gündeminiz
Image
ekonomi

Prof.Dr. Osman ALTUĞ: Emir komuta ile TL değerlenmez

gündeminiz

Ekonomideki belirsizlik ve döviz kurlarındaki istikrarsızlık tüm kesimleri endişelendiriyor. Konuyla ilgili olarak konuşan ekonomist Prof. Dr. Aziz Konukman ve Prof. Dr. Osman Altuğ, 2018 beklentilerini Millî Gazete’ye değerlendirdi.

 

 

Hükümet tarafından Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’a göre gelecek yıllardaki dolar kurunun ortalama değerini hesapladığını ifade eden Prof. Dr. Aziz Konukman, “Yapmış olduğum hesaba göre 2018 yılı ortalama dolar kuru 3.73 seviyesinde olacaktır. 2019 yılı dolar kuru ortalamasını 3.92, 2023 ortalamasını da 4.02 olacağını tahmin ediyorum” dedi. Konukman, hükümet tarafından yapılan açıklamaları da hatırlatarak, “Hükümet 2020 yılı için kişi başına düşen geliri 13 bin dolar olmasını planlıyor. 2023 için de 25 bin dolar. Bu kur hesaplarının ne kadar afaki yapıldığı, sıcak paranın böyle sürekli devam edeceği varsayımının ne kadar gerçek dışı olduğu net bir şekilde gözüküyor” şeklinde konuştu.

SICAK PARA BEKLENTİSİ HAVADA KALACAK

2018 yılında 10. Kalkınma Planı’nın sona erdiğini hatırlatan Konukman, “2019’da da 11. Kalkınma Planı başlayacak. 2014 yılında hazırlanan 10. Kalkınma Planı’nda 2018 için öngörülen dolar kuru 1.96 idi, halbuki gerçekteki rakam 3.73’e çıktı. Hükümet, planlar yapıyor, ama planları tutmuyor” dedi. Konukman, “Önümüzde bir belirsizlik var. Amerika Merkez Bankası FED ekonomiden parayı çekecek. Zaten açıklamasına göre üç kere faiz artırımına gideceğini açıkladı. Bunların boyutları belli değil. Avrupa Merkez Bankası da aynı şekilde para çekmeye çalışacak. Bu da, bizde de faizlerin yükseltilmesi için baskı oluşturacak. Bu durumda sıcak paranın geleceği varsayımı havada kalacaktır” ifadelerini kullandı.

ÜRETMEDEN TÜKETEN BİR ÜLKEYİZ

Türkiye’de çalışmayan, üretmeyen bir ekonomi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Osman Altuğ, “Paranın değerini belirleyen esas unsur o ülkenin üretim gücüdür. Ürettiğinden fazla tüketen ülkenin parasının değeri de öteki ülkelerin parasının değerine göre düşer. Türkiye üretmeden tüketen bir ülke. Bütçesi açık, dış ticareti açık, ödemeler dengesi açık, merkez bankasının, bankaların durumu ortada. Emir komuta etmeyle paranızın değerini yükseltemezsiniz. Döviz, faiz ve borsada üçkâğıt ekonomisini kim kurguluyor” açıklamalarında bulundu.

GÜNÜ KURTARMA EKONOMİ SİSTEMİ

Çok çeşitli yöntemlerle borsanın yükseltildiğini ifade eden Altuğ, “Borsanın yükselmesiyle borsada yapay talep oluşuyor. Borsa yükselince de otomatikman dolar da düşüyor. Peki, bu borsa nereye kadar yükselecek? Borsa zaten zararda. Bu durum borsadaki şirketlere de fayda sağlamıyor. Şu an uygulanan ekonomi günü kurtarma ekonomisidir. Bu sistemle kalkınmış hiçbir ülke yok. Dolar 2017 yılı sonunda 3.70’lere düştü. Ama nereden, 3.90’lardan düştü. Şirketlere yılsonu bilançolarını biraz daha iyi gösterilmesi için yapıldı. Tamamı yapay, sanal bir uygulama. 2018 yılında da doların ne olacağını tahmin etmek zor. Çalışmayan bir ekonomi var. Suya yazı yazmak, kuma inşaat yapmaya benziyor. Tek kelimeyle komedi, trajik komedi diyebiliriz ya da büyüklere masallar küçüklere gerçekler diyebiliriz” diye konuştu.

 

0 Yorum