul edilmemiş olmasına ne diyorsunuz?

- Ben bu yaşa geldim CHP’ye hiç oy vermedim. Fakat, 16 yıldır ülkeyi yöneten iktidarın, bakanları, milletvekilleri verilen bu araştırma önergesini hiç mi merak etmeyerek ret oyu verdilerse yazıklar olsun onlara? Bizi temsil etsinler diye kimleri Meclis’e göndermişiz.

Sizin aracılığınızla, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum, Ey Kılıçdaroğlu, her konuda çalıştay düzenliyorsunuz birde “Uyuşturucu Çalıştayı” düzenleyin. Genç yaşta evlatlarımızı uyuşturucu yüzünden toprağa veriyoruz. Milyonlarca vatan evladımız, çocuklarımız uyuşturucu yüzünden genç yaşta ölüme aday.

Uyuşturucu satıcılarının kökünü kazımak kolay mı?

- Uyuşturucu baronları döviz milyarderleridir. Günümüzde para kimdeyse güç ondadır. Hangi siyasi iktidar gelirse gelsin, uyuşturucu mafyasının kökünü kazıyamaz. Bana göre Türkiye’de 3 milyonun üzerinde uyuşturucu bağımlısı var, bunların bir anda sokağa dökülmelerini düşünemiyorum bile. Hepsinin madde bağımlısı olduklarına dair belgeleri var cezası hafif onları tut tutabilirseniz. Madde bağımlısının suç işleme, adam öldürme, gasp yapma özgürlüğü olursa bir ülkede…

Emniyet, uyuşturucu ile mücadele de yeterli değil mi?

- Siyasi irade uyuşturucu ile mücadelede kararlı olmadığı sürece her geçen gün uyuşturucu bağımlılarının sayısı artar. Emniyet mensuplarının eli kolu bağlı. Siyasi irade kararlılık göstersin. 24 saatte uyuşturucunun kökünü kazırlar. Emniyet, Türkiye’nin hangi mahallesinde, hangi sokağında hatta hangi evinde uyuşturucu satıldığını kolayca tespit eder. Yeter ki yetki polislerimize kanunla donatılmış yetki verilsin.

Polisin son günlerde ciddi anlamda uyuşturucu operasyonları yapmasına ne diyorsunuz?

- Bataklıktaki sinekleri tek tek öldürmekle çözüm bulamazsınız. Önemli olan o bataklığı kurutmaktır. Emniyet kaç yıldır uyuşturucuya büyük çaplı operasyon yapmamıştır? Saman alevi gibi operasyonlar kamuoyunun gazını almaktır.

BÖLÜM 1
Celil Cengiz ÇOLAK

Gündeminiz.com Yayın Koordinatörü

 

0 Yorum