gündeminiz
Image
Tarihe not

Abdullah Gül’ün Yunanistan’ın işgal ettiği adalar sorusu 13 yıldır cevap bekliyor

gündeminiz

Yunanistan’ın Ege’de  işgal ettiği, askeri üs kurduğu 18 Türk  adası soru önergesine Abdullah Gül’den  2004 yılından bu tarafa cevap bekliyor.

 

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet TAKAN, köşesinde. CHP eski Milletvekili Onur Öymen’in 26 Kasım 2004’de Abdullah Gül’e verdiği soru önergesini gündeme getirdi.

 

"Erdoğan 2004 yılında Lozan Antlaşması'nın 12 ve 15. Maddelerini de değiştirdi. Anılan maddelerde adı geçmeyen, Osmanlı Devleti döneminde ve Lozan'da verilmeyen 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı Yunanistan'a teslim etti. Konu ile ilgili olarak CHP Milletvekili Onur Öymen tarafından, 26 Kasım 2004'de, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e soru önergesi verildi. Önergede, "Türkiye'ye yakın bazı kayacıklara Yunan bayrağı dikildiği belirtilerek, anılan yerler Dışişleri ve Genelkurmay Başkanlığı listesinde yer alan adalar mı?" sorusu soruldu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül soru önergesine cevap vermedi. Gül, Türk adalarına Yunan bayrağı dikildiğini zımnen kabul etti. Böylece işgalin 2004'de başladığı somut olarak belgelendi.

Yunanistan'a teslim edilen adalarda 13 Yunan askeri üssü kuruldu ve adalara 5 binden fazla Yunan askeri yerleştirildi.

Erdoğan, Yunan Cumhurbaşkanı ve Yunan Başbakanı ile yaptığı görüşmelerde Yunanistan'ın işgal ettiği 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığının hesabını sormadı, soramadı. Böylece Erdoğan'ın 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını alenen Yunan askerine teslim ettiği bir kez daha tescillenmiş oldu."

 

0 Yorum