gündeminiz
Image
ekonomi

Batı bizi kıskanıyor...'Riski olmayan hastayı ameliyat yapmayın' emri

gündeminiz

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan tüm birimlere “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” talimatı verdi, aksi yönde davrananların “devleti zarara uğratacağı”nı söyleyerek tehdit etti.

 
Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte iktidar kamuda tasarruf çağrısı yaparken, tasarrufun sağlık alanındaki karşılığı malzeme alınmaması ve sağlık hizmetinden kaçınılması oldu.

BirGün’ün haberine göre; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demircan, hastanenin tüm birimlerine gönderdiği yazıda “Malzeme eksikliği nedeniyle hayati olmayan ameliyatları yapmayın” talimatı verdi.

Sağlık hizmeti için “hayati öneme sahip işlemler” ile “elektif ameliyat, işlem vb.” ayrımı yapan Demircan, sağlık malzemelerinin bu ayrıma göre isteneceğini, kullanılabileceğini belirtti.

Tasarruf uygulamasının Sayıştay, Maliye Bakanlığı gibi denetleyici kurumlara hesap vermek için önem arz ettiğini de savunan Demircan, talimata uymayanların “devleti zarara uğratacağını” söyleyerek de sağlık emekçilerini tehdit etti.

 

0 Yorum