gündeminiz
Image
gündem

Değirmenin suyu fakülteden

gündeminiz

Gazi Üniversitesi Eğitim Kooperatifi, kendisine tahsis edilen kantini bir başkasına kiraladı, kiracı da dokuz yıldan bu yana suyunu Tıp Fakültesi’nin sayacına bağlı hattan kullandı
 
MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Gazi Üniversitesi (GÜ) yönetimiyle daha önce de sorun yaşayan GÜ Eğitim Kooperatifi bu kez de Sayıştay’ın denetim raporuna takıldı.


 
Sayıştay’ın, “Gazi Üniversitesi 2017 Denetim Raporu”na göre, Tıp Fakültesi Öğrenci Kantini’nin kullanım hakkını alan Eğitim Kooperatifi, işletmeyi 11 ayrı bölüme ayırarak farklı kişilere kiraya verdiğini tespit etti. Sözleşmede su bedelinin kiracıya ait olduğunun belirtilmesine karşın yapılan incelemede kiracıdan hiç su parası tahsil edilmediği anlaşıldı. İşletmenin kullandığı suyu, Tıp Fakültesi’nin sayacına bağlı olarak kullandığı ve faturayı Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın karşıladığı tespit edildi. Kantin sözleşmesinin iptal edilmesi gerektiğini belirten Sayıştay denetçilerine üniversite yönetiminin yanıtı, “Hukuki süreci hızlandıracağız” oldu.

Öte yandan, GÜ Rektörlüğü’nün de taşınmazlar üzerindeki söz hakkını devre dışı bırakmak amacıyla kooperatife üye yapılan “Uluslararası Balkan Üniversitesi”nin yükseköğretim sisteminde yer almadığı ve bir üniversite olmadığı ortaya çıktı.

degirmenin-suyu-fakulteden-518748-1.


Öğrenci yok personel var
GÜ’nün denetim raporunda yer alanlar bunlarla da sınırlı kalmadı. Sayıştay, üniversitede fiilen atıl durumda olan fakülte ve yüksekokullar için akademik personel görevlendirdiğini belirledi. Bazı fakültelerde ise akademisyen ve öğrenci bulunmamasına rağmen idari kadro bulunduğu saptandı. Atıl durumda olmasına karşın ödenek aktarılan fakülte ve yüksekokullarla ilgili tespit şöyle:

► Dr. Refik Saydam Sağlık Yüksekokulu, Keçiören Meslek Yüksekokulu, Kazaları Araştırma Enstitüsü’nde kadrolu akademisyen ve öğrenci bulunmamakta ancak yüksekokul sekreter kadroları bulunmaktadır.

► Beypazarı Teknik Bilimler Yüksekokulu’nun Ankara Üniversitesine devredilmesi, Atatürk Meslek Yüksekokulu, Ostim Meslek Yüksekokulu’nun, Teknik Eğitim, Mesleki Eğitim, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültelerinin kapatılmasına rağmen kadro aktarımları tamamlanmadığından bütçelerinin olduğu görülmüş fakat bu yüksekokul ve fakültelerin öğrencisinin bulunmadığı ve eğitim faaliyetinin yürütülmediği tespit edilmiştir.

0 Yorum